1400/02/21 - 21 : 28
کد خبر: 21650
بيماران ديابتي در به در دنبال انسولين
"هر روز ساعت‌ها به دنبال يک داروست. از يک داروخانه به داروخانه ديگر مي‌رود، پيش از طلوع آفتاب پشت در داروخانه مي‌خوابد تا بلکه بتواند داروي قلمي خود را که تشنگي‌اش را برطرف مي‌کند، پيدا کند" اما چه بسا اين گشتن و پيدا نکردن انسولين، سناريوي تکراري ديابتي‌ها از حدود يک سال گذشته است.

انسولين، مايه زندگي و اميد به حيات بيماران ديابتي است. دارويي است که براي برخي از دوران طفوليت و براي برخي ديگر از دوران جواني يا ميانسالي به نياز روزانه تبديل شده که بدون مصرف آن، زندگي بسيار دشوار و حتي ناممکن مي‌شود. در صورت عدم مصرف مناسب اين دارو ميزان قندخون افراد تا چندصد واحد افزايش مي‌يابد که ممکن است در اين حالت بيمار با مشکلات زيادي مواجه شده و حتي مجبور به بستري در بيمارستان شود.

با وجود اطلاع همه مردم و به خصوص مسئولان از اهميت داروي انسولين براي ديابتي‌ها که حتي به تعبير يکي از اين بيماران، انسولين به منزله‌‍‌ي هوا و نفس براي ديابتي‌ها است، اما پيدا کردن اين داروي حياتي از تابستان سال گذشته همانند پيدا کردن گنج ناياب شده و حتي براي برخي غيرممکن است.

به گفته‌ي تعدادي از اين بيماران که از سال‌هاي گذشته مجبور به استفاده از اين دارو هستند، اکنون نمي‌توانند اين دارو را در داروخانه‌ها پيدا کنند، اگر هم پيدا کردند کمتر از تعداد مندرج در نسخه‌ي پزشک دريافت مي‌کنند که در نهايت چالش بزرگي را براي اين بيماران ايجاد کرده است.

برخي از بيماران ديابتي از صبح زود و پيش از طلوع آفتاب پشت در داروخانه‌اي خاص و مخصوص توزيع انسولين، منتظر مي‌مانند تا شايد آن روز انسولين در داروخانه توزيع شود که البته اگر هم توزيع شود، مشخص نيست که اين دارو به کدام بيمار مي‌رسد و کدام يک بايد روز ديگر را در اين شرايط کرونايي پشت در داروخانه ديگر منتظر بماند.

 

هاشم هاشمي آذريان، مديرعامل انجمن ديابت آذرباجان شرقي در خصوص کمبود انسولين، اظهار کرد: نزديک به يک سال است که در تمامي جلسات استاني در دانشگاه‌ها و ارگان‌هاي مختلف، مشکل کمبود و عدم تامين انسولين موردنياز بيماران ديابتي در استان مطرح مي‌شود.

وي متذکر شد: کمبود انسولين در داروخانه‌ها باعث شده تا يک بيمار ديابتي براي تامين انسولين موردنياز خود، از صبح تا شب به تمامي داروخانه‌هاي سطح شهر مراجعه کند تا شايد بتواند داروي خود را بيابد که تقريبا هشت ماه است در اين وضعيت قرار داريم و در طي اين مدت، انسولين به چالش ديابتي‌ها تبديل شده است.

وي ادامه داد: حتي طي سال گذشته در مقطعي از زمان، توزيع انسولين در داروخانه‌ها کاملا قطع شده بود و تمامي بيماران در شرايط سختي قرار داشتند، به طوري که مجبور شديم به هر دري بزنيم تا بلکه اين دارو را بيابيم و در نهايت با تلاش‌هاي انجام گرفته، تنها توانستيم انسولين لازم را به صورت دانه‌اي در اختيار بيماران قرار دهيم.

اگر انسولين نباشد، انگار هوايي براي نفس کشيدن نيست

هاشمي با بيان اين‌که انسولين در شرايط کنوني به حالت نسبي در داروخانه‌ها وجود دارد، متذکر شد: اگر انسولين به بيمار ديابتي تزريق نشود، ميزان قند خون بيمار، به دليل عدم امکان کنترل، بالا رفته و مشکلات حياتي براي او ايجاد مي‌کند. انسولين مثل اميد به زندگي براي بيماران ديابتي است که اگر نباشد، انگار هوايي براي نفس کشيدن نيست.

افزايش مراجعه بيماران ديابتي به بيمارستان به دليل عدم دريافت انسولين

وي با بيان اين‌که اغلب بيماران ديابتي از انسولين قلمي استفاده مي‌کنند و در حدود 15 درصد از بيماران نيز از نوع ديگر اين دارو مصرف مي‌کنند، افزود: بيماراني هستند که در طول ماه‌هاي گذشته به دليل عدم دريافت انسولين کافي با افزايش بيش از حد قندخون رو به رو بوده و در بيمارستان بستري شده‌اند. با مراجعه به بيمارستان‌ها مي‌توان مشاهده کرد که افراد بسياري به خاطر عدم تزريق انسولين طي چند روز و افزايش قند خون به اندازه بيش از 500 واحد با مشکلات جدي دست و پنجه نرم مي‌کنند.

وي در خصوص دليل کمبود انسولين، اظهار کرد:  شايد نزديک به 30 درصد از اين مشکل مربوط به مشکلات واردات و تخصيص ارز ‌باشد اما قطعا بالاي 50 درصد مسئله کمبود انسولين مربوط به سوء مديريت و عدم توزيع مناسب دارو در سطح داروخانه‌ها و بين بيماران است.

تنها نصف انسولين مورد نياز بيماران تامين مي‌شود 

مديرعامل انجمن ديابت آذربايجان شرقي با تاکيد بر اين‌که توزيع نامناسب داروي انسولين را مي‌توان به راحتي کنترل کرد، گفت: داروخانه‌ها بايد سهميه يک ماهه انسولين‌هاي قلمي هر بيمار ديابتي را سرموقع بدهند، در حالي که اين توزيع به صورت ناقص انجام مي‌گيرد و بيماران بايد حداقل يک ماه ديگر، ساير داروخانه‌ها را بگردند تا شايد آن تعداد ناقص را پيدا کنند. در اين شرايط، بيماري که بايد در طي دو ماه 10 انسولين قلمي تزريق کند، تنها چهار انسولين دريافت مي‌کند.

وي متذکر شد: داروخانه‌ها داروي انسوليني که در اختيار دارند را در حد توان توزيع مي‌کنند. اما با توجه به اين‌که تعداد ديابتي‌ها در استان و حتي کل کشور به قدري زياد است که معمولا در هر خانواده‌اي يک فرد ديابتي پيدا مي‌شود، داروخانه‌ها انسولين لازم براي تمامي مراجعان را نداشته و مراجعان معمولا سردرگم شده  و در نتيجه سهميه يک ماهه باقي بيماران به صورت کامل داده نمي‌شود.

وي با انتقاد نسبت به اين‌که پزشکان در نسخه بيماران ديابتي تنها سهميه يک ماهه داروي انسولين را قيد مي‌کنند و در صورت تجويز بيش از يک ماه، داروخانه از تحويل آن خودداري مي‌کند، گفت: اين امر باعث مي‌شود تا بيمار، هر ماه هزينه ويزيت پرداخت کند تا پزشک نسخه دريافت انسولين بنويسد و سپس يک ماه به دنبال داروخانه‌هاي سراسر شهر جهت پيدا کردن داروهاي خود باشد در حالي که نسخه نويسي براي پزشکان به اندازه يک حرف است ولي براي يک ديابتي يافتن انسولين مثل يک عمر درجا زدن مي‌ماند.

نيازي به نسخه نويسي داروي انسولين نيست/اطلاعات بيماران و تعداد انسولين‌هاي دريافتي مشخص است

هاشمي با تاکيد بر لزوم رعايت عدالت در تامين و توزيع به موقع داروي انسولين، متذکر شد: ليست بيماران ديابتي که انسولين دريافت مي‌کنند، در تمامي ارگان‌هاي ذي ربط و سازمان تامين اجتماعي موجود است که بر اين اساس، ميزان مصرف انسولين هر فرد ديابتي مشخص است. در نتيجه مي‌توان با استفاده از اين اطلاعات، سهميه بندي مناسب انجام داد و محل توزيع و تعداد انسولين موردنياز براي هر بيمار را مشخص کرد تا يک ديابتي مجبور نشود در شرايط کرونايي، روزهاي بسياري به دنبال داروي خود بگردد.

در سال 1400 به موازات سال 99 کمبود انسولين داريم

حسين يوسفي علوي، رئيس انجمن تکنسين‌هاي دارويي آذربايجان شرقي  در خصوص وضعيت کمبود داروي انسولين در استان، گفت: مسئله کمبود داروي انسولين تنها مختص به زمان حال نيست و از گذشته در تامين انسولين به خصوص انسولين قلمي با مشکل مواجه هستيم. اين داروي حياتي که توسط افراد در معرض کرونا و قشر آسيب پذير ديابتي مصرف مي‌شود، در سال 99 هم در کشور به سختي يافت مي‌شد و امسال نيز به موازات سال گذشته کمبود وجود دارد.

استفاده 12 درصدي جمعيت استان از داروي انسولين 

وي با بيان اين‌که 12 درصد از جمعيت استان از انسولين استفاده مي‌کنند، افزود: اغلب انسولين‌هاي مورد استفاده افراد ديابتي که شامل انسولين‌هاي قلمي مي‌شود، وارداتي هستند. در اين راستا نيز با توجه به مشکلات تامين و تخصيص ارز، ترخيص اين دارو به کندي انجام مي‌گيرد  که اين امر منجر به عدم توزيع و کمبود در داروخانه‌ها شده است.

وي ادامه داد: با توجه به حجم بالاي استفاده از انسولين در کشور، توليد داخلي کفاف تامين اين داروي حياتي را نمي‌دهد و در نتيجه در حالت کلي با کمبود انسولين مواجه هستيم که اين امر بيماران ديابتي را در مضيقه قرار داده است.

زمان مشخصي براي توزيع انسولين وجود ندارد

يوسفي در خصوص زمان توزيع داروي انسولين در داروخانه‌ها، گفت: زمان مشخصي نمي‌توان براي توزيع اين دارو در داروخانه‌ها گفت چرا که اين دارو در دوره‌هاي مختلف توزيع مي‌شود و به شرايط و وضعيت واردات شرکت‌هاي دخيل در اين امر بستگي دارد.

وي افزود: تمامي انسولين‌هاي وارداتي معمولا در اختيار شرکت‌هاي پخش دارو در سراسر کشور جهت پخش قرار مي‌گيرند که از اين طريق با نظارت معاونت غذا و دارو و با سهميه بندي، بين داروخانه‌هاي مختلف شهرهاي استان توزيع مي‌شود.

وي متذکر شد: توزيع انسولين‌هاي قلمي يکبار در ماه از طريق چندشرکت توزيع کننده انجام مي‌گيرد که داروخانه‌هاي خاص هم سهميه يک ماه بيماران را ارائه مي‌دهند.

رئيس انجمن تکنسين‌هاي دارويي آذربايجان شرقي افزود: اغلب انسولين‌ها معمولا در مراکز خاص دارويي چون داروخانه‌هاي بيمارستان‌ها، هلال احمر، داروخانه دانشگاه و تعاون‌ که نسبتا سهميه بيشتري دارند، توزيع مي‌شود اما متاسفانه تعداد دارويي که در اختيار بيماران قرار مي‌گيرد تقريبا نصف تعداد انسولين‌هاي موجود در نسخه است تا به طريقي تعداد بيماران بيشتري پوشش داده شود.

وي گفت: بيماران هر موقع که بتوانند، به مراکز توزيع انسولين مراجعه ‌کنند، اگر در آن روز اين دارو توزيع شده و موجود باشد، مي‌توانند دارو را دريافت کنند.

بر اساس اين گزارش، بيماران ديابتي که قشر قابل توجهي از جامعه را شامل مي‌شوند، طي ماه‌هاي اخير با مشکل جدي مواجه شده اند. بحث تامين انسولين همانند بحث مرگ و زندگي براي اين افراد است چرا که اگر اين دارو در دسترس بيمار قرار نگيرد، حتي ممکن است يک ديابتي تشنج کند و يا به کما برود.

در کنار مشکل فشار خون و به خصوص ويروس منحوس کوويد19  براي اين بيماران، مي‌توان گفت که مسئله، بسيار جدي تر از آني است که مي‌توان تصور کرد.

 اميدواريم در روزهاي آتي اقدامي اساسي براي تامين انسولين در سطح استان و کشور انجام بگيرد تا ديگر نه شاهد صف بستن مردم پشت داروخانه‌ها براي تهيه تنها يک انسولين قلمي باشيم و نه اخبار ناگواري از اين بيماران دريافت کنيم.

گزارش از  : فائزه قره پور

منبع : ايسنا

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 3 + 8

  آخرین اخبار
غرق شدن جوان 25ساله در عجبشير
دستگيري قاتل فراري کودک سه‌ساله در بستان آباد پس از يک‌سال
جزئيات انتقال زندان تبريز به خارج از شهر
فرماندار بستان‌آباد خواستار صنعتي‌شدن کشتارگاه شهرستان شد
سانحه رانندگي در اتوبان پاسداران تبريز، 4مصدوم و يک کشته برجاي گذاشت
افزايش حقوق کارکنان اعلام شد
سرمربي تراکتور استفاده از بستگان خود در تيم را تکذيب کرد
دانشگاه صنعتي سهند در حوزه دانشگاه‌هاي مهندسي دنيا قرار گرفت
محکوم به قصاص در تبريز بخشيده شد
تزريق واکسن پاستوکووک به دانش آموزان آذربايجان‌شرقي آغاز شد
  پربازدیدترین اخبار
سرمربي تراکتور استفاده از بستگان خود در تيم را تکذيب کرد
تفرقه افکنان بدانند ارتباط قلبي ايران و آذربايجان ناگسستني است
سانحه رانندگي در اتوبان پاسداران تبريز، 4مصدوم و يک کشته برجاي گذاشت
افزايش حقوق کارکنان اعلام شد
جزئيات انتقال زندان تبريز به خارج از شهر
فرماندار بستان‌آباد خواستار صنعتي‌شدن کشتارگاه شهرستان شد
دستگيري قاتل فراري کودک سه‌ساله در بستان آباد پس از يک‌سال
77درصد افراد بالاي 18سال در آذربايجان‌شرقي واکسينه شدند
77درصد افراد بالاي 18سال در آذربايجان‌شرقي واکسينه شدند
غرق شدن جوان 25ساله در عجبشير
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.