1397/02/31 - 18 : 55
کد خبر: 17823
مسموم شدن 13 نفر بر اثر مصرف قارچ در آذربايجان شرقي
رئيس مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي آذربايجان شرقي با اشاره به مسموم شدن 13 نفر در آذربايجان شرقي بر اثر مصرف قارچ سمي، گفت: از اين تعداد، يک نفر در آي سي يو بوده، سه نفر به بخش بستري منتقل شده و مابقي نيز از بيمارستان ترخيص شدند.

منطقه آذربايجان شرقي، در اين خصوص اظهار کرد: کشور ‌ايران با يكي از غني ترين اقليم‌هاي جغرافيايي و پوشش‌هاي گياهي، از تنوع مناسبي از نظر رويش انواع قارچ‌ها نيز برخوردار است. رويش قارچ‌هاي متنوع در مناطق مختلف جنگلي و كوهستاني كشور، همراه با افزايش نسبي امكانات و تمايل بيشتر مردم براي سفر و گردش، احتمال بروز مسموميت‌هاي قارچي را افزايش مي‌دهد. 

  

وي ادامه داد: بايد توجه داشت كه تاكنون بيش از 500 گونه قارچ كلاهكدار از مناطق مختلف‌ ايران گزارش شده‌است كه در حدود 10 درصد از آنها، قارچ‌هاي سمي و خطرناك هستند.

  

وي با بيان اين‌که مسموميت قارچي که mycetism هم ناميده مي شود در اثر خوردن مواد سمي موجود در قارچ ها ايجاد مي شود، عنوان کرد: طيف علايم ناشي از مسموميت مي تواند از گاستروانتريت ساده تا مرگ گسترده باشد. 

  

 رئيس مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي آذربايجان شرقي با اشاره به اين‌که علايم جدي به دنبال مصرف قارچ سمي بلافاصله رخ نمي دهد و ممکن است چند روز تا يک هفته طول بکشد، تصريح کرد:  سموم قارچ ها با حرارت از بين نمي روند، در نتيجه پخت و پز، کنسرو، انجماد، خشک کردن، و يا روشهاي ديگر براي از بين بردن سموم قارچ ها موثر نيست. 

  

وي بيان کرد: هنوز معيار مناسبي براي شناسايي قارچ هاي سمي براساس شکل يا ظاهر آن ها وجود ندارد. 

  

رحماني اظهار کرد: طبق آمارهاي موجود بيش از 100 هزار گونه قارچ در دنيا شناسايي شده که 100 گونه آن براي انسان سمي است و اکثر موارد مسموميت منجر به مرگ در زمينه مصرف قارچ آمانيتا فالوئيدس مي باشد. 

  

وي با اشاره به اين‌که مسموميت قارچ به دو نوع سميت اوليه (در عرض 2 ساعت پس از مصرف) و سميت تاخيري (6 ساعت تا 20 روز بعد مصرف) تقسيم مي شود، متذکر شد: اگر مسموميت در عرض دو ساعت از مصرف قارچ آغاز مي شود، دوره باليني مسموميت بيمار خوش خيم خواهد بود و همچنين در صورتي‌که علائم شش ساعت پس از مصرف آغاز شود، سير باليني بيمار جدي و به طور بالقوه کشنده خواهد بود. 

  

رئيس مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي آذربايجان شرقي، خاطرنشان کرد: مسموميت با قارچ در کودکان و نوجواناني که به صورت غير عمدي اقدام به خوردن قارچ مي کنند، جستجو کننده هاي قارچ هاي وحشي، مصرف در زمينه اقدام به خودکشي و مصرف به دليل ايجاد اثرات توهم زايي برخي قارچ ها رخ مي دهد.

  

  

وي از شهروندان خواست تا در صورت بروز علائم ناشي مسموميت با قارچ هاي سمي سريعا به مرکز درماني مراجعه کرده و يا با اورژانس 115تماس گرفته شود.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 9 + 8

  آخرین اخبار
ايراني‌ها روزانه چند دقيقه را صرف شبکه‌هاي اجتماعي مي‌کنند؟
قيمت طلا، سکه و ارز در آخرين شنبه دي‌ماه
دستگيري مزاحمان شهروندان در پارک ائل گلي تبريز
اسکان اضطراري مسافران اتوبوس در روستاي پيام مرند
ثبت‌نام ششمين آزمون دستگاه‌هاي اجرايي از 30دي
کشف 18تن چوب قاچاق در اهر
نوزاد بستان آبادي در بالگرد اورژانس هوايي متولد شد
قتل عتيقه فروش تبريزي
قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/10/26
90درصد رسيدهاي خريد سرطان زا هستند
  پربازدیدترین اخبار
ثبت‌نام ششمين آزمون دستگاه‌هاي اجرايي از 30دي
کشف 18تن چوب قاچاق در اهر
نوزاد بستان آبادي در بالگرد اورژانس هوايي متولد شد
چهارمين جشنواره مطبوعات در آذربايجان شرقي برگزار مي‌شود
آخرين وضعيت محورهاي مواصلاتي آذربايجان شرقي
قتل عتيقه فروش تبريزي
اسکان اضطراري مسافران اتوبوس در روستاي پيام مرند
ايراني‌ها روزانه چند دقيقه را صرف شبکه‌هاي اجتماعي مي‌کنند؟
قيمت طلا، سکه و ارز در آخرين شنبه دي‌ماه
دستگيري مزاحمان شهروندان در پارک ائل گلي تبريز
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.