1399/03/20 - 19 : 59
کد خبر: 20412
بهترين ماست براي سلامتي کدام است؟
فايده شگفت انگيز ماست که پشتوانه­ ي علمي دارد
احرار: انسان ها از صدها سال پيش ماست مصرف مي کنند. مواد مغذي زياد آن و مصرف منظم آن مي ­تواند جنبه ­هاي مختلف سلامتي شما را تقويت کند.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از لايف دايت براي مثال،کشف شده که ماست با کمک به کنترل وزن، خطر بيماري هاي قلبي و پوکي استخوان را کاهش مي­ دهد. اين مقاله ? فايده شگفت انگيز ماست که پشتوانه­ ي علمي دارد را دنبال مي­ کند.

ماست چيست و چگونه توليد مي ­شود؟

ماست يکي از محصولات لبني محبوب است که توسط باکتري­ هاي مخمر شير ساخته مي­ شود. باکتري ­هايي که براي درست کردن ماست استفاده مي ­شود را کشت ماست مي­ گويند، که لاکتوز، قند طبيعي شير را تخمير مي ­کند.

اين فرآيند لاکتيک اسيد توليد مي ­کند ،محصولي که باعث مي ­شود پروتئين هاي شير دلمه شود،و به ماست مزه و بافت منحصر به فردي بدهد.ماست را مي ­توان از هر نوع شيري تهيه کرد.نوعي که از شير خامه گرفته و رقيق ساخته مي ­شود ماست بدون چربي،و نوعي که از شير کامل درست مي ­شود ماست پر چرب است.

ماست عادي و بدون رنگ افزودني،يک مايع غليظ و سفت سفيد با يک مزه خوشايند است. متاسفانه،بيشتر برند­هاي تجاري مواد افزودني مثل شکر و مزه­ هاي مصنوعي اضافه مي ­کنند. اين ماست ها براي سلامتي شما خوب نيستند. از طرف ديگر ،ماست غير شيرين و عادي فوايد زيادي براي سلامتي شما عرضه مي­ کند.

بدون مقدمه چيني بيشتر ،اينجا 7  فايده شگفت انگيز ماست طبيعي با اساس علمي آورده شده است.

1- ماست از نظر مواد مغذي غني است.

ماست تقريبا داراي همه ي مواد مغذي است که بدن شما نياز دارد. ماست به داشتن کلسيم زياد،که يک ماده معدني ضروري براي سلامت دندان و استخوان هاست ،معروف است.

فقط يک فنجان ماست 49 %از نياز روزانه ي کلسيم شما را برطرف مي کند. ماست همچنين ويتامين هاي بي زيادي دارد ،مخصوصا ويتامين ب 12 و ريبوفلاوين ،که هرکدام از آنها از بيماري هاي قلبي و نقص کانال عصبي مادرزادي جدي جلوگيري مي کند. يک کاسه ماست همچنين 38 % از نياز روزانه شما به فسفر،12% منيزيم و18  % پتاسيم را تامين مي ­کند.

اين مواد معدني براي افرايند هاي بيولوژيک متعددي ضروري هستند، مثل تنظيم فشار خون،سوخت و ساز و سلامت استخوان.

يکي از مواد مغذي که به طور طبيعي در ماست وجود ندارد ويتامين D است،اما عموما ماست ها با ويتامين D غني شده­ اند. ويتامين D استخوان ها و سيستم ايمني را تقويت مي­ کند و ممکن است خطر بعضي بيماري ها مثل بيماري هاي قلبي و افسردگي را کاهش دهد.

ماست بيشتر مواد مغذي مورد نياز بدن شما را تامين مي ­کند. مخصوصا غني از کلسيم ويتامين هاي ب و مواد معدني موثر است.

2 - ماست سرشار از پروتئين است

ماست مقدار شگفت انگيزي پروتئين دارد،حدود 12 گرم پروتئين در هر 200گرم ماست. نشان داده شده که اين پروتئين ها با افزايش انرژي مصرفي يا ميزان کالري مصرفي در روز از سوخت و ساز بدن حمايت مي­ کنند. دريافت ميزان کافي پروتئين هم چنين براي تنظيم اشتها مهم است،چون توليد هورمون­ هايي که سيگنال سيري مي ­دهند را افزايش مي­ دهد. اين به طور اتوماتيک ميزان کالري مصرفي شما را روي هم رفته کاهش مي­ دهد که براي کنترل وزن سودمند است.

در يک مطالعه ،اشخاصي که ميان وعده ماست مصرف مي­ کردند ،در مقايسه با افرادي که ميان وعده با پروتئين کمتر و کالري برابر با گروه اول دريافت مي­ کردند کمتر گرسنه بودند و در وعده شام ???کالري کمتر مصرف مي­ کردند. اثرات مفيد ماست،اگر ماست يوناني بخوريد بسيار برجسته تر است،که يک نوع ماست خيلي غليظ و سفت شده است. اين ماست از ماست معمولي پر پروتئين تر است و 22 گرم پروتئين در هر 200 گرم ماست دارد. نشان داده شده است که ماست يوناني بر کنترل اشتها و تاخير در احساس گرسنگي نسبت به ماست معمولي با پروتئين کمتر موثرتر است.

ماست،مخصوصا ماست يوناني،پر پروتئين است. و پروتئين براي اشتها و کنترل وزن مفيد است.

3- بعضي انواع آن براي سلامتي گوارشي مفيد است

بعضي انواع ماست داراي باکتري هاي زنده يا پروبيوتيک ها هستند که جزئي از مخمر هاي شروع کننده بوده ­اند يا بعد از پاستوريزه کردن ماست به آن اضافه مي ­شوند. اينها وقتي مصرف مي شوند ممکن است براي سلامتي گوارش مفيد باشند. متاسفانه ،بسياري از ماست ها با روش گرمايي که باکتري­ هاي مفيد آن را مي­ کشد پاستوريزه مي­ شوند. براي اطمينان از اينکه ماست شما پروبيوتيک هاي موثر را دارد ،دنبال کشت زنده و فعال بگرديد که بايد روي برچسب ماست ليست شده باشد. بعضي انواع پروبيوتيک که در ماست ها پيدا مي شوند مثل بيفيدوباکتريا و لاکتوباسيل نشان داده شده است که علائم آزاردهنده ي سندروم روده تحريک پذير را کاهش م يدهد. اين سندروم يک اختلال شايع است و کولون را درگير مي کند.

در يک مطالعه روي بيماران داراي روده تحريک پذير IBS که به طور منظم شير تخمير شده يا ماستي که بيفيدو باکتر داشت مصرف مي­ کردند. بعد از فقط سه هفته بيماران بهبود در نفخ کردن و تعداد دفعات مدفوع را گزارش دادند_همچنين اثراتي که بعد از ? هفته ديده مي­ شد.

يک مطالعه ديگر نشان داد که ماست با بيفيدوباکتري نشانه هاي گوارشي و کيفيت زندگي مرتبط با سلامتي را بين زناني که اختلال گوارشي با تشخيص قطعي ندارند، بهبود داده است.

بعلاوه،چندين مطالعه کشف کرده است که پروبيوتيک ها مي تواند از اسهال هاي مرتبط با مصرف آنتي بيوتيک و همچنين يبوست جلوگيري کند.

بعضي انواع ماست که پروبيوتيک دارند ، ميتوانند سلامت گوارشي را با کاهش علائم اختلالات متداول گوارشي مثل نفخ، اسهال و يبوست بهبود بخشند.

4 - ماست مي تواند سيستم ايمني شما را قويتر کند

مصرف ماست به طور منظم -مخصوصا اگر ماست پروبيوتيک باشد-مي ­تواند سيستم ايمني شما را تقويت کند و احتمال بيمار شدن شما را کاهش دهد. نشان داده شده که پروبيوتيک ها التهاب را کم مي ­کنند که با طيف گسترده اي از وضعيت هاي سلامتي از يک عفونت ويروسي تا بيماري هاي معده و روده ارتباط دارد. تحقيقات نشان داده است که در بعضي موارد پروبيوتيک ها مي ­توانند ميزان بروز ، طول مدت و شدت سرماخوردگي را کم کنند. علاوه بر اين، ويژگي افزايش ايمني ماست تا حدي ناشي از منيزيوم ، سلنيوم و زينک آن است که مواد معدني اثر گذاري هستند که در سلامت سيستم ايمني نقش ايفا مي­ کنند. ماست هاي غني شده با ويتامين D حتي بيشتر سيستم ايمني را تقويت مي­کند. پتانسيل ويتامين D براي جلوگيري و محافظت از بيماري ها مثل سرماخوردگي و آنفولانزا مورد تحقيق قرار گرفته است.

ماست هاي پروبيوتيک ،ويتامين ها ،و مواد معدني را فراهم مي ­کند، همه­ ي چيزهايي که مي­ توانند سيستم ايمني و محافظت در برابر بيماري را تقويت کنند.

5 - ماست ميتواند از پوکي استخوان جلوگيري کند.

ماست مواد مغذي کليدي براي حفظ سلامت استخوان را دارد،شامل کلسيم،پروتئين،پتاسيم،فسفر و بعضي مواقع ويتامين دي. همه ­ي اين ويتامين ­ها و مواد معدني مخصوصا براي جلوگيري از پوکي استخوان، شرايطي که استخوان ­ها سست مي ­شود، موثر هستند. پوکي استخوان در سالمندان شايع است. افرا با پوکي استخوان تراکم استخوان پايين دارند و خطر شکستگي براي آنها بيشتر است. با اين حال ،تحقيقات نشان داده است که مصرف حداقل 3 ميان وعده ،مثل ماست،به طور منظم و روزانه مي­ تواند توده استخواني و استحکامش را حفظ کند.

ماست غني از ويتامين ها و مواد معدني است که نقش کليدي در سلامت استخوان ايفا مي ­کنند .مصرف منظم آن خطر پوکي استخوان را کاهش مي ­دهد.

6- ماست ميتواند براي سلامت قلب مفيد باشد

مقدار چربي ماست يکي از دلايلي است بر سر مفيد بودن آن براي سلامتي بحث و جدل است.اغلب ماست ها داراي چربي اشباع شده اند با ميزان کمي اسيد چرب اشباع نشده. قبلا اين باور وجود داشت که چربي اشباع شده باعث بيماري ­هاي قلبي مي ­شود ، اما تحقيقات اخير نشان داده است که اين چربي موردي ندارد. با اين وجود ماست هاي کم چرب و بدون چربي هنوز در ايالات متحده محبوب هستند. هيچ شواهد واضحي که چربي ماست براي سلامتي شما مضر است وجود ندارد.در حقيقت، شايد اين چربي براي قلب مفيد هم باشد. بعضي تحقيقات نشان داده است که دريافت چربي اشباع شده از محصولات شير کامل کلسترول خوب HDLرا افزايش مي ­دهد،که مي­تواند از بيماري هاي قلبي جلوگيري کند.ساير تحقيقات کشف کرده اند که مصرف ماست به طور کلي بروز بيماري هاي قلبي را کاهش مي­ دهد. همچنين،نشان داده شده است که محصولات لبني مثل ماست براي کمک به کاهش فشار خون، که عوامل خطر اصلي براي بيماري هاي قلبي است، موثر است.به نظر مي رشد اثرات آن در افرادي که قبلا تشخيص فشار خون بالا داده شده اند برجسته تر است.

صرفنظر از محتويات چربي ،ماست با افزايش کلسترول خوب HDLو کاهش فشار خون براي سلامت قلب مفيد واقع شده است.

7 - ماست ميتواند کنترل وزن را بهبود بخشد

ماست ويژگي هاي متعددي دارد که مي تواند به کنترل وزن کمک کند. براي شروع کنندگان،پروتئين زيادي دارد که همراه با کلسيم باعث افزايش هورمون هاي کاهش دهنده ي اشتها مثل پپتيد YYو GLP-1 مي ­شود. علاوه بر اين،مطالعات متعدد کشف کرده است که مصرف ماست با وزن بدن،درصد چربي بدن و دور کمر کمتر مرتبط است . يک مقاله مروري پي برد که مصرف محصولات لبني پرچرب ،مثل ماست ،مي تواند بروز چاقي را کاهش دهد.اين مخالف باوري است که قبلا درباره­ ي مصرف چربي و اضافه وزن وجود داشت. ساير مطالعات متوجه شدند که کساني که ماست مي­ خورند در مقايسه با کساني که ماست نمي ­خورند تمايل دارند در کل بهتر بخورند.اين تا حدي ناشي از ان است که محتويات مغذي ماست نسبت به کالري آن به طور متعادلي بيشتر است .

ماست سرشار از پروتئين است ،که خيلي پر کننده است ،و ممکن است در کل رژيم شما را بهبود بخشد.هر دو اين جنبه ها به کنترل وزن کمک مي ­کند.

 

ماست ممکن است براي همه نباشد

بعضي افراد بايد آگاه باشند که مصرف ماست آنها ،ممکن است عوارض جانبي داشته باشد، مخصوصا در کساني که عدم تحمل لاکتوز دارند يا به شير حساسيت دارند.

عدم تحمل لاکتور

عدم تحمل لاکتوز وقتي اتفاق مي افتد که بدن لاکتوز نداشته باشد ،آنزيمي که براي شکستن لاکتوز- قندي که در شير وجود دارد- لازم است،.عدم تحمل لاکتوز باعث علائم گوارشي متعددي مي شود مثل درد شکم و اسهال بعد از مصرف محصولات لبني. بنابراين،کساني که عدم تحمل لاکتوز دارند بهتر است ماست مصرف نکنند.

هرچند،بعضي از کساني که عدم تحمل لاکتوز دارند ممکن است بتوانند آن را تحمل کنند.اين به خاطر ان است که مقداري از لاکتوز در طي توليد ماست مي‌شکند ،و پروبيوتيک ها ممکن است براي هضم آن همکاري کنند. اگر شما عدم تحمل لاکتوز داريد،احتمالا آزمون و خطا براي فهميدن اين که مي ­توانيد ماست بخوريد يا نه يک معضل است.

حساسيت به شير

محصولات شير کازئين و شيرآبه دارند که پروتئين هايي هستند که بعضي مردم به آن حساسيت دارند.در اين موارد،شير جرقه ي يک واکنش را مي ­زند که مي­ تواند طيفي از کهير تا ورم و آنافيلاکسي تهديد کننده ­ي حيات داشته باشد.

شکر افزودني

بسياري از انواع ماست مقدار زيادي شکر افزودني دارد،مخصوصا آنهايي که برچسب کم چرب دارند.مصرف شکر اضافه با مشکلات سلامتي متعددي مرتبط است،مثل ديابت و چاقي. بنابراين مهم است که برچسب روي مواد غذايي را بخوانيد و از برندهايي که شکر استفاده مي کنند دوري کنيد.

ماست مي­ تواند براي کساني که عدم تحمل لاکتوز دارند يا حساسيت به شير دارند عوارض جانبي داشته باشد.بيشتر انواع ماست داراي مقدار زيادي شکر افزوده است که مي ­تواند در وضعيت سلامتي نقش خاصي داشته باشد.

چگونه بهترين ماست را براي سلامتي تان انتخاب کنيد

وقتي صحبت از انتخاب ماست است هرچقدر ساده تر باشد بهتر است. انواع ماست ساده ،شيرين نشده بهترين هستند،چون داراي اجزاي جزئي بدون شکر اضافه هستند. اينکه شما ماست کم چرب يا پرچرب استفاده کنيد يک انتخاب شخصي است. انواع پرچرب داراي کالري بيشتري است ،اما اين به اين معني نيست که آنها غيرسالم اند. فقط مطمئن شويد که نسبت سايز توصيه شده را حتما رعايت کنيد. شما همچنين به دنبال ماست هايي باشيد که کشت زنده و فعال دارند تا مطمئن شويد پروبيوتيک ­هاي بهبود دهنده ي سلامت ثابت را دريافت مي ­کنيد.

بهترين ماست براي سلامت شما شامل اجزا کمتري است و شکر اضافه ندارد.يک برند که داراي پروبيوتيک باشد انتخاب کنيد.

حرف آخر

ماست از نظر مواد مغذي غني است و مي ­تواند درد صورت مصرف منظم سلامت شما را بهبود بخشد. همچنين مي تواند در حالي که دارد به سلامت گوارش و کنترل وزن شما کمک مي­ کند، ريسک بعضي بيماري ­ها را کاهش دهد. مطمئن شويد که ماست مصرفي تان را هوشمندانه انتخاب کنيد.براي بيشترين فوايد سلامتي ،انواع ساده و غير شيرين شده را که داراي پروبيوتيک هستند انتخاب کنيد.


 

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 4 + 5

  آخرین اخبار
بازگشت بيش از 65 واحد راکد به مدار توليد در آذربايجان‌شرقي
ورزقان، اسکو و هوراند رکوردار مشارکت در انتخابات
پرسپوليس فاتح سوپرجام فوتبال ايران شد/ چهارمين قهرماني متوالي
سيدمرتضي حسيني منتخب مردم ميانه در مجلس يازدهم شد
مردم آذربايجان شرقي برگ زرين ديگري در صفحه انقلاب ثبت کردند
.نتايج انتخابات ششمين دوره شوراي شهر تبريز مشخص شد
نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي به آيت‌الله رئيسي تبريک گفت
فرماندار شهرستان تبريز: نتايج انتخابات رياست جمهوري در شهرستان تبريز مشخص شد
اعلام نهايي نتايج منوط به پايان شمارش آراست
شور و شعور ورزشکاران آذربايجان شرقي در عرصه انتخابات
  پربازدیدترین اخبار
.نتايج انتخابات ششمين دوره شوراي شهر تبريز مشخص شد
فرماندار شهرستان تبريز: نتايج انتخابات رياست جمهوري در شهرستان تبريز مشخص شد
شمارش صندوق‌هاي راي رياست جمهوري در آذربايجان‌شرقي رو به پايان است
فرماندار اسکو: نامزد شوراي اسلامي دستگير شده نداشتيم
نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي به آيت‌الله رئيسي تبريک گفت
مردم آذربايجان شرقي برگ زرين ديگري در صفحه انقلاب ثبت کردند
سيدمرتضي حسيني منتخب مردم ميانه در مجلس يازدهم شد
بازگشت بيش از 65 واحد راکد به مدار توليد در آذربايجان‌شرقي
ورزقان، اسکو و هوراند رکوردار مشارکت در انتخابات
پرسپوليس فاتح سوپرجام فوتبال ايران شد/ چهارمين قهرماني متوالي
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.