1399/04/21 - 12 : 12
کد خبر: 20661
يادداشت؛
کوچ گدايان آفتي براي شهر اولين‌ها
احرار: مشاهده حتي يک گدا در خيابان‌ها و کوچه پس کوچه‌هاي کهن شهر تبريز، براي شهري که عنوان شهر بدون گدا را يدک مي‌کشد، زيادي است و غيرقابل تحمل!

مشاهده حتي يک گدا در خيابان‌ها و کوچه پس کوچه‌هاي کهن شهر تبريز، براي شهري که عنوان شهر بدون گدا را يدک مي‌کشد زيادي است و غيرقابل تحمل. حتي اگر اين گداها وارداتي باشند و از بلاد ديگر به شهر اولين‌ها کوچ کنند.

اين گداها که اکنون سيار هستند و بي نام و نشان، مکان ثابتي در شهر ندارند و حتي شيوه‌هاي گدايي شأن را نيز تغيير داده‌اند. پايين شهر يا بالاي شهر فرقي نمي‌کند آنها وقت و بي وقت در تمام نقاط شهر پرسه مي‌زنند. يا با مراجعه حضوري، زنگ خانه‌هاي مردم را مي‌زنند و تا پول دريافت نکنند ول کن ماجرا نيستند، يا اينکه با غافلگيري خاص خودشان در مقابل رهگذران کوچه و خيابان سبز مي‌شوند و التماس کنان پول درخواست مي‌کنند.

آمار دقيقي از تعداد گدايان داخلي يا وارداتي در دست نيست. کم يا زياد بودن آنها هم صورت مساله را پاک نمي‌کند. چه ده نفر باشند و چه صد نفر، به هر حال هستند و خودشان را بر ما شهروندان تحميل کرده‌اند. هر چند که مراجع ذي‌صلاح به افکار عمومي بگويند متکدي‌ها را به تناوب از سطح شهر تبريز جمع‌آوري مي‌کنند و آنها را به شهرهايشان بر مي‌گردانند. اما مشکل که ريشه‌اي حل نمي‌شود.

تا زماني که ساختارهاي فرهنگي و اقتصادي در جامعه اصلاح نشوند و روحيه کار و تلاش حاکم نباشد نمي‌توان به ريشه کني تکدي‌گري اميدوار بود. به هر حال افرادي هستند که راحت‌ترين گزينه را براي پول در آوردن انتخاب مي‌کنند و با سو استفاده از احساسات و عواطف مردم، بي دغدغه گدايي مي‌کنند.

همه ما دوست داريم و مي‌خواهيم تبريز همچنان در کشورمان به شهر بدون گدا مشهور باشد و به آن افتخار کنيم. اما اين عنوان نبايد گمراه مان کند. هدف کلان بايد شهر بدون فقير باشد. شايد ميان گداها، افراد نيازمندي باشند که از روي ناچاري و به خاطر رفع مشکل مالي، درماني و … دست به اين کار مي‌زنند که به نظر مي‌رسد بايد به نهادهاي حمايتي معرفي و از کمک آنها برخوردار شوند.

اما افرادي هم هستند که نه تنها به کمک مالي نياز ندارند، بلکه با سو استفاده از فقر موجود در جامعه و شناسايي نيازمندان، گروه‌هاي چند نفره از کودکان کار و زنان بي سرپرست تشکيل مي‌دهند و آنها را در خيابان‌ها و کوچه‌هاي شهر پراکنده مي‌کنند تا همگي نه براي جيب خود که براي پر کردن جيب رئيس شأن گدايي کنند. تکليف اين افراد که با گدايي به نان و نوايي رسيده‌اند نيز روشن است. نيروي انتظامي و شهرداري بايد با اين افراد و باندشان برخورد کرده و بساط شأن را براي هميشه جمع کنند تا بيش از اين از دلسوزي مردم به خصوص بانوان که از روز احساس به اين افراد کمک مي‌کنند، سو استفاده نکنند.

واقعيت اين است که شهروندان بايد از دادن پول و هر نوع کمک ديگر به افراد متکدي پرهيز کنند، در غير اين صورت اين افراد تمايل بيشتري براي گدايي خواهند داشت و به اين عادت زشت خود ادامه خواهند داد. نبايد اجازه دهيم متکديان وارداتي يا هر متکدي داخلي ديگر، به اعتبار «تبريز شهر بدون گدا» خدشه وارد کنند.

بايد با مداخله نيروي انتظامي از ورود افرادي که از شهرهاي ديگر براي گدايي کردن به تبريز مهاجرت مي‌کنند جلوگيري گردد. بهتر است اين کار در مبادي ورودي شهر انجام شود و آنان بلافاصله به شهرهاي خود باز گردانده شوند تا از بروز آسيب‌هاي اجتماعي بعدي جلوگيري شود.

مسئولان استاني و شهري بايد به تناوب پيگير جمع‌آوري گداها چه وارداتي و چه داخلي از سطح شهر تبريز باشند، چرا که مردم لکه دار شدن تبريز شهر بدون گدا را بر نمي‌تابند.

خوشبختانه طي سال‌هاي گذشته اتباع بيگانه‌اي که از کشورهايي مثل پاکستان براي تکدي‌گري به شهر تبريز آمده بوده‌اند، توسط مراجع ذي‌صلاح شناسايي و در اسرع وقت به شهرهاي محل زندگيشان بازگردانده شدند.

 

 نگارنده : طاهر خيري

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 5 + 4

  آخرین اخبار
حفاظت و مرمت مسجد خلخالي بازار جهاني تبريز
کاروانسراي تاريخي خسروشاه ثبت ملي مي‌شود
گوشت مرغ در تبريز کمياب شد
بارش برف خللي در پروازهاي فرودگاه تبريز ايجاد نکرده است
کشف 20 دستگاه ماينر قاچاق در مراغه
بارش برف راه ارتباطي 100 روستاي بستان‌آباد را بست
اجراي طرح پيشگيري از خشونت عليه زنان در استان آذربايجان شرقي
راه‌هاي آذربايجان‌شرقي باز و لغزنده است
عمق درياچه اروميه 35 سانتيمتر افزايش يافت
اشتغال بيش از چهار هزار نفر در شهرک صنعتي سرمايه گذاري خارجي
  پربازدیدترین اخبار
بارش برف خللي در پروازهاي فرودگاه تبريز ايجاد نکرده است
بارش برف راه ارتباطي 100 روستاي بستان‌آباد را بست
ابتلاي 18 نفر به کروناي انگليسي در آذربايجان‌شرقي
اجراي طرح پيشگيري از خشونت عليه زنان در استان آذربايجان شرقي
راه‌هاي آذربايجان‌شرقي باز و لغزنده است
کاروانسراي تاريخي خسروشاه ثبت ملي مي‌شود
کشف 20 دستگاه ماينر قاچاق در مراغه
حفاظت و مرمت مسجد خلخالي بازار جهاني تبريز
گوشت مرغ در تبريز کمياب شد
نگهداري گنبد سرخ به شهرداري مراغه سپرده شد
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.