1401/03/25 - 11 : 15
کد خبر: 25988
ماجراي صفحه مبتذل سه نوجوان اينستاگرامي به کجا رسيد؟
احرار:ويديو‌هاي مبتذل سه نوجوان اينستاگرامي در چند روز گذشته واکنش‌هاي منفي زيادي را در فضاي مجازي به همراه داشته است تا دوباره بحث کودکان مجازي به ميان بيايد.

«کودکان کار مجازي»  اصطلاحي‌ است که در چهارسال اخير در بين اهالي رسانه براي بررسي آسيب‌هاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي بارها به زبان آمده‌است. اصطلاحي که مي‌خواهد نشان دهد در پشت پرده عکس‌ها و ويديوهاي جذاب و رنگي دختر و پسرهاي خوش‌پوش مجازي، کار اجباري و حتي بهره‌کشي وجود دارد.

بهره‌کشي که اين کودکان نابالغ را مجبور مي‌کند طوري خودشان را نمايش بدهند و يا رفتار کنند که بتوانند در شبکه ديده شوند و از اين رو صاحب ايده و صفحه را که متاسفانه در بسياري از موارد والدين‌شان هستند پولدار کند. اين ويديو‌ها گاهي رقصيدن دختران خردسال است، گاهي انجام ورزش‌هاي سخت توسط پسر خردسال و حالا اين روزها يک پسر نوجوان اينستاگرامي با دو دختر نوجوان ديگر اداي مردان داراي چندهمسر را در مي‌آورد و توانسته بيش از 400هزار دنبال‌کننده براي خودش دست و پا کند. دنبال کنندگاني که در کامنت‌ها و واکنش‌هايشان براي آن‌ها و والدين‌شان اظهار تاسف مي‌کنند اما آن‌ها را دنبال مي‌کنند تا بدانند سرنوشت اين سه نوجوان در نهايت به کجا خواهد رسيد و يا تا چه اندازه غم‌انگيز خواهد بود.

دوبار کودکان کار اينستاگرامي!

صفحه «ه.ف» نوجوان 14‌ساله‌اي که اين روزها واکنش‌هاي زيادي را به همراه داشته‌است دوباره بهانه‌اي شده‌است تا ماجراي «کودکان کار مجازي» به زبان بيايد. کودکاني که با تشويق يا به اجبار خانواده تن به انجام کارهايي مي‌دهند که سودآوري مالي داشته باشد. اگر پيش از اين با شيرين زباني‌هاي بچگانه يا با عکس‌هاي اغراق‌آميز آتليه‌اي که قرار بود آن‌ها را خوشبخت نشان دهد اين اتفاق مي‌افتاد، ماجراي اين سه نوجوان نشان مي‌دهد بازيگردانان تازه مجازي حالا سعي دارند به هر نحوي ولو به شکل کاملا مبتذل و سخيف با کودکان و نوجوانان پول در بياورند. عملي که طبق بندهاي دقيق و شفاف قانون حمايت از اطفال و نوجوان مصوبه 23/2/99 جرم است و هرکسي که در اين عمل دستي دارد مجرم شناخته مي‌شود.

 

اين سه نوجوان بازيگر يکي از بستگان‌شان هستند!

بعد از موج واکنش‌ها به اين سه نوجوان در فضاي مجازي و گزارش خبرگزاري فارس  پيرامون اين موضوع سرهنگ «رامين پاشايي» معاونت فرهنگي-اجتماعي پليس فتا در گفتگو با برنامه راديويي «استوديو هشت» شبکه نمايش به اين موضوع اشاره کرد و درباره ورود پليس فتا گفت:« پليس فتا سراغ اين مورد رفته و پرونده در حال پيگيري است. چون ما درباره چند کودک يا در خوش‌بينانه‌ترين حالت نوجوان، صحبت مي‌کنيم و امثال اين پيج‌ها و افراد را ما زياد داريم. بيشتر سعي مي‌کنيم با احضار والدين و توجيه آن‌ها پيش برويم. متأسفانه اين کودکان بيشتر قرباني آن اميال و خواسته‌هاي پدر و مادرشان هستند. يعني خودشان هم در اين صفحه‌هايشان فقط بازيگر هستند. درباره اين پرونده بنده به ضرس قاطع عرض مي‌کنم کسان ديگري پشت صحنه هستند و پرونده درحال پيگيري است. همان‌طور که عرض کردم چون مرتبط با طيفي از کودکان و نوجوانان است، ما نگاهمان نگاه ارشادي است. ولي متأسفانه اين‌ها آن هنجارها و عرف را رد کرده‌اند و محتوايي را منتشر مي‌کنند که واقعاً باعث نگراني والدين و خانواده‌ها شده است. قطعاً برخورد لازم انجام خواهد شد؛ آن هم نه فقط درمورد ايشان، بلکه درباره بيشتر صفحه‌هايي که در رصد ما قرار مي‌گيرند.»

سرهنگ پاشايي درباره پيگيري مصداقي اين پروند و پشت صحنه اين صفحه نيز توضيح داد:« بله، همان‌طور که عرض کردم پرونده تشکيل شده است. حالا مزيد اطلاع شما و هموطنان عزيز بايد بگويم شخص ديگري از بستگان ايشان هم در اين پرونده نقش دارد. که ما در حال پيگيري اين موضوع نيز هستيم.»

معاون فرهنگي اجتماعي پليس فتا امروز نيز اعلام کرد که دو دختري که در اين صفحه حضور دارند احضار و تفهيم اتهام شده‌اند.

عکس‌هاي منتشر شده از حاشيه‌هاي عکاسي و فيلم‌برداري کليپ‌هاي اين سه نوجوان به خوبي نشان مي‌دهد توليد و پخش اين ويديو‌ها کار يک نفر نيست و آنان تنها کساني هستند که ويترين صفحه براي مخاطبان هستند. گفته‌اي که خود مسوولان پليس فتا نيز آن را تاييد مي‌کنند. حالا بايد ديد با وجود قانون دقيق اطفال و نوجوانان و پيگيري‌هاي پليس فتا پروند اين سه نوجوان اينستاگرامي و همه کساني که در توليد اين ويديوها و حتي ويديوهاي مشابه نقش داشته‌اند به کجا خواهد رسيد؟ پليس فتا نيز اعلام کرده‌است در روزهاي پيش رو نتيجه اين پرونده را اطلاع‌رساني خواهد کرد.

انتهاي پيام/

 

فارس

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 4 + 1

  آخرین اخبار
جمع‌آوري 12 معتاد متجاهر در مراغه
16 نفر در آذربايجان شرقي بر اثر مسموميت با گاز منواکسيدکربن جان باختند
رئيس کميسيون آموزش مجلس از رفع گره قانوني رتبه‌بندي معلمان خبر داد
ورود به زندان‌هاي آذربايجان شرقي 9 درصد کاهش يافت
در مصرف آب صرفه جويي کنيم
سرافکندگي طلا؛ صعود دلار
به زودي شاهد رشد اقتصادي بالاي 10 درصد خواهيم بود
درخشش تکواندوکاران آذربايجان‌شرقي در کره‌جنوبي
اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده و جرم خيز در تبريز
سانحه رانندگي مرگبار در اهر با 2 کشته و 5 مصدوم
  پربازدیدترین اخبار
در مصرف آب صرفه جويي کنيم
به زودي شاهد رشد اقتصادي بالاي 10 درصد خواهيم بود
اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده و جرم خيز در تبريز
درخشش تکواندوکاران آذربايجان‌شرقي در کره‌جنوبي
سرافکندگي طلا؛ صعود دلار
رئيس کميسيون آموزش مجلس از رفع گره قانوني رتبه‌بندي معلمان خبر داد
ورود به زندان‌هاي آذربايجان شرقي 9 درصد کاهش يافت
16 نفر در آذربايجان شرقي بر اثر مسموميت با گاز منواکسيدکربن جان باختند
دماي هواي آذربايجان شرقي کاهش مي‌يابد
جمع‌آوري 12 معتاد متجاهر در مراغه
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.