1398/01/16 - 15 : 1
کد خبر: 18666
هنرمند خوش ذوق ميناکار تبريزي در گفتگو با احرار/
علاقه به کار سبب مي شود گذر زمان را حس نکنم
احرار: در حاليکه امروزه بحران بيکاري گريبانگير جوانان بخصوص فارغ التحصيلان دانشگاهي شده است و اغلب اشتغال را در تنها در استخدام دولتي معنا مي کنند، برخي از آنها نيز هستند که دست روي دست نگذاشته و به اميد ايجاد اشتغال براي خود و ديگران شبانه روز در تلاش اند .

 در حاليکه امروزه بحران بيکاري گريبانگير جوانان بخصوص فارغ التحصيلان دانشگاهي شده است و اغلب اشتغال را در تنها در استخدام دولتي معنا مي کنند، برخي از آنها نيز هستند که دست روي دست نگذاشته و به اميد ايجاد اشتغال براي خود و ديگران شبانه روز در تلاش اند .

خانم طاهري يکي از همين جوانان کوشا محسوب ميشود. وي 37 ساله و مجرد است و با ورود به عرصه هنر مينا کاري روي سفال توانسته است؛ کسب و کار کوچکي براي خود راه بيندازد و از اين راه  کمک خرج خانواده اش باشد.

در صحبتهايش اعتماد بنفس بالا و اميد به آينده موج مي زند، آرزوهاي زيادي براي توسعه هنرش دارد، آرزوهايي که دور از روح بلند پروازانه او نيست.

وي نحوه آشنائيش با هنر ميناکاري با سفال را اينگونه تعريف مي­کند : درسال­هاي گذشته  کارمندنيروي انتظامي بودم که به نابه دلايلي استعفا کردم و سپس به مدت 3 سال به عنوان مديرفروش در شرکتي مشغول به کار شدم. اما هر دوشغل مرا ارضا نمي کرد. دلم مي خواست در  حرفه اي  مشغول به کار باشم که با عشق و علاقه آن را انجام دهم.  وقتم در اختيار خودم باشد و خودم بتوانم براي زمان کارم تصميم گيري کنم. تا اينکه در يکي از نمايشگاه­هاي صنايع دستي با هنر ميناکاري روي سفال آشنا شدم. آموزش­هاي اوليه را نزد هنرمنداني که آن روز به غرفه شان سر زده بودم فرا گرفتم و سپس به منظورکسب تبحر بيشتر در کلاسهاي آموزشي ديگري نيز شرکت کردم .

او ادامه مي دهد : بعد از اينکه فوت و فن اين هنر را کامل ياد گرفتم با سرمايه اي اندک شروع به کار کردم، سرمايه اي که براي تامين رنگ ها و کوره نياز داشتم.

وي با اشاره به دريافت وام اشتغال از کميته امداد مي‌افزايد: براي ادامه کار نياز به سرمايه اي بيشتر داشتم به همين منظور به کميته امداد مراجعه کردم،  پس از طي مراحلي مبلغ 20ميليون تومان به من پرداخت کردند  و اين کمک مالي توانست مرا چند قدم به هدفي که داشتم نزديکتر سازد.

او با اشاره به  نوع طرح هاي استفاده شده بر روي سفال بيان مي کند: طراحي هاي لازم  را خودم انجام مي دهم و اين طرح ها برخاسته از ذهنم است .

وي  ادامه مي دهد در اين حرفه  بايد  صبر و حوصله زيادي داشته باشيم چرا که مراحل توليد يک کالا زمان بر است به گونه اي که ساخت و طراحي يک نمونه از کار ممکن است چند روز طول بکشد.

اين هنرمند ميناکار در خصوص استقبال مردم و ميزان فروش کارهاي هنري اش مي گويد : هم اکنون در تبريز استقبال از کارهاي هنري نسبت به گذشته بيشتر شده اما واقعيت اين است که قدرت خريد مردم کاهش پيدا کرده  و هزينه کردن براي کارهاي تزئيني اولويت چندم آنهاست.

وي با اشاره به تاثيري که اين هنر در زندگي اش داشته، مي افزايد: اشتغال خانمها تاثير خوبي در روحيه شان دارد، اعتماد به نفسشان را زياد مي کند و آنهارا فردي با پشتکار قوي بار مي آورد.  به خصوص اگر کاري هنري باشد و آن را با عشق و علاقه انجام دهد، که در اين صورت هم از لحاظ روحي ارضايشان خواهد کرد، هم از لحاظ مادي. (نگاهي به  نمونه کارهايش مي کند ) و ادامه مي دهد  وقتي روي سطح کار طرح مي زنم و آنچه در ذهن دارم بر روي سفال پياده مي­کنم، گويي با کنار هم قرار دادن رنگ هاي سرد و گرم  به يک جسم بي جان روح زندگي مي بخشم؛ زمان برايم بي معني مي شود، شايد مدتها روي کارم تمرکز کنم بي آنکه گذر زمان را حس کرده باشم .

طاهري با بيان اينکه آرزوهاي زيادي در ذهن مي پرواند، مي گويد : اکنون يکي از اتاق هاي خانه را به عنوان کارگاه انتخاب کرده­ام،  هنر آموزاني نيز دارم که به آنها اين هنر را  اموزش مي دهم تابتوانند به اين عرصه وارد شوند.

در نظر دارم تعداد کار آموزانم را افزايش دهم و به مدد جويان کميته امداد  نيز اين هنر آموزش دهم. کارگاه ميناکاري روي سفال راه اندازي کنم و براي آنها نيز اشتغال زايي کنم تا با کمک هم بتوانيم به عنوان کار توليدي کارمان را پيش ببريم و قدمي هر چند کوچک در مسير اشتغال زايي برداريم.

گفتگو: سهيلا عباسپور شاهمرسي

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 9 + 4

  آخرین اخبار
کاهش 50 درصدي سوانح جاده‌اي آذربايجان شرقي در نوروز امسال
مشکلات 245 واحد توليدي آذربايجان شرقي طي سال گذشته رفع شد
مدير فني باشگاه تراکتور معرفي شد
افزايش ابتلا به کرونا در آذربايجان شرقي
مصدوميت 82 نفر در زلزله 5.6 ريشتري خوي
يک هزار و 756 چاه غيرمجاز در آذربايجان شرقي پُر شد
زمين لرزه نسبتا شديد خوي در تبريز احساس شد
کاهش محسوس دما در نقاط مختلف کشور/ ورود سامانه بارشي اوايل هفته آينده
پنجشنبه اول ماه مبارک رمضان است
اسکان بيش از 600 هزار مسافر در مراکز اقامتي آذربايجان شرقي
  پربازدیدترین اخبار
زمين لرزه نسبتا شديد خوي در تبريز احساس شد
پنجشنبه اول ماه مبارک رمضان است
اسکان بيش از 600 هزار مسافر در مراکز اقامتي آذربايجان شرقي
کاهش محسوس دما در نقاط مختلف کشور/ ورود سامانه بارشي اوايل هفته آينده
يک هزار و 756 چاه غيرمجاز در آذربايجان شرقي پُر شد
مصدوميت 82 نفر در زلزله 5.6 ريشتري خوي
مشکلات 245 واحد توليدي آذربايجان شرقي طي سال گذشته رفع شد
افزايش ابتلا به کرونا در آذربايجان شرقي
مدير فني باشگاه تراکتور معرفي شد
کاهش 50 درصدي سوانح جاده‌اي آذربايجان شرقي در نوروز امسال
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.