1399/04/05 - 20 : 11
کد خبر: 20550
فرماندار اردبيل خبر داد؛ اردبيل حائز رتبه 7 کشوري در زمينه اهداي عضو
احرار: فرماندار اردبيل گفت: در شاخص اهداي عضو رتبه 7 کشوري را داريم که مي‌توانيم با فرهنگ سازي بيشتر در اين سنت حسنه پيشگام باشيم.

مسعود امامي يگانه در جلسه شوراي سلامت و امنيت غذايي شهرستان اردبيل که با محوريت نهادينه سازي فرهنگ اهداي عضو برگزار شد، عنوان کرد: براي ارتقاي ارزش‌گذاري در موضوع اهداي عضو در راستاي تشويق به گرايش به اين امر، انجام اقداماتي در قالب کار فرهنگي ضروري است.

وي افزود: مطابق آموزه‌هاي ديني نجات جان يک انسان برابر با نجات همه مردم است لذا بايستي با تمام ظرفيت ياري رسان نهادهاي فعال در حوزه اهدا عضو باشيم.

فرماندار اردبيل گفت: تأثير کار فرهنگي در موضوع اهداي عضو بسيار قابل توجه است، لذا لازم است تمامي متوليان فرهنگي اعم از صدا و سيما، آموزش پرورش، رسانه‌هاي فرهنگ و ارشاد و … با همت جدي ورود داشته باشند.

کسب رتبه ? کشوري در زمينه اهدا عضو توسط استان اردبيل

امامي يگانه با بيان اين‌که اهدا عضو از سال 1387 در استان اردبيل شروع شده است خاطر نشان کرد: در شاخص اهداي عضو رتبه ? کشوري را داريم که با فرهنگ سازي بيشتر مي‌توانيم در اين سنت حسنه پيشگام باشيم.

وي افزود: شاخص اهداي عضو در استان نشانه گرايش مردم به ايثار، فداکاري و نوع دوستي است که با توجه به ظرفيت‌هاي مذهبي استان، اين شاخص قابل ارتقا است.

امامي يگانه تصريح کرد: از سفيران سلامت، رابطين بهداشت، به‌ورزها و سازمان‌هاي مردم نهاد و تمامي متوليان مي‌خواهيم به جد در زمينه تکريم خانواده‌هاي اهدا کنندگان عضو همت گمارند.

مجيد محمد غريباني، مدير عامل انجمن اهداي عضو ايرانيان شعبه اردبيل به توصيف فعاليت‌هاي واحد فراهم آوري اعضا و نسوج پيوندي دانشگاه و انجمن اهداي عضو ايرانيان پرداخت و شروع پيوند کليه در اردبيل را حاصل تلاش و پيگيري دسته جمعي مسئولين شهر و دانشگاه بيان کرد و افزود: براي ادامه راه نيازمند حمايت مجموعه مسئولين شهري و دانشگاهي هستيم و در آينده نزديک با عبور از بحران‌کرونا عمل برداشت و پيوند در اردبيل انجام خواهد شد.

سالانه 50 تا 60 بيمار مرگ مغزي تأييد شده و قابل اهدا داريم که به‌علت عدم رضايت خانواده‌ها اعضا سالم در زير خاک مدفون مي‌شود

معصومه نجفي زارع، مسئول واحد شناسايي نيز در اين جلسه با ارائه آمار اهداي عضو در سال‌هاي گذشته تشريح کرد: متأسفانه با وجود تمام تلاش‌ها در زمينه فرهنگ‌سازي اين امر مقدس‌، کمتر از 50 درصد موارد شناسايي شده به مرحله اهداي رسيده است.

وي تاکيد کرد: هر فرد مرگ مغزي مي‌تواند به 61 نفر حيات مجدد ببخشد، لذا الزام به تحرک فرهنگي در اين راستا بسيار حائز اهميت بوده و همت عمومي را مي‌طلبد.

نجفي زارع گفت: 536نفر بيمار دياليزي در استان وجود دارد که از اين ميان 350 نفر نيازمند پيوند هستند و اين در حالي است که سالانه ?? نفر از همشهريان در ليست انتظار پيوند جان خود را ازدست مي‌دهند حال آنکه سالانه 50 تا 60 بيمار مرگ مغزي تأييد شده و قابل اهدا داريم که به‌علت عدم رضايت خانواده‌ها اعضاي سالم در زير خاک مدفون مي‌شود.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 2 + 9

  آخرین اخبار
حفاظت و مرمت مسجد خلخالي بازار جهاني تبريز
کاروانسراي تاريخي خسروشاه ثبت ملي مي‌شود
گوشت مرغ در تبريز کمياب شد
بارش برف خللي در پروازهاي فرودگاه تبريز ايجاد نکرده است
کشف 20 دستگاه ماينر قاچاق در مراغه
بارش برف راه ارتباطي 100 روستاي بستان‌آباد را بست
اجراي طرح پيشگيري از خشونت عليه زنان در استان آذربايجان شرقي
راه‌هاي آذربايجان‌شرقي باز و لغزنده است
عمق درياچه اروميه 35 سانتيمتر افزايش يافت
اشتغال بيش از چهار هزار نفر در شهرک صنعتي سرمايه گذاري خارجي
  پربازدیدترین اخبار
بارش برف خللي در پروازهاي فرودگاه تبريز ايجاد نکرده است
بارش برف راه ارتباطي 100 روستاي بستان‌آباد را بست
ابتلاي 18 نفر به کروناي انگليسي در آذربايجان‌شرقي
اجراي طرح پيشگيري از خشونت عليه زنان در استان آذربايجان شرقي
راه‌هاي آذربايجان‌شرقي باز و لغزنده است
کاروانسراي تاريخي خسروشاه ثبت ملي مي‌شود
کشف 20 دستگاه ماينر قاچاق در مراغه
حفاظت و مرمت مسجد خلخالي بازار جهاني تبريز
گوشت مرغ در تبريز کمياب شد
نگهداري گنبد سرخ به شهرداري مراغه سپرده شد
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.