1399/05/19 - 17 : 2
کد خبر: 20829
بخوانيد، حتي اگر کرونا نداريد
احرار: در روزهاي اول، همگان علائمش مانند سرماخوردگي يا آنفلوآنزا و قدرتش را کمتر از آنفلوآنزا تصور مي کردند و همين باعث شده بود که ترس کمتري در دل مردم از بابت کرونا ايجاد شود، اما هر چه پيش رفتيم علائم تغيير کرد و در واقع اين ويروس، چهره ديگرش را نشان‌مان داد.

از آنروز تاکنون مراجع علمي بارها اعلام کرده اند که با ويروسي ناشناخته مواجه هستيم که نمي توان به راحتي رفتارش را پيش بيني کرد و اتفاقا شايد اين درست ترين توصيف از کرونا باشد چراکه هنوز بعد از گذشت بيش از پنج ماه همچنان با ناشناخته هايي از اين ويروس مواجه مي شويم که هيچگاه تصوري از آن وجود نداشت.

يک نفر مي گويد، بينايي ام را از دست دادم، يک نفر مي گويد حس چشايي نداشتم، يک نفر مي گويد از درد تا مرگ رفتم و برگشتم و ديگري رنگ چهره اش تغيير مي کند و آن يکي ... همه اين تفاوت ها نشان از آن دارد که هنوز کرونا را نشناخته ايم و به قدرت مرگبار آن ايمان نياورده ايم چراکه اگر چنين بود پروتکل هاي بهداشتي را با جديت رعايت مي کرديم و هر روز شاهد افزايش تعداد مبتلايان و مرگ و مير و در نهايت مواجهه با پيک دوم بيماري نبوديم.

مسلما پژوهش هاي علمي مي توانند تا حدودي بيانگر رفتار اين ويروس عجيب و غريب باشند، اما قطعا هيچکس مانند يک بيمار کرونايي نمي تواند آنچه به دنبال ابتلا به اين بيماري بر او گذشته را شرح دهد، اين تجربيات افراد است که با بيان آن مي توان زنگ هاي خطر را با قدرت بيشتري به صدا درآورد.

زهره از جمله جواناني است که در دهه سوم زندگي خود قرار دارد و خوشبختانه کرونا را پس از جنگي سخت و نفس‌گير شکست داده است.

وي در خصوص تجربه خود در مواجهه با اين ويروس به ايسنا مي گويد: هفته اول تيرماه براي دو سه روز احساس خستگي مفرط، بيحالي و سرگيجه داشتم، اما هيچ يک از علائم ويروس کرونا يا آنفلوآنزا مانند عطسه، سرفه، گلودرد و ... را نداشتم با مراجعه به بيمارستان و انجام آزمايش خون داروهايي تجويز شد که پس از مصرف اين داروها پس دو سه روز وضعيت جسماني ام بدتر شد به طوري که در کنار علائم قبلي بدن درد بسيار شديد، تهوع بسيار شديد و غيرقابل کنترل نيز اضافه شد.

زهره مي افزايد: پس از بروز اين علائم مجددا به پزشک مراجعه کردم و آن زمان تست کرونا از حلق گرفته شد و نتيجه آن پس از سه روز منفي بود و تا اينجا عملا بدون اينکه بدانم 6روز از دوره بيماري کوويد 19را تجربه کرده بودم، اما تست کرونا منفي اعلام شد و در تمام اين روزها بدن درد بسيار شديدي را گذراندم.

وي با اشاره به اينکه به هرحال در طول عمر خود آنفلوآنزا را تجربه کرده بودم، اما اين نوع بدن درد با بدن درد آنفلوآنزا قابل قياس نيست، بيان مي کند: اين بيماري وضعيت و علائمي دارد که هر روز با روز قبل متفاوت است و هيچ روزي را نمي توان با روزها و علائم قبل مقايسه کرد، يک روز تهوع بر بدن غالب مي شود، يک روز سرگيجه، يک روز بدن درد بسيار شديد غلبه مي کند و گاهي درد استخوان ها بويژه از کمر به پايين مخصوصا پاها به شکلي مي شود که هيچ توان براي ايستادن رو پا وجود ندارد به طوري که اگر پنج دقيقه روي پا مي ايستادم بايد يکي دو ساعت استراحت مي کردم.

اين بيمار کوويد 19با بيان اينکه در اين روزها حسرت خواب عميق داشتم چراکه به دليل احساس درد شديد اصلا خواب مناسبي و عميقي نداشتم، مي افزايد: پس از حدود هفت روز بدن درد مجددا به پزشک مراجعه کردم و باز هم تست کرونا منفي شد ولي پزشک آنتي بيوتيک و داروهاي ديگري تجويز کرد، در آن مقطع احساس گرفتگي گلو داشتم ولي اصلا سرفه و تب و آبريزش بيني يا اسهال نداشتم در حالي که اين علائم به عنوان علائم شايع کرونا مطرح مي شود که من تجربه نکردم.

وي مي گويد: تقريبا 9روز از اين علائم گذشت و خوب نمي شدم، همچنان خستگي، سر درد، سرگيجه و تهوع داشتم، بدن دردهايي را تجربه کردم که هيچ راه چاره اي براي مقابله با آن وجود نداشت و به دليل اينکه آريتمي قبلي دارم امکان استفاده از استامينوفن و مسکن و آرامبخش هم نداشتم، با اينحال به دليل اين شرايط بد جسماني سعي مي کردم که گاهي کدئين مصرف کنم تا بلکه قدري درد بدنم کاهش يابد که البته اثرگذاري بالايي نداشت.

زهره تاکيد مي کند: وقتي پزشکان مي گويند کرونا دارويي ندارد، درست مي گويند، چراکه هيچ دارويي براي تسکين دردهاي ناشي از کرونا موثر واقع نمي شود. حدود ?? روز از علائم گذشت و احساس درگيري گلو کردم، به غذا بي ميل شده بودم و حتي داروها را با ترس مصرف مي کردم چون اين گرفتگي اجازه خوردن چيزي را به من نمي داد، در همين مقطع حس بويايي و چشايي ام را از دست دادم و مقداري در شنوايي به مشکل خوردم که پس از چند روز کاهش قدرت شنوايي ام تشديد شد.

وي مي گويد: با شدت گرفتن علائم، با مراجعه به بيمارستان و انجام اسکن ريه متوجه درگيري ريه هايم با کرونا شدم و در واقع پس از 10روز ويروس خود را در آزمايش نشان داد و پزشک متخصص اعلام کرد که بر اين اساس از همان روزهاي اول درگير کرونا بوده ايد و حتي روزهاي سخت بيماري را هم گذرانديد و پس از تشخيص بيماري، قرنطينه را آغاز کردم و داروي متناسب با وضعيت و شرايط سني ام و داروهاي مکمل به جهت افزايش سيستم ايمني بدنم تجويز شد.

زهره با بيان اينکه قرار بود قرنطينه دو هفته به طول بينجامد، اما پس از گذشت اين دو هفته همچنان علائم ويروس را در بدنم شاهد بودم، مي افزايد: در آن روزها حتي فرو دادن بزاق يا آب برايم به شدت سخت بود، چشايي و بويايي را کاملا از دست داده بودم، به هر خوراکي بي ميل بودم و پس از آن درگيري شنوايي ام با بيماري به شدت تشديد شد، حتي به مدت 48ساعت، قدرت شنوايي ام به حداقل ممکن رسيد، همچنان بدنم سست بود و تهوع و سرگيجه داشتم و پس از اتمام دوران قرنطينه احساس بهبودي نمي کردم، مجددا به پزشک مراجعه کردم و 10روز ديگر قرنطينه برايم تجويز شد و پس از پايان اين 10روز تست کرونا منفي اعلام شد، اما در واقع يک ماه بسيار سخت را گذراندم.

وي تصريح مي کند: از زماني که احساس سرماخوردگي و بيحالي داشتم، در رعايت اصول بهداشتي بسيار دقت کردم، چراکه فرزندي 6ساله دارم و با وجود اينکه درگيري ريوي داشتم و پزشک بستري در بيمارستان را برايم تجويز کرد، اما با اينحال ترجيح دادم که در خانه بستري و قرنطينه باشم و احتمال ابتلاي ديگر افراد خانواده را کاهش دهم، بر همين اساس با مشورت با پزشک دستورالعمل هاي خاص را گرفتم و مراقبت هاي لازم را در منزل دنبال کردم.

زهره با تاکيد بر اينکه از همان روز اول قرنطينه، محل خواب و سرويس بهداشتي را جدا کردم، مي گويد: شيرآلاتي که امکان استفاده مشترک از آنها وجود داشت به صورت مکرر و مستمر ضدعفوني مي شد و محل خواب و استراحتم به طوري بود که هوا مرتبا در محيط جريان داشته باشد و سعي داشتم با دود کردن اسفند و اسپري گلاب سنگيني هواي خانه را کاهش دهم چون بچه ها ريه هاي حساسي دارند و خوشبختانه پس از اتمام دوره، تست کروناي همسر و فرزندم منفي بود و در واقع مراقبت ها و حساسيت ها موثر واقع شد.

وي در خصوص تجربيات خود در مصرف خوراکي مي گويد: به صورت مکرر از آب جوشيده گرم و ليموي تازه و چاي کم رنگ استفاده مي کردم، گلو را مدام مرطوب نگه مي داشتم تا خشکي گلو باعث سرفه نشود چراکه به هرحال اين سرفه هاي خشک باعث آسيب به تارهاي صوتي، حنجره و قلب مي شود و اين رطوبت شايد تا ?? درصد از سرفه جلوگيري مي کند، همچنين مصرف شيريني جات در اين دوران بخصوص براي افرادي که درگيري ريوي دارند به هيچ عنوان توصيه نمي شود.

وي مي افزايد: مصرف آب ميوه هاي طبيعي مي تواند به بهبود حال جسماني فرد کمک کند چراکه به هرحال سطح ويتامين بدن را افزايش مي دهد بويژه اينکه در اين دوران بدن به شدت با کمبود ويتامين مواجه مي شود و مصرف قرص جوشان به جهت تامين ويتامين c و مايعات گرم به شدت موثر است، اما در مقابل بايد از خوراکي هاي چرب و شيرين کمتر استفاده شود و حتي در مورد بيماري و تجربه من، مصرف عسل و آبليمو که گفته مي شود براي سرماخوردگي و آنفلوآنزا مفيد است، در بيماري کوويد ?? مفيد نيست و مي توان ضعف بدن را با شيريني آبميوه هاي طبيعي تنظيم کرد. يکي از پزشکان به من توصيه کرد که مصرف موز را به بعد از قرنطينه موکول کنم چون ممکن است سيستم گوارشي را تحت تاثير قرار دهد ولي آنچه توصيه مي کنم کته و مصرف ليموترش ساده است.

وي مي گويد: حدود 20درصد ريه هاي من درگير ويروس شد و در اين دوران استفاده از دستگاه بخور و بخور دادن آويشن و گلاب در کاهش سرفه براي من بسيار موثر بود. در کنار آن مصرف دارو هم داشتم و طب سنتي هم به شرايط جسماني من کمک کرد هرچند که ويروس در بدن هر فردي متفاوت عمل مي کند.

زهره با اشاره به اينکه اين ويروس در بدن هر فرد با وضعيت جسماني، روحي و سيستم ايمني متفاوت، رفتاري متفاوت دارد، گفت: من پزشک نيستم و فقط تجربيات شخصي خودم را مطرح مي کنم. هميشه به اين فکر مي کردم چطور يک ويروس که شبيه آنفلوآنزا و سرماخوردگي است تمام دنيا را به زانو درآورده است، زماني که مبتلا شدم متوجه شدم که اين بيماري علائمي دارد که ممکن است هر فردي نتواند از پس تحمل آن برآيد، دوره به شدت سختي بود و من به شخصه هيچ گاه چنين تجربه اي نداشته ام. افرادي که در فضاي بيرون از منزل تردد دارند بايد به شدت مراقب باشند و حتي افرادي که در منزل مي مانند نيز بايد مراقب باشند چراکه ممکن است بواسطه رفت و آمد ديگر اعضاي خانواده مبتلا شوند.

وي تاکيد مي کند: در اين دوران بايد به لحاظ رواني بسيار به خود مسلط باشيم، داشتن آرامش رواني در اين روزها معجزه مي کند. بايد به يک بيمار کرونايي روحيه داد و نبايد نگران نگاه جامعه به خود بود، جزو معدود افرادي بودم که ابتلاي خود به اين بيماري را به ديگران اطلاع دادم و اين طرح موضوع را به چند دليل انجام دادم. مي خواستم به اطرافيان بقبولانم که ويروس در نزديکي ماست و حتي من که از ابتدي شيوع اين بيماري در کشور به شدت رعايت مي کردم و رفت و آمد فرزندم به مهدکودک را کاملا کنترل شده انجام مي دادم، عليرغم رعايت پروتکل ها مبتلا شدم به همين دليل زنگ خطر را براي نزديکانم به صدا درآوردم، پس بهتر است ابتلا به اين بيماري را پنهان نکنيم چراکه از بعد انساني و وجداني اين پنهانکاري اصلا صحيح نيست.

اين بيمار کرونايي بهبود يافته مي گويد: نگاه جامعه بايد به سمتي برود که از افراد مبتلا حمايت روحي صورت گيرد تا دغدغه نداشته باشند که پس از بهبودي جامعه چه واکنشي در قبال آنان خواهد داشت، واکنش خانواده پس از شنيدن ابتلاي من به کرونا طبيعي بود چراکه قبل از مثبت شدن تست و اسکن ريه، حدس و گمان خود را مطرح مي کردم و خوشبختانه خانواده به راحتي پذيرفتند و شرايط را به شدت درک کردند.

زهره با بيان اينکه پزشکان عموما دوران قرنطينه را دو هفته اعلام مي کنند، اما به نظرم براي بهبودي کامل بايد يک هفته ديگر به اين ?? روز اضافه شود تا سلامت اطرافيان به خطر نيفتد، تصريح مي کند: جامعه پيراموني ما عزيزان ما هستند و بايد با رعايت بيشتر توصيه هاي بهداشتي، سلامت آنها را حفظ کنيم. قطعا بازتاب يک رفتار انساني را مي توان در زندگي ديگران ديد و کرونا نشان داد که رعايت الزامات بهداشتي مي تواند سلامت جامعه را به دنبال داشته باشد.

به گزارش ايسنا، زهره روزهاي به شدت سختي را در طول يک ماه اخير پشت سرگذاشته و از تجربه شخصي خود مي گويد، اما هستند افرادي که دوران متفاوت تري را تجربه مي کنند.

شيدا جوان 22ساله اي است که 13 روز است به کرونا مبتلا شده و ظاهرا اين بيماري از خواهرش به او منتقل شده است. او در مورد تجربه خود مي گويد: اول خواهرم به کرونا مبتلا شد، اما پس از 10روز خوشبختانه به صورت کامل سلامتي خود را به دست آورد و پس از او من مبتلا شدم که البته به دليل سخت نبودن دوران بيماري خواهرم و بهبود کامل او از ابتلا به اين بيماري نترسيدم.

وي در خصوص علائم خود اظهار مي کند: علائم اوليه ام تب زياد و بدن درد و چشم درد بود، در روز سوم حس بويايي را کاملا از دست دادم و با وجود گذشت 6روز هنوز حس بويايي ندارم، اما به نسبت روزهاي ابتدايي ابتلا، حال جسماني بهتري دارم و تبم قطع شده است.

شيدا با بيان اينکه در اين دوران خيلي بي اشتها شده و لاغر شدم، مي افزايد: فقط مايعات، دمنوش و عسل مصرف مي کنم که خيلي کمک کننده بوده و به دليل ضعف و درد بدن در واقع اين 9روز بيشتر اوقات سعي کردم بخوابم و تحرکي نداشتم.

وي با اشاره به اينکه اوج بيماري و علائم شديد آن حدود چهار روز طول کشيد، مي گويد: علاوه بر بيماري، در قرنطينه ماندن و دور بودن از خانواده کلافه کننده بود ولي با اين وجود روحيه خود را از دست ندادم و در شرايط نسبتا خوبي قرار دارم.

به گزارش ايسنا، وضعيت شيدا و زهره هيچ شباهتي به هم ندارد، زهره حدود 40روز سخت را پشت سر گذاشت ولي شيدا پس از گذشت نزديک به 10روز وضعيت جسماني مطلوب تري دارد و قياس اين دو نشان مي دهد که کرونا غيرقابل پيش بيني است.

بر اساس آمار اعلام شده شب گذشته، تا کنون دو ميليون و 661هزار و 965 آزمايش تشخيص کوويد19 در کشور انجام شده و مجموع بيماران کوويد19 در کشور به 324هزار و 692نفر رسيده است. 282هزار و 122 نفر از بيماران، بهبود يافته و يا از بيمارستانها ترخيص شده اند، 4148نفر از بيماران در وضعيت شديد اين بيماري تحت مراقبت قرار دارند و مجموع جان باختگان اين بيماري به 18هزار و 264نفر رسيده است.

شايد اگر يکي از ما امروز مبتلا شويم شرايطي مانند زهره را تجربه کنيم و شايد نتوانيم از پس اين حجم سختي و درد برآييم پس آنچه بيش از هر چيزي مهم است رعايت اصول بهداشتي و مراقبت است، بايد براي سلامت خود و ديگران بيش از هر زمان ديگري ارزش و اهميت قائل شويم و قطعا اينگونه مي توان کرونا را شکست داد.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 6 + 5

  آخرین اخبار
 شفافيت يکي از مولفه هاي مهم توسعه است
حريرچي: کل کشور در وضعيت قرمز کرونايي است
منصوريان سرمربي تراکتور شد
کشف 10کيلوگرم ترياک در صوفيان
دادستان تبريز: با هرگونه سهل انگاري در مورد حادثه خيابان طالقاني تبريز برخورد مي‌شود
215 واگن قطار شهري تبريز از داخل کشور تامين مي‌شود
مرکز شتاب دهنده همگامان در تبريز افتتاح شد
ستاري: شرکت‌هاي دانش‌بنيان سهم چشمگيري در تأمين کالاهاي فناور تحريمي دارند
ماشين سازي 2 مهاجم ليگ برتري جذب کرد
پرداخت 80ميليارد تومان تسهيلات کرونا به مشاغل آسيب ديده در آذربايجان غربي
  پربازدیدترین اخبار
ماشين سازي 2 مهاجم ليگ برتري جذب کرد
مرکز شتاب دهنده همگامان در تبريز افتتاح شد
ستاري: شرکت‌هاي دانش‌بنيان سهم چشمگيري در تأمين کالاهاي فناور تحريمي دارند
دادستان تبريز: با هرگونه سهل انگاري در مورد حادثه خيابان طالقاني تبريز برخورد مي‌شود
 شفافيت يکي از مولفه هاي مهم توسعه است
منصوريان سرمربي تراکتور شد
215 واگن قطار شهري تبريز از داخل کشور تامين مي‌شود
حريرچي: کل کشور در وضعيت قرمز کرونايي است
کشف 10کيلوگرم ترياک در صوفيان
برگزاري نمايشگاه کتاب تبريز به شکل مجازي و با مشارکت کتابفروشي‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.