1399/01/29 - 16 : 5
کد خبر: 20135
توليد فرش دستبافت در استان اردبيل افزايش يافت
احرار: رييس اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان فرش دستبافت استان اردبيل گفت: با استقبال علاقه‌مندان به صنعت فرش ، ميزان توليد فرش دستبافت در اين استان بطور قابل توجهي افزايش يافته است.

مالک اژدر حسني روز جمعه در بازديد از کارگاه‌هاي تک‌بافت فرش‌هاي دستي خلخال افزود: بيش از 50 هزار بافنده فرش دستبافت در اين استان شناسايي شده‌اند که از اين تعداد 33 هزار نفر داراي شناسنامه فعاليت در صنعت توليد فرش هستند.
وي با بيان اينکه ميزان توليد بافندگان فرش استان هم اکنون به 90 هزار متر مربع در سال مي رسد، اظهار داشت: امسال هدف گذاري اتحاديه توليد کنندگان و بافندگان فرش دستبافت استان حمايت همه‌جانبه از توليدکنندگان در صنعت فرش است و تلاش مي‌شود با بکارگيري سياست‌هاي کاري جديد ميزان توليد فرش دستباف استان به 120هزار متر مربع افزايش يابد.
وي از تصويب قانون بيمه تامين اجتماعي فرشبافان دستبافت در مجلس شوراي اسلامي در سال قبل خبر داد و گفت: با اجرايي شدن اين قانون در سال جاري و تامين اعتبارات مورد نياز زمينه براي بيمه بافندگان فرش از پس از هفت سال توقف در اين کار فراهم خواهد شد.
حسني اظهارداشت: بيش از ?? هزار بافنده فرش در مناطق مختلف اين استان زيرپوشش بيمه تامين اجتماعي بوده و از سال ?? تاکنون به علت قطع اعتبارات بيمه‌اي ، بيمه فرشبافان متوقف شده است.
وي به قدمت بالاي توليد فرش در اين استان و تنوع توليدکنندگان در مناطق روستايي ، عشايري و شهري اشاره کرد و افزود: اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان فرش با همراهي سازمان صنعت ، معدن و تجارت و مجموعه‌هاي حمايتي و نيز بکارگيري روش‌هاي جديد حمايتي براي پوشش بيمه‌اي بافندگان ، ارائه تسهيلات بانکي ، تامين مواد اوليه توليد ، بازاريابي و فراهم‌سازي حضور بافندگان و توليدکنندگان در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تلاش مي‌کند.
او از خلخال به عنوان يکي از قطب‌هاي بزرگ توليد فرش دستبافت بويژه فرش‌هاي ابريشمي نفيس ياد کرد و گفت: بيش 2 هزار نفر بافنده شناسنامه‌دار بصورت تک‌بافت و يا کار در کارگاه‌هاي متمرکز فرشبافي فعاليت دارند.
او اظهارکرد: در 2 دهه 70 و 80 تعداد فرشبافان اين شهرستان بيش از چهار هزار نفر بود که اين ميزان به 2   هزار و 300 نفر فعلي کاهش يافته است.
رييس اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان فرش دستبافت استان اردبيل همچنين گفت: فرش دستبافت ابريشمي توليدي خلخال متفاوت از فرش‌هاي توليدي ساير مناطق استان اردبيل بوده و جايگاه ويژه‌اي در بازارهاي داخلي کشور و کشورهاي اروپايي دارد.

 وي گفت: فرش‌هاي بافته شده توسط هنرمندان فرشباف خلخال از لحاظ کيفيت، رنگ، مرغوبيت، درج شمار و نقشه‌هاي بکار رفته در بافت فرش از بهترين فرش‌هاي دستبافت توليدي کشور و جهان بوده و به عنوان يک برند و هويت ايراني در سطح بين‌المللي شناخته شده است.
او اضافه‌کرد: در صورت فراهم کردن زمينه صادارت بدون واسطه فرش صنعتگران خلخال تحول بزرگي در رونق اقتصادي دست‌اندرکاران اين صنعت ايجاد مي‌شود.

وي با اشاره به تاثير شيوع بيماري کرونا بر بسياري از مشاغل جامعه و تعطيلي کارگاه‌هاي توليدي متمرکز 2 نفر و بيشتر افزود: بيشتر فعاليت‌هاي توليدکنندگان تک‌بافت فرش دستي  خانگي در استان همچنان به قوت خود باقي بوده و فرصت بدست آمده از خانه ماندن سطح فعاليت‌هاي مربوط به توليد فرش‌هاي دستبافت را افزايش داده است.

 

ايرنا

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 6 + 5

  آخرین اخبار
حادثه رانندگي در ورزقان يک کشته و 8مصدوم برجاگذاشت
پزشکيان به کرونا مبتلا شد
قلم، کاغد و عشق
اخرين وضعيت شيوع کرونا در آذربايجان شرقي از زبان سخنگوي ورزات بهداشت
سانحه رانندگي در محور ميانه-تبريز هفت مصدوم بر جاي گذاشت
مجوز راه‌اندازي موزه مطبوعات آذربايجان اعطا شد
زمين لرزه 3.6ريشتري تسوج را لرزند
مسابقه کتابخواني غدير برگزار مي‌شود
40پرونده در حوزه مشاغل سخت و زيان آور بررسي شد
تلاش مي‌کنيم اسدي و سليمي را به بازي با شاهين برسانيم
  پربازدیدترین اخبار
کثرت مجوز هاي رسانه اي، عامل افت کيفيت رسانه هاست
مسابقه کتابخواني غدير برگزار مي‌شود
40پرونده در حوزه مشاغل سخت و زيان آور بررسي شد
زمين لرزه 3.6ريشتري تسوج را لرزند
قلم، کاغد و عشق
اخرين وضعيت شيوع کرونا در آذربايجان شرقي از زبان سخنگوي ورزات بهداشت
سانحه رانندگي در محور ميانه-تبريز هفت مصدوم بر جاي گذاشت
حادثه رانندگي در ورزقان يک کشته و 8مصدوم برجاگذاشت
پزشکيان به کرونا مبتلا شد
مجوز راه‌اندازي موزه مطبوعات آذربايجان اعطا شد
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.