1398/12/27 - 11 : 54
کد خبر: 19927
درياچه اروميه در آستانه افزايش وسعت تا 3 هزار کيلومترمربع
احرار: مقايسه مساحت درياچه اروميه با زمان مشابه سال گذشته نشان مي‌دهد که وسعت آن بر اساس آخرين پايش 494 کيلومترمربع افزايش يافته و در آستانه رسيدن به سه هزار کيلومترمربع است.

رييس دفتر استاني ستاد احياي درياچه اروميه روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ايرنا به روند رو به افزايش ميزان آب در اين حوضه بسته اشاره کرد و اظهار داشت: وسعت درياچه در زمان حاضر 2 هزار و 965 کيلومترمربع است.

فرهاد سرخوش با بيان اينکه ميزان آب درياچه اروميه در حال حاضر به بيش از چهار ميليارد و يک ميليون مترمکعب رسيده است، اضافه کرد: حجم آب نگين آبي آذربايجان نسبت به سال گذشته يک ميليارد و 610 ميليون مترمکعب افزايش را نشان مي‌دهد.

وي بيان کرد: تراز فعلي اين درياچه نيز يک‌هزار و 271 متر و 50 سانتي‌متر است که 59 سانتي‌متر بيشتر از زمان مشابه سال گذشته برآورد مي‌شود.

وي با اعلام اينکه طرح‌هاي مهم انتقال آب به درياچه اروميه طي سال‌هاي آينده به تدريج به بهره‌برداري مي‌رسد، افزود: تراز درياچه اروميه در صورت بهره‌برداري از اين طرح‌ها سالانه نزديک به يک‌متر افزايش مي‌يابد و وعده رييس‌جمهوري در خصوص نگين آبي آذربايجان عملي مي‌شود.

به گزارش ايرنا طي زمستان 1397 و بهار 1398 به واسطه افزايش ميزان آب ورودي به درياچه، تراز آن طي چند ماه بيش از يک متر افزايش يافت و اميد زيادي را در راستاي احياي اين درياچه ايجاد کرد؛ اگرچه در ماه‌هاي بعدي و به واسطه کاهش آب‌هاي ورودي و تبخير آب، تراز درياچه روند کاهشي داشت ولي سطح آن در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته همچنان بالاتر بوده است.

با وجود اين افزايش نسبي تراز، نمودار تغييرات 30 ساله درياچه اروميه بر پايه داده‌هاي ماهواره‌اي نشان مي‌دهد که اين درياچه هنوز با روزهاي خوب خود فاصله زيادي دارد و افزايش بارش‌ها و استفاده بهينه از منابع آبي بر اساس سياست‌هاي ستاد احياي درياچه اروميه مي‌تواند ضمن ادامه روند افزايش تراز آب اين درياچه، به احياي کامل آن بيانجامد.

قبل از تشکيل اين ستاد تراز درياچه سالانه به طور متوسط 40 سانتي‌متر کاهش مي‌يافت اما در سايه برنامه‌ريزي، تخصيص اعتبار و تلاش دولت تدبير و اميد براي احياي اين درياچه، روند خشک شدن آن متوقف شد و بارندگي‌ها هم به کمک درياچه آمد.

هرچند تراز يک‌هزار و 274 متر به عنوان ارتفاع اکولوژيک درياچه اروميه اعلام شده‌ ولي اين درياچه در تراز يک‌هزار و 272 متر هم شرايط مطلوب خواهد داشت و بيش از 95 درصد کانون‌هاي ريزگرد آن رفع خواهد شد.

درياچه اروميه در قالب طرح‌هاي ستاد احيا قرار است ظرف مدت 10 سال /از 1394/ به تراز اکولوژيک خود برسد که حدود يک‌ونيم تا 2 سال از برنامه عقب است؛ اين درياچه از اواسط دهه 1380شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بين‌المللي تا سال 2015 ميلادي حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 2 + 2

  آخرین اخبار
ميرهاشم حسيني تکواندوکار ميانه اي در رده هفتم جهاني
پدر 4 شهيد و جانباز مراغه اي آسماني شد
اينفوگرافي
مديرعامل کشتارگاه صنعتي شهرداري تبريز: کمپين رحمت وارد فاز اجرايي شد
صعود تيم‌هاي تراکتور و ماشين‌سازي در رده‌بندي جهاني
سيزده بدر در خانه بمانيم
«خانه نشيني» بهترين انتخاب مردم آذربايجان شرقي در روز طبيعت
تردد در جاده‌هاي آذربايجان‌غربي 60درصد کاهش يافت
جلوگيري از اقدام به خودکشي زني در شهرک مرزداران تبريز
رزمايش سراسري بيولوژيکي ارتش در تبريز برگزار شد
  پربازدیدترین اخبار
سيزده بدر در خانه بمانيم
کميته علمي درمان کرونا در دانشگاه تشکيل شد
بهبودي 940 نفر از مبتلايان به کرونا در آذربايجان شرقي
شمار مبتلايان به کرونا در آذربايجان شرقي به 1762نفر رسيد
صعود تيم‌هاي تراکتور و ماشين‌سازي در رده‌بندي جهاني
ضرورت بررسي آثار اجتماعي و اقتصادي کرونا/همه نهادها پاي کار هستند
اينفوگرافي
مديرعامل کشتارگاه صنعتي شهرداري تبريز: کمپين رحمت وارد فاز اجرايي شد
پدر 4 شهيد و جانباز مراغه اي آسماني شد
ميرهاشم حسيني تکواندوکار ميانه اي در رده هفتم جهاني
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.