1401/09/02 - 11 : 55
کد خبر: 33350
مدير پرستاري معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکي خبر داد؛
نسبت پرستار به تخت بيمارستاني در استان نصف ميانگين کشوري
احرار: مدير پرستاري معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکي با بيان اينکه ضريب پرستار به ازاي هر تخت بيمارستاني 0.9 است گفت: اين رقم نصف ميانگين کشوري است.

يوسف اشرفي مدير پرستاري معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکي در نشست خبري با اصحاب رسانه به مناسبت هفته پرستار اظهار داشت : در مجموعه دانشگاه علوم پزشکي تبربز حدود 10 هزار کادر پرستار در استان مشغول خدمت هستند که  پرستار، اتاق عمل، بيهوشي و کمک پرستار شامل مي شود.

وي افزود :  از اين تعداد 27 درصد همکاران آقا و حدود 73 درصد خانم هستند و با توجه به اينکه درصد بالايي از پرستاران را قشر خانم تشکيل مي دهند که  توجه بيشتر  به حوزه بانوان با توجه به وظايف متعدد اين قشر در خانواده جامعه را مي طلبد.

وي با بيان اينکه نياز به حضور نيروهاي پايدار در مجموعه علوم پزشکي داريم گفت:  47 درصد پرستاران  در قالب نيروهاي رسمي و 53 درصد در قالبهاي طرحي و شرکتي و به انحا مختلف با دانشگاه علوم پزشکي همکاري مي کنند.

او با بيان اينکه  38 درصد پرستاران با سنوات زير 5سال و حدود 30 درصد آنها با سنوات بين 11 تا 20  سال هستند افزود: در اين مجموعه 70 درصدي نيروهاي جوان را تشکيل مي دهند.

وي تعداد تخت هاي بيمارستاتهاي استان را 7 هزار تخت اعلام کرد و افزود: در بيمارستانهاي استان نزديک به 7 هزار تخت بيمارستاني وجود دارد که از اين تعداد حدود 2 هزار تخت به بيمارستانهاي غير دولتي اختصاص دارد. 

اشرفي با بيان اينکه ضريب نسبت تعداد پرستار به ازاي هر تخت بيمارستاني 0.9 است  گفت : اين رقم  نصف آمار ميانگين کشوري است؛  چرا که  آمار کشوري که مجموعه دانشگاه علوم پزشکي بايد به آن سمت و سو حرکت کند حدود 1.8  است.و از اين حيث در بين ساير استانها در ميانه جدول قراردارد.

اشرفي با بيان اينکه ضريب اشتغال تخت به ازاي هر بيمار حدود 70_67درصد است اعلام کرد:در حال حاضر 5 هزار بيمار در بيمارستانهاي استان بستري هستند.

رييس هيات مديره نظام پرستاري دانشگاه علوم پزشکي تبريز با بيان اينکه  حدود 50 درصد کمبود نيروي انساني داريم گفت: هر پرستار در مجموعه دانشگاه علوم پزشکي تبريز به ازاي دو نفر خدمت مي کند.

وي وضعيت جايگاه استان از نظر نيروي انساني در کشور را  متوسط ارزيابي کرد و ابراز داشت : انتظار داريم با افزايش نيروهاي پرستاري خبره بتوانيم بهتر به مردم خدمت کنيم.

محمد ارشدي با بيان اينکه بحران کرونا نشان داد کمبود نيرو مي تواند فاجعه افرين باشد گفت: قرار بود با توجه به شرايط ، نيروهاي پرستاري به سرعت جذب بيمارستانها شوند اما فرايند اداري و استخدامي ها طولاني شد به طوري که در سال 1401 يک نفر پرستار نيز تا کنون جدب نشده است.

او خاطر نشان کرد: در سال 1401 بنا بر اين بود که حدود 25 الي 30  هزار نفر در کل کشور استخدام گردند که از اين تعداد 1500  نفر سهميه استان بود ولي تا کنون مجوزهاي استخدامي در اين خصوص صادر نشده است.

وي با بيان اينکه  تا اين لحظه پرستاران استان يک ريال بابت تعرفه پرستادي دريافت نکرده اند گفت :  اين مساله بيانگر اين است که بايد سرعت تصميم گيري افزايش يابد.

وي در رابطه با پرداختي پرستاران نيز يادآور شد: پرداختي پرستاران متفاوت است، ميانگين دريافتي پرستاران از ميانگين کارکنان دولت کمتر است، در سازمان‌هاي ديگر همکاران حقوق و مخلفات ديگر مي‌گيرند اما در حوزه‌ي علوم پزشکي مخلفات آن‌چناني وجود ندارد و حجم کاري آنها با ادارت يکسال نيست.

ارشدي با بيان اينکه درکل استان 35 مرکز پرستاري وجود داردگفت: از اين تعداد 18 مرکز در تبريز است. و اخيرا برخي از مراکز اقدام به ارائه خدمات بدون اخذ مجوز مي کنند.

 

 

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 3 + 8

  آخرین اخبار
اجراي تعرفه گذاري خدمات پرستاري در آذربايجان شرقي
پاداش پايان خدمت بازنشستگان فرهنگي سال 1400 در چند روز آينده واريز مي‌شود
نوشيدني که چربي‌ها را مثل کوره آب مي کنند!
2 کشته در حادثه رانندگي در محور.تبريز_ مرند
مگاپروژه عتيق؛ نماد بازآفريني موفق شهر تبريز
تراکتور بلاتکليف
مخازن کافي براي ذخيره محلول داريم
دورخيز بيت‌کوين و اتريوم براي جهش بي‌سابقه؟
شمشيرباز تبريزي به اردوي تيم ملي دعوت شد
«قربان برديف» با قراردادي دو ساله به باشگاه روسي پيوست
  پربازدیدترین اخبار
دورخيز بيت‌کوين و اتريوم براي جهش بي‌سابقه؟
مخازن کافي براي ذخيره محلول داريم
مگاپروژه عتيق؛ نماد بازآفريني موفق شهر تبريز
تراکتور بلاتکليف
شمشيرباز تبريزي به اردوي تيم ملي دعوت شد
نوشيدني که چربي‌ها را مثل کوره آب مي کنند!
2 کشته در حادثه رانندگي در محور.تبريز_ مرند
احداث يک پياده‌راه جديد در هر منطقه از تبريز
اجراي تعرفه گذاري خدمات پرستاري در آذربايجان شرقي
پاداش پايان خدمت بازنشستگان فرهنگي سال 1400 در چند روز آينده واريز مي‌شود
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.