1399/01/27 - 20 : 33
کد خبر: 20118
پوشش کرونا نقش خبرنگاران را در تحريريه نيويورک تايمز دگرگون کرده است
آب‌خوردن از شلنگ آتش‌نشاني
احرار: هنگامي که ويروس نوظهور کرونا به تمام نقاط کره زمين سرايت کرد، تکليف اطلاع‌رساني در باب اين خبر فوق‌العاده عظيم براي تحريريه‌هاي نيويورک تايمز روشن شد. روزنامه‌نگاران ده‌ها سرويس روزنامه در دوسه قاره به کار خود سرعت بخشيدند و نقش‌هاي خود را عوض کردند تا بتوانند با اين حريف روبه‌رو شوند.

هنگامي که ويروس نوظهور کرونا به تمام نقاط کره زمين سرايت کرد، تکليف اطلاع‌رساني در باب اين خبر فوق‌العاده عظيم براي تحريريه‌هاي نيويورک تايمز روشن شد. روزنامه‌نگاران ده‌ها سرويس روزنامه در دوسه قاره به کار خود سرعت بخشيدند و نقش‌هاي خود را عوض کردند تا بتوانند با اين حريف روبه‌رو شوند.

نويسندگان سرويس‌هاي خبري «سبک زندگي» و «اکسپرس» (سرويسي که اخبار فوري را پوشش مي‌دهد) حالا براي «سرويس شهري» روزنامه خبر تهيه مي‌کنند. روزنامه‌نگاران سرويس‌هاي «ورزشي» و «فرهنگي» نيز پوشش زنده خبرها را براي سرويس «بين‌المل» دنبال مي‌کنند.

مسيلا هاپرت، يکي از دبيران ارشد بخش آموزش و توليد محتواي ديجيتال، مي‌گويد: «تلاش خيلي زيادي بايد کرد تا همه افراد از چندين سرويس خبري را به کار روي يک صفحه مشغول کني، با آن‌ها ارتباط برقرار کني و فرايند کار را به بعضي جاها هدايت کني.» او و بسياري از همکارانش در حال حاضر مشغول تدارکات ساماندهي دوباره تحريريه‌ها هستند و به‌طور موقت به افراد ماموريت‌هايي مي‌دهند که با حوزه‌هاي خبري‌شان متفاوت است.  

در بحبوحه بحراني که پيش آمده، پوشش زنده خبرها – مطالبي که دايما به‌روز مي‌شوند و تحت يک عنوان دسته‌بندي مي‌شوند – ابزار مناسبي براي بسياري از خبرها و گزارش‌هاي نيويورک تايمز به شمار مي‌روند. تهيه اين دست از پوشش‌هاي زنده خبري حدومرزهاي معمول بين سرويس‌هاي موسسات خبري را کم‌رنگ مي‌سازد.

اولين پوشش خبري زنده ويروس کرونا در نيويورک تايمز در روز 23ژانويه 3 بهمن 98) در دفتر هنگ‌کنگ روزنامه انجام شد، يعني اولين روزهاي شيوع و زماني که موارد ابتلا به کوويد – ?? هنوز عمدتا در به داخل خاک چين منحصر مي‌شد. اين پوشش زنده هر روز تا همين امروز اتفاق افتاده و بين نمايندگي‌هاي مختلف نيويورک تايمز جابه‌جا شده است، از هنگ‌کنگ به لندن و از آنجا به دفتر مرکزي روزنامه در نيويورک. پوشش زنده ويروس کرونا به‌شکل بي‌سابقه‌اي در سطح جهان مخاطب آنلاين پيدا کرده است

هاپرت و بقيه دبيران ارشد فهرستي از خبرنگاران و دبيران را پيش خود دارند که آماده‌اند داخل يا بيرون روزنامه گروهي تشکيل دهند و روي پوشش زنده اخبار کار کنند. شمار افراد در اين فهرست هر روز بيشتر شده است.

کاربرد و فايده پوشش‌هاي زنده در برنامه خبري پرخرجي مشخص شد که دفتر نيويورک تايمز در واشنگتن در حين استيضاح دونالد ترامپ ترتيب داد. در آن مورد، حال‌وهواي گرافيکي وب‌سايت روزنامه به‌کمک استيو دونس شکل گرفت که معاون دبير تحريريه نيويورک تايمز است و بر قالب‌هاي تصويري روزنامه‌نگاري اين رسانه نظارت دارد.

اولين پوشش خبري زنده ويروس کرونا در نيويورک تايمز در روز 23 ژانويه (3 بهمن 98 ) در دفتر هنگ‌کنگ روزنامه انجام شد، يعني اولين روزهاي شيوع و زماني که موارد ابتلا به کوويد – 19هنوز عمدتا به داخل خاک چين منحصر مي‌شد. اين پوشش زنده هر روز تا همين امروز اتفاق افتاده و بين نمايندگي‌هاي مختلف نيويورک تايمز جابه‌جا شده است، از هنگ‌کنگ به لندن و از آنجا به دفتر مرکزي روزنامه در نيويورک. پوشش زنده ويروس کرونا به‌شکل بي‌سابقه‌اي در سطح جهان مخاطب آنلاين پيدا کرده است.

ربکا بلومنستين، معاون ديگر دبير تحريريه روزنامه، مي‌گويد: «اين طولاني‌ترين پوشش زنده‌اي بوده که نيويورک تايمز تا به حال داشته. ما تا پيش از اين، هيچ‌ وقت کاري با اين مقياس نکرده بوديم.»

نيويورک تايمز علاوه بر اين، دو پوشش زنده ديگر هم دارد؛ يکي پوشش بازارهاي مالي جهاني و ديگري تمرکز بر وضعيت اضطراري بهداشتي و مالي که بر شهر نيويورک اثر مي‌گذارد. کيم فرارو، دبير سرويس بين‌الملل، هدايت مهم‌ترين پوشش زنده ويروس کرونا را بر عهده دارد و پابه‌پاي داگني سالاس،‌ دبيري از سرويس «اکسپرس»، و آندريا کاناپل، دبير بخش بسته‌هاي کوتاه خبري، با سرويس اخبار داخلي و ديگر سرويس‌ها از نزديک همکاري مي‌کند.

دبيران و خبرنگارانِ تقريبا تمام سرويس‌هاي روزنامه داوطلب شده‌اند که کمک کنند بار کار سبک‌تر شود. ديگران، مخصوصا آن‌هايي که تجربه پوشش اخبار فوري دارند، به کار گرفته‌ شده‌اند تا در جبهه ديجيتال خدمت کنند.

مايکل کوپر که رقص و موسيقي کلاسيک را براي سرويس فرهنگي پوشش مي‌دهد، اخيرا ماموريت يافته در نقش خبرنگاري که اخبار را بازنويسي مي‌کند در سرويس بين‌الملل کار کند؛ سرويسي که از او مي‌خواهد در ميان رگبار اطلاعات، به‌سرعت اخبار را پردازش و گزارش کند. کوپر مي‌گويد: «اين کار مثل آب‌خوردن از شلنگ آتش‌نشاني است.»

او مي‌تواند از پس اين کار برآيد. کوپر قبلا در نيويورک تايمز خبرنگار اخبار داخلي، خبرنگار شهرداري و همچنين خبرنگار سياسي بوده که تبليغات انتخاباتي نامزدهاي رياست‌جمهوري را پوشش مي‌داده. رييس نمايندگي روزنامه در آلباني هم بوده است.

کوپر مي‌گويد: «اين کار فقط اين نيست که بگوييم در کنگره چه اتفاقي دارد مي‌افتد. درباره اين است که در داونينگ استريت (مقر نخست‌وزيري بريتانيا) چه اتفاقي دارد مي‌افتد، در کاخ اليزه (مقر رياست‌جمهوري فرانسه) چه اتفاقي دارد مي‌افتد، در چين چه اتفاقي دارد مي‌افتد، در جبهه پزشکي چه اتفاقي دارد مي‌افتد. هزار تا اتفاق در حال افتادن است.»

بسياري ديگر از افراد هم مهارت‌هاي خود را مصروف کارهاي ديگري کرده‌اند. کارن زراک، خبرنگار سرويس «اکسپرس» (اخبار فوري) در نيويورک، در ماه فوريه (بهمن 98 ) به هنگ‌کنگ فرستاده شد تا به پوشش زنده ماجرا کمک کند. زراک قبل از اينکه در سرويس اخبار فوري کار کند، در سرويس بين‌الملل دبير بود. او وقتي در اوايل ماه مارس (اسفند 98 ) از هنگ‌کنگ به نيويورک بازگشت، در همان سرويس بين‌الملل ماند تا به پوشش زنده اخبار خدمت کند. زراک مي‌گويد: «هر چيزي که من الان دارم گزارش مي‌کنم، در ژانويه (دي 98 ) در چين اتفاق افتاده بوده.»

بن هافمن، يکي از دبيران ارشد روزنامه که 15 اخير در سرويس ورزشي کار مي‌کرده،‌ سابقه‌اي هم در کارهاي خبري و نقدنويسي در فرهنگ پاپ دارد. او اخيرا بر وبلاگ «زندگي‌هاي در حال تغيير» نظارت مي‌کرده که يک وبلاگ با پخش زنده است و مطالبي را مطرح مي‌کند که روشن مي‌سازد چطور شيوع کرونا با شتاب در حال متحول‌کردن زندگي آمريکايي است.

مايکل کوپر که رقص و موسيقي کلاسيک را براي سرويس فرهنگي پوشش مي‌دهد، اخيرا ماموريت يافته در نقش خبرنگاري که اخبار را بازنويسي مي‌کند در سرويس بين‌الملل کار کند؛ سرويسي که از او مي‌خواهد در ميان رگبار اطلاعات، به‌سرعت اخبار را پردازش و گزارش کند. کوپر مي‌گويد: «اين کار مثل آب‌خوردن از شلنگ آتش‌نشاني است.»

هافمن اين وبلاگ را جايي در نظر گرفته بود که دومينوي رويدادها، بازي‌ها و تورنمنت‌هاي لغوشده دنياي ورزش مي‌توانند در آن به حيات خود ادامه دهند. وقتي که برنامه‌هاي بيشتري نقش بر آب شدند – فستيوال‌هاي موسيقي به تعويق افتاد، برنامه‌هاي جشن فرهنگي روز سنت‌پاتريک لغو شد و کرکره تئاترهاي برادوي پايين کشيده شد – دايره موضوعات وبلاگ وسيع‌تر شد. هافمن مي‌گويد: «ما سعي مي‌کرديم توازني بين بخش‌هاي مختلف برقرار کنيم و بفهميم که اولويت‌هاي آن‌ها ممکن است چه باشد و از چه زوايايي مي‌توان به آن‌ها نگاه کرد.»

گزارش‌کردن ويروس کرونا در طي زمان تکامل پيدا خواهد کرد. نيويورک تايمز توليد وبلاگ «زندگي‌هاي در حال تغيير» را از هفته گذشته متوقف کرد و آن نوع مطالب خبري که به وبلاگ خوراک مي‌رساندند با پروژه‌هاي ديگر ادغام شدند. هافمن حالا دارد روي طرح «در خانه» کار مي‌کند که به بسياري از خوانندگان کمک مي‌کند خود را با محدوديت‌هاي جديدي وفق دهند که زندگي‌هاي محصور در خانه برايشان ايجاد کرده است.

آنچه اين تلاش‌هاي گسترده را شگفت‌آورتر هم مي‌کند اين است که تمام اين کارها بدون اينکه تحريريه باز باشد انجام شده. نيويورک تايمز از همه کارکنان خود خواسته بود تا 13 مارس (23اسفند 98 ) کارهايشان را از خانه انجام دهند.

کوپر مي‌گويد: «ما خيلي خوب عادت داريم که بدون آمادگي و در لحظه کارمان را راه بيندازيم. وقتي شما سقوط هواپيما را پوشش مي‌دهيد، شايد از يک ميز تاشو براي خودتان دفتر کار کوچکي در همان جايي که حادثه اتفاق افتاده درست کنيد و از آنجا کارتان را بکنيد. ما عادت داريم که در جاهاي عجيب‌وغريب اين کارها را بکنيم.»

 

جان اوتيس / ترجمه: سعيد ارکان‌زاده يزدي

منبع: ايرنا

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 9 + 7

  آخرین اخبار
زيرسازي راه‌آهن اردبيل - ميانه امسال پايان مي‌يابد
اقامه نمازجمعه پس از 15 هفته در 4 شهر آذربايجان‌غربي
وکلاي پرتغالي از راي «استوکس» شوکه‌اند/ شکايت از «دلچات» در سوئيس
فصل لالايي هاي سرزمين من
تبيين ساز و کارهاي تامين منابع مالي پروژه هاي گردشگري با محوريت توسعه گردشگري ديجيتال در مراغه
90 درصد هزينه درمان بيماران کرونايي توسط بيمه سلامت پرداخت مي‌شود
2 عامل آتش سوزي جنگل هاي ارسباران زنداني هستند
تغييراتي در دماي آذربايجان شرقي رخ نخواهد داد
فرماندار: 100درصد مردم عجب‌شير غربالگري کرونا شدند
اقدامات دستگاه قضائي نياز به اطلاع‌رساني مداوم دارد
  پربازدیدترین اخبار
فرماندار: 100درصد مردم عجب‌شير غربالگري کرونا شدند
تغييراتي در دماي آذربايجان شرقي رخ نخواهد داد
تبيين ساز و کارهاي تامين منابع مالي پروژه هاي گردشگري با محوريت توسعه گردشگري ديجيتال در مراغه
امام خميني، عمل‌گراي اخلاق سياسي
2 عامل آتش سوزي جنگل هاي ارسباران زنداني هستند
90 درصد هزينه درمان بيماران کرونايي توسط بيمه سلامت پرداخت مي‌شود
فصل لالايي هاي سرزمين من
وکلاي پرتغالي از راي «استوکس» شوکه‌اند/ شکايت از «دلچات» در سوئيس
زيرسازي راه‌آهن اردبيل - ميانه امسال پايان مي‌يابد
اقامه نمازجمعه پس از 15 هفته در 4 شهر آذربايجان‌غربي
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.