1392/1/28 - 14 : 44
کد خبر: 876
مناظره زيباکلام با علوي در دانشگاه اردبيل
زيباکلام: اصلاح‌طلبان معتقدند انتخابات يک طرفه برگزار مي‌شود / علوي: خجالت بکشيد
صادق زيباکلام با بيان اينکه اصلاح‌طلبان نسبت به انتخابات و بسياري از صحنه‌ها بدبين شده‌اند، گفت: اينها سئوال مي‌کنند به چه دليل بايد رأي بدهيم و در انتخابات يک طرفه حاضر شويم.

صادق زيباکلام اين استاد دانشگاه و حسن علوي دو چهره شاخص اصلاح‌طلبان و اصولگرايان که عصر امروز در جمع دانشجويان دانشگاه محقق اردبيلي به مناظره نشسته بودند، صادق زيباکلام در بخش اول سخنراني خود و در پاسخ به سئوال دانشجويان که در مورد نامه سرگشاده او به رئيس قوه قضاييه نوشته بود، اظهار داشت: بنده در اين نامه سه سئوال از لاريجاني داشتم تا بسياري از مسايل براي من روشن شود در حالي که در آن مقطع بنده را همراه با اصلاح‌طلبان به دفاع از اختلاس‌کنندگان و افراد خاطي در پرونده 3 هزار ميليارد توماني متهم کردند.

وي تصريح کرد: بنده نمي‌دانم از کجا اصلاح‌طلبان را دزد معرفي کردند و شريک قافله به حساب آوردند در حالي که سئوال بنده شفاف و روشن بود که در آن پرسيده بودم پنج نفر متهم اصلي پرونده به چه جرمي محکوم شدند که اذهان مردم بايد در اين زمينه روشن باشد.

قوه قضاييه حق مبارزه با فساد را ندارد

اين اصلاح‌طلب خاطر نشان کرد: بنده براساس نصح صريح قانون اساسي اعلام مي‌کنم که رسالت قوه قضاييه و وظيفه او مبارزه با فساد نيست که در اين زمينه سئوال خودم را مطرح کرده بودم که قوه قضاييه حق ندارد با فساد مقابله کند چرا که ضرورت اين امر با مجلس است.

زيباکلام اضافه کرد: سئوال سوم من اين بود که چرا در دادگاه تشکيل شده بايد معاون سياسي و امنيتي دادستان قاضي پرونده باشد و بخواهد از معيار عدل و عدالت دور شده و حکمي خلاف يک وجهه قاضي صادر کند.

وي بيان کرد: قاضي بايد سخنان دادستان، وکيل و متهم پرونده را بشنود سپس عادلانه قضاوت کرده و رأي صادر کند.

زيباکلام با بيان اينکه طرح اين سه سئوال افتخار زندگي بنده است، يادآور شد: هنوز مسئولان قضايي کشور جوابي در اين زمينه به من ندادند در حالي که در سايت‌هاي مختلف عليه من اتهام‌هاي بسياري مطرح شده است.

به جاي فرانسه و آلمان چرا بايد به گينه و برونيي اعتماد کنيم

اين استاد دانشگاه در بخش ديگري از سخنان خود به سفرهاي رئيس جمهور به کشورهاي ناشناخته آفريقاي جنوبي اشاره کرد و ادامه داد: ما اگر آمريکا را قبول نداريم چرا بايد نسبت به آلمان و فرانسه نيز بي‌اعتماد باشيم چرا که تنظيم روابط با اين کشورها به نفع ايران است و قطعاً در تعاملات و تقويت روابط بايد با هوشمندي عمل کرد.

وي گفت:‌ نمي‌توان با همه دنيا سر ناسازگاري داشت و همه را متهم کرده و ورشکسته محسوب کنيم چرا که قطع رابطه با دنيا ايران را به انزوا مي‌کشاند.

مشکل اصولگرايان بالاتر از احمدي‌نژاد است

زيباکلام در ادامه سخنان خود با بيان اينکه اصلاح‌طلبان نسبت به انتخابات و بسياري از صحنه‌ها بدبين شده‌اند، افزود: اينها سئوال مي‌کنند به چه دليل بايد رأي بدهيم و در انتخابات يک طرفه حاضر شويم.

وي با بيان اينکه مشکلات ايجاد شده اقتصادي در دولت احمدي‌نژاد فراوان‌تر از دوران اصلاح‌طلبان است، تصريح کرد: مشکل اصلي اصولگراها مشکل احمدي‌نژاد و رحيم مشائي است که تلاش مي‌کنند جلوي اقدامات آنها را بگيرند.

زيباکلام با بيان اينکه مهار اين دو از اولويت رفتار اصولگرايان است، خاطر نشان کرد: اگر رحيم مشائي وارد انتخابات نشود و از فيلتر شوراي نگهبان نگذرد کار دولت احمدي‌نژاد تمام شده است و به هيچ عنوان ديگر گزينه‌ها رأي نمي‌آورند.

وي اضافه کرد: قطعاً نامزد نهايي اصولگرايان علي‌اکبر ولايتي خواهد بود.

اما در اين مناظره حسن علوي چهره شاخص اصولگرايي نيز پاسخ‌هايي به اظهارات زيباکلام داد.

 

دشمنان اسلام پست‌تر از چهارپايان هستند

اين اصولگراي فعال در مناظره با زيباکلام بيان کرد: ما با هرگونه تندروي دولت اصولگراي احمدي‌نژاد مخالفت کرديم و حتي با توقيف روزنامه ايران و برخورد با خاطيان ويژه‌نامه خاتون جديت به خرج داده و در اين زمينه کار دستگاه قضايي را مناسب و مطلوب ديديم.

حسن علوي يادآور شد: ما با هرگونه توهين به قوميت‌ها مخالف هستيم و آن را کار اشتباهي مي‌دانيم.

طرفداران موسوي در کف خيابان ريزش کردند

علوي با بيان اينکه طرفداران موسوي بعد از هشت ماه فتنه‌طلبي در کف خيابان ريزش کردند، گفت:‌ آنها با ادعاي دروغين تقلب سعي کردند براي خود جايگاهي درست کنند اما پشت پا به آتيه خود زدند.

وي در پاسخ به سئوالي که دانشجويي پرسيده بود خواستگاه امسال شما آيت‌الله مصباح است، افزود: بنده به شاگردي مصباح افتخار مي‌کنم هر چند شاگرد او نيستم و نبايد به خاطر ديگران بر افراد برچسب زد.

علوي با رد اين ادعا که صداي مخالفان را به چهارپايان تشبيه کردم، اظهار داشت: دشمنان اسلام را پست‌تر از چهارپايان مي‌دانم که مصداق آن امروز سردمداران کاخ‌سفيد و رژيم کودک‌کش اسرائيل است که به هيچ چيز رحم نمي‌کنند.

وي تصريح کرد: بنده به 13 ميليون رأي ملت ايران به اصلاح‌طلبان احترام گذاشته و آنها را حامي آمريکا نمي‌دانم اما اينکه شخصيتي همچون موسوي، کروبي و خاتمي در رأس اين جريان هستند، توهين به اين 13 ميليون نفر مي‌دانم.

علوي تنها دين مورد قبول در نزد خدا را دين اسلام معرفي کرد و ادامه داد: هر کس به هر حکومتي که جلوي حکم خدا حکم مخالفي صادر کند، ديکتاتور ناميده مي‌شود چرا که بارزترين شاخصه ديکتاتوري ايستادن در برابر خدا است.

اصلاح‌طلبان عرضه داشته باشند، انقلاب مي‌کنند!

علوي در ادامه سخنان خود و در پاسخ به اظهارات زيباکلام که صندوق رأي وزارت کشور جعبه جادويي است، بيان کرد: اصلاح‌طلبان بايد به قانون و رأي مردم تمکين کنند و گر نه عرضه داشته باشند، انقلاب کنند که هرگز توان اين کار را ندارند.

خاتمي کانديدا شود قطعاً رأي نمي‌آورد 

وي با بيان اين مطلب که پايگاه رأي و محبوبيت احمدي‌نژاد به حداقل رسيده است، خاطر نشان کرد: ما از مشائي و احمدي‌نژاد احساس خطر نمي‌کنيم بلکه معتقديم مشائي که احمدي‌نژاد آن را سرور مي‌داند از دايره اسلام‌گرايي خارج شده است.

علوي در ادامه گفت: بنده خاتمي را خائن‌تر از موسوي و کروبي مي‌دانم چرا که معتقدم بسياري از تندروي‌ها دو ماه بعد از انتخابات توسط خاتمي انجام شد.

وي افزود: قرار نيست براي رئيس جمهوري که در اين کشور هشت سال حکمراني کرده است حکم تأييد صلاحيت صادر شود در حالي که در نظر گرفتن شرايط فعلي افراد شرط تأييد صلاحيت است.

علوي تصريح کرد: ‌اگر خاتمي کانديدا شود قطعاً رأي نمي‌آورد در حالي که قبل از کانديداتوري او تأييد صلاحيت او در هاله‌اي از ابهام است.

وي در ادامه خاطر نشان کرد: در هيچ کشوري که مدعي دموکراسي باشد به مخالفان نظام و حاکميت تأييد صلاحيت نمي‌دهند در حالي که خط قرمز آنها مسايل مادي و اقتصادي صرف است اما خط قرمز ما اسلام و خدا است.

علوي در ادامه سخنان خود و در پاسخ به اظهارات زيباکلام در تمسخر گرفتن رابطه با گينه اضافه کرد: ما افتخار مي‌کنيم که حامي فرانسه جنايتکار نيستيم در عوض حامي کشور مستضعفي هستيم که مستقل و آزاد است.

وي بيان کرد: ما به ارتباط با کشور برونيي و ونزوئلا که پدر آمريکا را در آورده است، افتخار مي‌کنيم.

علوي با بيان اينکه دفاع از حق هسته‌اي يکي از الزامات سربلندي ايرانيان است، يادآور شد: آنهايي که در دوران اصلاحات براي خريد سه سانتريو‌فيوژ کمر خم کردند بايد در برابر اين ملت خجالت بکشند و قطعاً تاريخ قضاوت مي‌کند که چه دولت‌هايي به اين ملت خيانت کردند.

وي با بيان اين مطلب که ملي‌گرايي مرده باد و اسلام‌خواهي زنده باد، ادامه داد:‌ آنهايي که امروز تقابل بهار عربي و بيداري اسلامي را مطرح مي‌کنند بايد بدانند که استکبار جهاني هيچ وقت حامي آزاديخواهان نبوده و اصلاح‌طلباني که در مجلس ششم طرح حمايت از طالبان را در حمله آمريکا به افغانستان مطرح کردند و يا به صدام برادر گفتند در برابر اين ملت خجالت‌زده هستند.

علوي در بخش پاياني سخنان خود گفت: امروز به معناي واقعي آمريکا و غرب در سراشيبي سقوط قرار گرفته و نابودي آنها حتمي است در حالي که جمهوري اسلامي ايران قدرتمندانه در صحنه وجود دارد و از هيچ چيزي نيز هراسي به دل راه نمي‌دهد.

در اين مناظره سه ساعته بين زيباکلام و علوي که بارها مورد تشويق دانشجويان قرار گرفتند مباحث تقابلي و برخي بدرفتاري‌ها و بداخلاقي‌ها مشاهده شد.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 3 + 5

  آخرین اخبار
14 نفر به اتهام اختلال در نظم عمومي روانه زندان اردبيل شدند
10 اثر منقول آذربايجان غربي ثبت ملي شد
راهداران آذربايجان‌شرقي به 2هزار و 250خودرو گرفتار در برف امدادرساني کردند
طرح فروش فوق‌العاده 3 محصول ايران‌خودرو آغاز شد (+جدول فروش)
شناسايي 84مورد مثبت اميکرون در آذربايجان شرقي
هواي تبريز در وضعيت قابل قبول قرار گرفت
بانوان ورزشکار کارگر بهره‌وري و کيفيت در کار را بالا مي‌برند
شرايط دريافت وام 100 بدون ضامن+ اينفوگرافيک
شرايط دريافت وام 100 ميليون توماني اعلام شد
اطلاعيه قطعي گاز در روستاهاي تابعه تبريز
  پربازدیدترین اخبار
اطلاعيه قطعي گاز در روستاهاي تابعه تبريز
شرايط دريافت وام 100 ميليون توماني اعلام شد
هواي تبريز در وضعيت قابل قبول قرار گرفت
طرح فروش فوق‌العاده 3 محصول ايران‌خودرو آغاز شد (+جدول فروش)
بانوان ورزشکار کارگر بهره‌وري و کيفيت در کار را بالا مي‌برند
راهداران آذربايجان‌شرقي به 2هزار و 250خودرو گرفتار در برف امدادرساني کردند
شرايط دريافت وام 100 بدون ضامن+ اينفوگرافيک
شناسايي 84مورد مثبت اميکرون در آذربايجان شرقي
14 نفر به اتهام اختلال در نظم عمومي روانه زندان اردبيل شدند
10 اثر منقول آذربايجان غربي ثبت ملي شد
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.