1400/10/08 - 14 : 50
کد خبر: 22774
سومين دوره جشنواره سراسري موسيقي «موغام» در تبريز برگزار مي‌شود
احرار: دبير سومين دوره جشنواره ملي موسيقي «موغام» گفت: سومين دوره اين جشنواره سراسري در بخش‌هاي خوانندگي و نوازندگي و در 2 رده سني در تبريز برگزار مي‌شود.

غلامرضا ميرزازاده، روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بيان اينکه برگزاري اين جشنواره به علت استقبال خوب مردم و هنرمندان از 2دوره گذشته، پس از چند سال وقفه، امسال دوباره احيا مي شود، افزود: اين جشنواره با همکاري سازمان فرهنگي اجتماعي و ورزشي شهرداري تبريز و انجمن موسيقي اين شهر براي مقابله با هجمه هاي فرهنگي و موسيقي وارداتي و احياي موسيقي اصيل آذربايجاني برگزار مي شود.

وي با تاکيد بر ضرورت احياي موسيقي آذربايجاني به ويژه موسيقي موغامي، اظهار داشت: نقش و اهميت هنر و موسيقي در فرهنگ جامعه بر کسي پوشيده نبوده و هنر متعالي موسيقي نيز در تاريخ، تمدن و فرهنگ يک ملت تاثير بالايي ايفا مي کند.

دبير سومين دوره جشنواره سراسري موسيقي «موغام» گفت: از جمله پايه گذاران و نظريه پردازان موسيقي مقامي آذربايجاني شرقي صفي الدين ارموي، عبدالقادر مراغي، نجم الدين کوکبي، درويش علي و ميرزا بيک آذربايجان هستند.

ميرزازاده، با بيان موسيقي موغام سرشار از ادبيات غني و مفاهيم و اشعار حماسي، انساني و اخلاقي است، ادامه داد: صيانت از موسيقي اصيل و فاخر موغام، شناسايي و معرفي جوانان هنرمند و مستعد، ايجاد روحيه نشاط و هنرجويي در بين عموم مردم، ايجاد زمينه آشنايي مردم با موسيقي موغام، تلاش براي ارتقاي سطح علمي هنرمندان و هنرجويان با برگزاري کارگاه هاي آموزشي و ايجاد ارتباط مدني با فرهنگ هاي مختلف ايران زمين از اهداف اين جشنواره است.

وي يادآوري کرد: فراخوان مجازي اين جشنواره منتشر شده و فراخوان کتبي آن نيز به زودي منتشر مي شود و گروه هاي مختلف موسيقي از استان هاي مختلف مي توانند در بخش هاي خوانندگي و نوازندگي در اين جشنواره شرکت کنند.

دبير سومين دوره جشنواره سراسري موسيقي «موغام» گفت: براي رعايت عدالت در رقابت بين شرکت کنندگان، اين جشنواره در ? رده سني هفت تا 17سال و 18سال تا 40سال برگزار مي شود و مدت ارسال آثار20 روز بوده که در صورت استقبال شرکت کنندگان مدت آن تمديد مي شود.

ميرزازاده، افزود: شرکت کنندگان مي توانند آثار خود را به صورت مجازي يا از طريق پستي تا اواخر دي به دبيرخانه اين جشنواره واقع در سازمان فرهنگي اجتماعي و ورزشي شهرداري تبريز ارسال کنند و آثار ارسال شده پس از بازبيني هيات انتخاب دهم بهمن اعلام مي شود.

وي با بيان اينکه اين جشنواره 18بهمن همزمان با جشن هاي دهه مبارک فجر در فرهنگسراي الغدير آغاز مي شود، اظهار داشت: بخش هاي اجرايي اين جشنواره تا 20 بهمن با حضور هيات داوران و عموم مردم در اين فرهنگسرا برگزار مي شود.

دبير سومين دوره جشنواره سراسري موسيقي «موغام» گفت: اختتاميه اين جشنواره 21 بهمن در مرکز همايش هاي بين المللي خاوران برگزار و از نفرات اول تا سوم در 2 بخش خوانندگي و سازهاي مختلف نوازندگي در 2 گروه سني با اهداي لوح افتخار، تنديس جشنواره و هداياي نقدي تجليل مي شود.

ميرزازاده، ادامه داد: سازهاي شرکت کننده در بخش نوازندگي اين جشنواره شامل تار، کمانچه و سازهاي ريتميک شامل قاوال (دايره)، ناقارا، گارمون، عود، قانون و بالابان و توتک هستند. 

وي يادآوري کرد: اين جشنواره با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي، حوزه هنري و بسيج هنرمندان آذربايجان شرقي، شهرداري هاي منطقه 2 و 9و مجتمع بين المللي الف برگزار مي شود.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 7 + 4

  آخرین اخبار
جمع‌آوري 12 معتاد متجاهر در مراغه
16 نفر در آذربايجان شرقي بر اثر مسموميت با گاز منواکسيدکربن جان باختند
رئيس کميسيون آموزش مجلس از رفع گره قانوني رتبه‌بندي معلمان خبر داد
ورود به زندان‌هاي آذربايجان شرقي 9 درصد کاهش يافت
در مصرف آب صرفه جويي کنيم
سرافکندگي طلا؛ صعود دلار
به زودي شاهد رشد اقتصادي بالاي 10 درصد خواهيم بود
درخشش تکواندوکاران آذربايجان‌شرقي در کره‌جنوبي
اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده و جرم خيز در تبريز
سانحه رانندگي مرگبار در اهر با 2 کشته و 5 مصدوم
  پربازدیدترین اخبار
در مصرف آب صرفه جويي کنيم
اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده و جرم خيز در تبريز
به زودي شاهد رشد اقتصادي بالاي 10 درصد خواهيم بود
درخشش تکواندوکاران آذربايجان‌شرقي در کره‌جنوبي
سرافکندگي طلا؛ صعود دلار
رئيس کميسيون آموزش مجلس از رفع گره قانوني رتبه‌بندي معلمان خبر داد
ورود به زندان‌هاي آذربايجان شرقي 9 درصد کاهش يافت
16 نفر در آذربايجان شرقي بر اثر مسموميت با گاز منواکسيدکربن جان باختند
دماي هواي آذربايجان شرقي کاهش مي‌يابد
جمع‌آوري 12 معتاد متجاهر در مراغه
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.