1399/11/11 - 18 : 10
کد خبر: 21278
يادداشت؛
تلخ‌کامي مردم از گراني ميوه
«اين روزها مردم در رنج و مشقت زندگي مي کنند. کرونا آنها را عاصي کرده است اما گراني اجناس اساسي و مورد نياز نه تنها مردم را عاصي کرده است بلکه بر دامنه نگراني هايشان از گراني کالاها در راس آن، گراني ميوه افزوده است.» اين جملات بخشي از يادداشت طاهر خيري روزنامه نگار تبريزي براي رسانه بازار است.

حرف دل مردم در کوچه و بازار اين است که مگر اين ملک وزير و وکيل ندارد، مگر قانون و بازرس نيست پس چرا قيمت ها بي ضابطه افزايش مي يابند. نظارت و کنترل حلقه مفقوده  بازار  قيمت ها به خصوص  بازار  ميوه است.

هر روز که مي گذرد قدرت خريد مردم آب مي رود. بعد از گوشت و شير اکنون نوبت به ميوه رسيده است تا وجودش آرام آرام در سبد مصرفي خانواده هاي ايراني کمرنگ شود. چه بسيار خانوارهايي هستند که به دليل نداشتن توان خريد تا روزها رنگ ميوه نديده باشند و با حسرت از کنار ميوه هاي چيده شده گذر کنند. ميوه هايي که قيمت دو رقمي شان بيشتر به چشم مصرف کننده مي آيد تا براي خريد، بودجه شان را سبک سنگين کنند.

موج گراني کالاهاي اساسي انگار نمي خواهد فروکش کند و قيمت ها در غياب نظارت مستمر و بي تفاوتي مسئولان مثل اسب سرکش همچنان مي تازند. در اين ميان اما به نظر مي رسد اوضاع قيمت ها بر وفق مراد سودجويان و دلالان بازار است. چرا که آنها سوار بر اين موج گراني، قيمت اجناس به ويژه ميوه را در دست گرفته اند و هر اقدامي که دلشان مي خواهد انجام مي دهند و کک هيچ مقام مسئولي هم نمي گزد.

بازار ميوه براي سودجويان و دلالان پرونق است و آنان بدون واهمه به کارشان مشغولند. از ديگر اين مصرف کنندگان هستند که با حيرت و انگشت به دهان قيمت افسارگسيخته ميوه ها را نظاره مي کنند و از خود مي پرسند چگونه مي شود که طي چند روز قيمت موز به ?? هزار تومان مي رسد. چرا قيمت ميوه مطابق با ميل و سليقه دلالان و سودجويان بازار تعيين مي شود. چرا مسئولان غافل از حال مردم براي يک بار هم که شده، دست اين دلالان را از بازار قطع نمي کنند تا مصرف کننده هم نفس راحتي از ثبات قيمت ها بکشد.

واقعيت اين است که ميوه يکي از نيازهاي اساسي بدن هر انساني است و مصرف روزانه آن براي سلامتي فرد يک ضرورت است. با توجه به اين نکته، اگر روند افزايشي قيمت انواع ميوه کنترل نشود به زودي شاهد حذف آن از سبد مصرفي خانوارهاي بسياري خواهيم بود و سلامت فرد و جامعه به خطر خواهد افتاد. در اين ميان ستاد تنظيم بازار و سازمان حمايت از مصرف کنندگان در قبال سلامت مردم مسئولند و بايد پاسخگوي کم کاري هاي خود در کنترل بازار آشفته ميوه باشند.

ريزش مشتريان از بازار ميوه به دليل گراني، گله و شکايت بسياري از صاحبان واحدهاي صنفي و ميوه فروشان را نيز درآورده است. آنها هم از وضع آشفته بازار ميوه مي نالند و مي گويند مردم توان خريد روزمره ميوه ندارند و به ناچار يا نسيه مي خرند و يا به خريد دانه اي ميوه روي آورده اند. اکنون کام مردم از گراني ميوه تلخ است و تنها با متعادل کردن قيمت ها و حذف دلالان از بازار شيرين خواهد شد.

به هر حال بازار ميوه از تعادل قيمتي خارج شده و نسبت عرضه و تقاضا بهم خورده است. به نظر مي رسد سازمان هاي نظارتي بايد وارد ميدان شوند و افسار پر شتاب قيمت ميوه را از دست دلالان بگيرند و کنترل کنند تا بيش از اين سلامت مصرف کننده از قيمت بالاي ميوه ها تهديد نشود. عرضه مستقيم ميوه به مصرف کننده بدون دخالت دلالان و ايجاد بازارچه هاي محله توسط شهرداري ها راهکار مناسبي است که مي تواند تا حدودي تب افزايش قيمت ميوه را فروکش کند.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 7 + 4

  آخرین اخبار
جمع‌آوري 12 معتاد متجاهر در مراغه
16 نفر در آذربايجان شرقي بر اثر مسموميت با گاز منواکسيدکربن جان باختند
رئيس کميسيون آموزش مجلس از رفع گره قانوني رتبه‌بندي معلمان خبر داد
ورود به زندان‌هاي آذربايجان شرقي 9 درصد کاهش يافت
در مصرف آب صرفه جويي کنيم
سرافکندگي طلا؛ صعود دلار
به زودي شاهد رشد اقتصادي بالاي 10 درصد خواهيم بود
درخشش تکواندوکاران آذربايجان‌شرقي در کره‌جنوبي
اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده و جرم خيز در تبريز
سانحه رانندگي مرگبار در اهر با 2 کشته و 5 مصدوم
  پربازدیدترین اخبار
به زودي شاهد رشد اقتصادي بالاي 10 درصد خواهيم بود
در مصرف آب صرفه جويي کنيم
اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده و جرم خيز در تبريز
سرافکندگي طلا؛ صعود دلار
درخشش تکواندوکاران آذربايجان‌شرقي در کره‌جنوبي
رئيس کميسيون آموزش مجلس از رفع گره قانوني رتبه‌بندي معلمان خبر داد
ورود به زندان‌هاي آذربايجان شرقي 9 درصد کاهش يافت
16 نفر در آذربايجان شرقي بر اثر مسموميت با گاز منواکسيدکربن جان باختند
دماي هواي آذربايجان شرقي کاهش مي‌يابد
جمع‌آوري 12 معتاد متجاهر در مراغه
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.