1401/08/02 - 10 : 53
کد خبر: 33019
مدير حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزي آذربايجان شرقي:
روسيه درصدد افزايش معاملات تجاري با ايران در زمينه محصولات کشاورزي است
احرار: مدير حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزي آذربايجان شرقي از بازديد هيئت روسي از برخي مراکز توليد محصولات کشاورزي استان خبر داد و گفت: روسيه درصدد است معاملات تجاري خود با ايران در زمينه محصولات کشاورزي را توسعه دهد.

 محمود کيا، در حاشيه سفر هيئت روسي به آذربايجان شرقي که جمعي از مديران استان نيز حضور داشتند در ارتباط با اهداف اين سفر به خبرنگاران افزود: اين هيئت متشکل از پنج کارشناس روسي از سوي وزارت کشاورزي دولت روسيه به اين استان سفر کرده اند و پس از آذربايجان شرقي از استان آذربايجان غربي نيز بازديد خواهند کرد.

وي اضافه کرد: هدف از بازديد اين هيئت بررسي مراکز توليد محصولات کشاورزي به ويژه سيب و همچنين بازديد از سردخانه ها و سيستم سورتينگ و بسته بندي محصولات کشاورزي است که در اين راستا بازديدي هم از گلخانه ارس تارلاي شهرستان جلفا خواهند داشت تا از مراحل توليد، آفات، بيماري ها و عوامل خسارت زايي که به محصولات خسارت وارد مي کنند، بازديد به عمل آورده و در مورد آفت هاي موجود و سموم مورد استفاده جهت مقابله با آن و نيز در ارتباط با بحث هاي بهداشتي ديگر اطمينان حاصل کنند.

وي افزود: طبق اظهار هيئت روسي به دليل مسائل سياسي پيش آمده، دولت روسيه درصدد است معادلات تجاري خود با ايران را توسعه دهد لذا براي بالا بردن حجم واردات بايد اطمينان خاطري از لحاظ محصولات کشاورزي به مصرف کنندگان روسي داده شود.

مدير حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزي آذربايجان شرقي بيان کرد: در جريان اين بازديد براي هيئت مذکور تشريح شد که نهال هاي مورد استفاده در مرحله احداث باغات از نهالستان هاي موجود در خود استان که داراي گواهي از سازمان هاي متبوع از جمله سازمان حفظ نباتات بوده و به توليد نهال هاي استاندارد اقدام مي کنند، تهيه مي شود؛ بيشتر ارقام مورد استفاده ارقام رد و گولدن و اغلب آفات موجود کرم سيب بوده و سموم مورد استفاده توليد داخل يا وارداتي است و در سازمان حفظ نباتات ثبت شده و در هر بخشي که محموله وارد کشور مي شود از نظر کنترل کيفي مورد آزمايش قرار مي گيرد؛ در مورد هر واحد توليدي نيز مستندات مربوط به نوع سموم مورد استفاده و باقيمانده آن موجود است.

وي ادامه داد: به اعضاي هيئت روسي توضيح داده شد که در مديريت حفظ نباتات استان و در هر شهرستان کارشناس مسئول حفظ نبات و در هر منطقه در مراکز خدمات باز کارشناسي وجود دارد که به عنوان کارشناسان دولتي همراه با کارشناسان بخش خصوصي مشغول در کلينيک هاي گياه پزشکي نظارت هاي لازم را براساس دستورالعمل هاي وزارت انجام مي دهند و در هر عرصه ناظري وجود دارد که مزارع و باغات را از نظر آفات و بيماريها چک کرده و زمان دقيق مبارزه با اين عوامل را به باغداران توصيه مي کند و مبناي تمامي توصيه ها نيز دستورالعمل هاي سازمان حفظ نباتات است. در مورد هر محصول نيز دستور العمل هاي خاص آن محصول وجود دارد.

وي افزود: از سال گذشته که کشور روسيه بحث سموم مجاز خود را مطرح کرد، فهرست سموم مورد تاييد ايران و روسيه با هم تطبيق داده شد و در نهايت سموم مورد تاييد مشترک استخراج شده و براي محصولاتي که به روسيه صادر مي شوند مورد استفاده قرار مي گيرد، همه کارشناسان ما در جريان اين موضوع هستند.

کيا تشريح کرد: همين طور در مورد محصولات گلخانه اي صادراتي به روسيه نيز ضوابطي براي گلخانه ها مشخص شده و کد رجيستري داده شده است و مسئولان و کارشناسان فني گلخانه هايي که توليدات آنها صادر مي شود، از سامانه سماک (سامانه مجوز هاي الکترونيکي کشاورزي) دستورالعمل هاي لازم را دريافت کرده و به صورت مرتب توسط کارشناسان استان مورد بازرسي قرار مي گيرند؛ از سوي ديگر کارشناسان سازمان غذا و دارو نيز از طريق سامانه ليمس با اين سامانه پيوند داشته و به صورت تصادفي از محصولات نمونه برداري کرده و در خصوص باقيمانده سموم و آفتکش ها بررسي هاي لازم را به عمل مي آورند و در صورتي که محصولي از استانداردهاي لازم برخوردار باشد گواهي بهداشت گياهي براي آن صادر مي شود.

وي گفت: در مورد انتخاب سموم نيز براي هر محصولي سموم مجاز مشخص و پس از گذراندن مراحل قانوني ثبت شده و معمولا سمومي است که در دنيا براي آن محصول مورد استفاده قرار مي گيرد و تا سال گذشته در مورد تمام محصولات صادراتي براي کشور مختلف به همين روال عمل مي شد، اما از سال گذشته با اعلام کشور روسيه مبني بر مورد قبول بودن سموم مجاز اين کشور، به تطبيق سموم مجاز ايران و روسيه اقدام شد؛ براي مثال در مورد محصول فلفل، تطبيق سموم مجاز مورد تاييد ايران و روسيه به 32 سم منتهي شد که به دليل وضعيت آب و هوايي کشور و آفات متنوعي که وجود دارد، استفاده از اين تعداد سم کنترل آفات را با سختي مواجه مي کند و اين موضوع با کارشناسان روسي مطرح شده تا همانند ساير کشورهاي جهان، فهرست سموم هر ? کشور مورد تاييد 2 جانبه قرار گيرد؛ تا زماني که اين موضوع تاييد نشود از سموم مشترک استفاده خواهد شد.

وي اضافه کرد: فهرست مذکور ابلاغ عمومي شده و به اطلاع باغداران رسيده و کارشناسان نيز بر آن نظارت دارند در نهايت محصولات توليدي منطبق با استاندارد هاي روسيه به اين کشور و منطبق با استاندارد هاي ساير کشور ها به آنها صادر مي شود.

انتهاي پيام

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 9 + 8

  آخرین اخبار
دستگيري ضارب پزشک تبريزي در کمتر از يک ساعت در تبريز
سخنگوي اورژانس آذربايجان شرقي:حادثه رانندگي در تبريز يک فوتي برجاي گذاشت
گرفتار شدن 105 آذربايجاني در چنگال قاتل خاموش
کشف 27 قطعه سکه تقلبي و دستگيري3 نفر کلاهبردار در مرند
95 درصد نهضت ملي مسکن آذربايجان شرقي در شهر جديد سهند اجرا مي‌شود
اجراي 76 پروژه پژوهشي در شرکت آب منطقه‌اي آذربايجان‌شرقي/ حمايت از دانش بنيان‌ها سرمايه‌گذاري است
ورود سامانه بارشي به کشور از شنبه
رونمائي از شش محصول دانش بنيان دانشگاه علوم پزشکي تبريز
مدير ، خزانه‌دار و روساي کميته‌هاي شوراي هماهنگي روابط عمومي‌هاي استان
ميزان دقيق افزايش حقوق کارمندان
  پربازدیدترین اخبار
95 درصد نهضت ملي مسکن آذربايجان شرقي در شهر جديد سهند اجرا مي‌شود
اجراي 76 پروژه پژوهشي در شرکت آب منطقه‌اي آذربايجان‌شرقي/ حمايت از دانش بنيان‌ها سرمايه‌گذاري است
مدير ، خزانه‌دار و روساي کميته‌هاي شوراي هماهنگي روابط عمومي‌هاي استان
رونمائي از شش محصول دانش بنيان دانشگاه علوم پزشکي تبريز
پيروزي شيرين تراکتور در دل کوير/ شاگردان خمز به رده دوم رسيدند
ورود سامانه بارشي به کشور از شنبه
گرفتار شدن 105 آذربايجاني در چنگال قاتل خاموش
سخنگوي اورژانس آذربايجان شرقي:حادثه رانندگي در تبريز يک فوتي برجاي گذاشت
کشف 27 قطعه سکه تقلبي و دستگيري3 نفر کلاهبردار در مرند
دستگيري ضارب پزشک تبريزي در کمتر از يک ساعت در تبريز
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.