1400/01/23 - 17 : 46
کد خبر: 21548
يادداشت/ المان هاي شهري، از جانمايي تا هويت بخشي
احرار: المان يا نماد شهري ترکيبي است پيکره وار که در ساخت آن از ويژگي هاي دروني اشکال هندسي، صفحات قائم يا منحني،اجزائ سازه اي و به طور کلي هر آنچه مي تواند جنبه ي تزئيني و ساختماني داشته باشد به صورت يک کليت يکپارچه و تلفيقي از موارد فوق استفاده مي شود.

به گونه اي که پس از خودنمايي در سطح شهر افراد را به گونه اي جذب خود مي کند که تا مدتها در آن منطقه از شهر به صورت سمبليک مشخصه اي براي شناخت شهر مي شود مثل مقبره التشعراي تبريز.
المان هاي شهري معمولا با هدف هويت بخشي به فضاهاي مختلف شهري، ارتقاي کيفيت خدمات عمومي شهري و ايجاد ميل و انگيزه در شهروندان در جهت بهسازي محيط شهري طراحي، جانمايي و نصب مي شوند.
المان‌ها يا همان نمادهاي شهري آميزه اي از هنر و سنت هستند.آنها از تاريخ، فرهنگ، باورهاي ملي و ديني يك جامعه نشات مي‌گيرند. مي‌توانند در ارتقاي کيفيت زيست شهري و سرزندگي شهروندان سهيم باشند. به بيان ديگر نقش المان ها در بهسازي روحيه مردم و ترميم زخم‌هاي روحي و عاطفي آنها بي بديل است. بدين جهت در جامعه‌اي مثل جامعه ايراني با مؤلفه‌هاي خاص فرهنگي و مذهبي و با توجه به عاطفي بودن اكثريت مردم، نمادهايي كه ازمضامين و ابزار هنري پيروي مي‌كنند، مورد اقبال عمومي قرار مي‌گيرند.
جانمايي المان هاي شهري بايد با دقت و حساسيت لازم انجام شود.تمام جوانب آن از لحاظ مکان يابي، هويت سازي، توجه به سابقه تاريخي و فرهنگي شهر و متناسب با سنت ها و باورهاي ديني و ملي مردم سنجيده و نصب شوند.اتفاقي که متاسفانه براي المان پيانو افتاد و شبانه توسط شهرداري و با جراثقيل از فلکه دانشگاه يا همان ميدان جانبازان تبريز برچيده شد ناشي از اشتباه در جانمايي اين المان بود.
گويا مديران شهري پس از جانمايي و نصب المان پيانو پي بردند که محل انتخاب شده براي آن متناسب با نام ميدان جانبازان نبوده و به لحاظ اينکه يک ميدان پرتردد بوده و در مجاورت خط عابر پياده واقع شده، مناسب نبوده است. از طرف ديگر خواه يا ناخواه توجه رانندگان به المان نيز جلب مي شد و امکان ايجاد خطر براي عابران پياده وجود داشت، به همين خاطر المان مذکور برداشته شد.
با اينکه نصب و برچيدن المان هاي شهري از وظايف شهرداري محسوب مي شود اما به نظر مي رسد در نصب و مکان يابي المان پيانو از دانش و نظر افراد متخصص در امور شهرسازي و نيز معماران شهري استفاده نشد و شد آنچه که نبايد مي شد.مردم فرهنگ دوست شهر اولين ها از اين اتفاق ناراحت شدند و در مقابل براي شبکه هاي فارسي زبان لندن نشين خوراک خبري درست شد تا با برجسته کردن اين خبر،تصويري منفي از تبريز به نمايش بگذارند.
شهر تبريز که به عنوان مهد فرهنگ و هنر ايران زمين شناخته مي شود، نمادها و المان هاي فراواني دارد که با هويت و تاريخ پرفروغ اين شهر عجين هستند و به نوعي حافظه تاريخي و ارزشي ملت به شمار مي آيند.بازار تبريز، مسجد کبود، مقبره االشعرا و يا خانه هاي به جا مانده از دوران مشروطه همگي بناهايي هستند که با معماري خاصي ساخته شده اند و اکنون به عنوان نماد و هويت اين شهر محسوب مي شوند.
با اينکه طي سالهاي اخير سازه هاي مدرن، برج هاي بلند و آپارتمان هايي با نماي رومي از لحاظ شکل، ابعاد و رنگ هارموني تبريز را به هم ريخته اند، با وجود اين اما نمادها و المان هايي در اين شهر وجود دارند که چشم نوازند و آرامش بخش.نمادهايي که از گذشتگان به يادگار مانده است و جزء سرمايه هاي فرهنگي ما هستند. اکنون نيز پيشينه درخشان و هويت مستحکم تبريز را بازنمايي مي کنند.

طاهر خيري/ روزنامه نگار

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 5 + 9

  آخرین اخبار
جمع‌آوري 12 معتاد متجاهر در مراغه
16 نفر در آذربايجان شرقي بر اثر مسموميت با گاز منواکسيدکربن جان باختند
رئيس کميسيون آموزش مجلس از رفع گره قانوني رتبه‌بندي معلمان خبر داد
ورود به زندان‌هاي آذربايجان شرقي 9 درصد کاهش يافت
در مصرف آب صرفه جويي کنيم
سرافکندگي طلا؛ صعود دلار
به زودي شاهد رشد اقتصادي بالاي 10 درصد خواهيم بود
درخشش تکواندوکاران آذربايجان‌شرقي در کره‌جنوبي
اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده و جرم خيز در تبريز
سانحه رانندگي مرگبار در اهر با 2 کشته و 5 مصدوم
  پربازدیدترین اخبار
در مصرف آب صرفه جويي کنيم
اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده و جرم خيز در تبريز
به زودي شاهد رشد اقتصادي بالاي 10 درصد خواهيم بود
درخشش تکواندوکاران آذربايجان‌شرقي در کره‌جنوبي
سرافکندگي طلا؛ صعود دلار
رئيس کميسيون آموزش مجلس از رفع گره قانوني رتبه‌بندي معلمان خبر داد
ورود به زندان‌هاي آذربايجان شرقي 9 درصد کاهش يافت
16 نفر در آذربايجان شرقي بر اثر مسموميت با گاز منواکسيدکربن جان باختند
دماي هواي آذربايجان شرقي کاهش مي‌يابد
جمع‌آوري 12 معتاد متجاهر در مراغه
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.