1400/01/17 - 0 : 7
کد خبر: 21506
وقتي بازار مرغ سامان نمي‌يابد
احرار:گويا قرار نيست بازار پرتلاطم مرغ به اين زودي ها سامان يابد و دوباره اين کالاي پرمصرف، وارد سفره خانوارهاي ايراني شود، از سال گذشته مرغ به دليل کمبود و کاهش در عرضه ناياب شده و قيمت آن هم روند افزايشي پيدا کرده است.» اين جملات بخشي از يادداشت طاهر خيري روزنامه نگار و فعال رسانه اي براي بازار است که در ادامه مي خوانيد.

طاهر خيري : در حالي که مسئولان اذربايجان شرقي در سازمان هاي جهاد کشاورزي و صمت مدام ادعا مي کنند که مرغ به اندازه کافي و به ميزان نياز مردم در استان توليد و کشتار مي شود اما واقعيت ها چيز ديگري را نشان مي دهد. صف هاي طولاني مردم در سطح شهر تبريز و ديگر شهرهاي استان و موجود نبودن مرغ در حدود 360 مغازه مرغ فروشي شهر گواهي بر اين ادعا است.

با اينکه مسئولان استان مي گويند کمبودي در بازار مرغ نيست و واحد هاي توزيع گوشت مرغ رصد مي شوند، اما به نظر مي رسد آماري که همين مسئولان دولتي از ميزان کشتار مرغ مي دهند با ميزان توزيع آن در سطح شهر هم خواني ندارد و منطبق بر واقعيت نيست.

اگر مرغ به اندازه کافي کشتار و توزيع مي شود پس چرا اين کالاي اساسي قطره چکاني و محدود بين مردم توزيع مي شود و در اين مدت بين عرضه و تقاضا تناسب منطقي حاصل نشده است. حتي بسياري از مردم پس از ساعت ها معطلي در صف خريد مرغ،نااميد و دست خالي به خانه بر مي گردند.

دوهفته از سال جديد مي گذرد و اين معضل همچنان پابرجاست و مرغي در بازار نيست.در حاليکه مسئولان با امروز و فردا کردن به مردم وعده حل مشکل را مي دهند و معلوم نيست کي روز عملي شدن وعده هاي اين عزيزان فرا خواهد رسيد.

در اين ميان تعزيرات حکومتي از برخورد جدي با برهم زنندگان بازار مرغ و تشديد نظارت ها مي گويد و از تدوين شيوه نامه نحوه نظارت بر شبکه توليد و توزيع مرغ خبر مي دهند.بايد اذعان کرد که اگر نظارت ها هم در توليد و هم در توزيع دائمي و گسترده نباشد و دست دلالان و واسطه گران از بازار قطع قطع شود تا مردم با خيال راحت و بدون دغدغه مرغ مورد نياز خود را تهيه کنند.

 

واقعيت اين است که مردم گوششان از اين سخنان و وعده هاي عملي نشده مديران دولتي پر شده و اعتمادشان به آنان سلب شده است.مردم از مسئولان مربوطه انتظار دارند که اگر تخلفي در توليد يا توزيع مرغ انجام مي شود به شدت با متخلفان و سودجويان برخورد ريشه اي کنند. چه بسا اينکه شنيده مي شود برخي مرغداري ها از عرضه مرغ هاي خود به کشتارگاه ها امتناع مي کنند و يا برخي افراد واسطه گر يا به عبارتي دلال مرغ هاي آماده عرضه را با ترفند هاي مختلف خريداري و نگهداري مي کنند و به بازار نمي دهند.

ماه مبارک رمضان نزديک است و مردم نگران وضعيت آشفته بازار مرغ هستند.با وضعيت موجود اميدي به حل مشکل بازار مرغ نيست.زيرا تا زماني که دست دلالان و واسطه گران از چرخه توليد و توزيع مرغ کوتاه نشود اتفاق خاصي نخواهد افتاد و بازار روي آرامش نخواهد ديد.

عليرغم اينکه دولت اعلام کرده بود برنامه اي براي افزايش قيمت کالاهاي اساسي ندارد اما خلف وعده کرد و از ?? فروردين قيمت مرغ با مصوبه قرارگاه ساماندهي مرغ و موافقت رئيس جمهوراز حدود ?? هزار تومان به ?? هزارو ??? تومان افزايش يافت تا پيش از پيش مرغ از سبد مصرفي اغلب خانوارهاي ايراني دور شود.

مردم در حالي از افزايش دوباره قيمت مرغ در ابتداي سال جديد شوکه شده اند که هنوز نتوانسته اند اين کالا را براي يک بار هم شده سر سفره خانواده خود بياورند.اين روزها مرغ کالايي پر کشش شده است و به دليل افزايش سرسام آور قيمت گوشت قرمز تقاضا به سمت مصرف مرغ سوق پيدا کرده است.

تورم36 درصدي سال گذشته و بيماري کرونا کسب و کار و به تبع آن درامد بسياري از افراد را تحت تاثير قرار داد و افزايش قيمت بسياري از کالاها هزينه هاي خانوار را دوچندان کرد. وضعيت بد اقتصادي باعث شد قدرت خريد مردم تحليل رود و قيد مصرف برخي کالاها را بزنند.

 

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 4 + 9

  آخرین اخبار
توقف رهاسازي آب به سمت درياچه اروميه/وزارت نيروبه تعهداتش عمل کند
ابلاغ نرخ کرايه تاکسي در سال 1400 به رانندگان تاکسي‌هاي درون شهري تبريز
فرماندار بر اصلاح شبکه‌هاي آبرساني بستان آباد تاکيد کرد
باند سارقين سرقت‌هاي سريالي خودرو و مغازه در اهر متلاشي شد
معاون ورزشي ماشين سازي استعفا کرد
عابديني به ماشين سازي تبريز پيوست
مالکان و مستاجران در سامانه املاک ثبت نام کنند
آخرين تست تراکتوري‌ها قبل از آغاز رقابت‌هاي آسيايي منفي شد
ميزان ابتلا به کرونا در هشترود 12برابر شد
سه روستاي چاراويماق قرنطينه شد
  پربازدیدترین اخبار
مالکان و مستاجران در سامانه املاک ثبت نام کنند
تعداد بيماران بستري کرونايي در آذربايجان شرقي به 1000 نفر رسيد
عابديني به ماشين سازي تبريز پيوست
آخرين تست تراکتوري‌ها قبل از آغاز رقابت‌هاي آسيايي منفي شد
باند سارقين سرقت‌هاي سريالي خودرو و مغازه در اهر متلاشي شد
معاون ورزشي ماشين سازي استعفا کرد
توقف رهاسازي آب به سمت درياچه اروميه/وزارت نيروبه تعهداتش عمل کند
ابلاغ نرخ کرايه تاکسي در سال 1400 به رانندگان تاکسي‌هاي درون شهري تبريز
بيمارستان صحرايي در آذربايجان‌شرقي برپا مي‌شود
فرماندار بر اصلاح شبکه‌هاي آبرساني بستان آباد تاکيد کرد
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.