1398/11/24 - 15 : 27
کد خبر: 19748
مشکلات انباشت برف براي شهروندان تبريزي
احرار:پس از بارش برف سه روزه و برودت هوا در کلان شهر تبريز و با وجود قطع بارش‌ها از روز گذشته، کماکان شهروندان اين شهر با مشکلات انباشت برف و يخبندان در معابر، محلات و کوچه‌ها مواجه هستند.

طي روزهاي يکشنبه تا صبح روز گذشته شاهد بارش سنگين برف در تبريز بوديم و با وجود اينکه عوامل و  پاکبانان خدوم شهرداري از همان ساعات اوليه بارش ها اقداماتي را انجام داده و اقدام به پاکسازي خيابان ها کردند، اما با شدت گرفتن بارش ها در شب دوشنبه به تدريج خدمات رساني از سوي شهرداري کاهش يافت و همين امر منجر به ترافيک سنگين در شهر و ايجاد مشکل در تردد شهروندان شد.

با وجود اينکه مسئولان شهرداري بارها از ارايه خدمات مبني بر محلول پاشي و نمک پاشي در خيابان ها و معابر و کوچه ها خبر دادند، اما شهروندان تبريز معتقدند اين فعاليت ها تنها به چند خيابان اصلي شهر در مناطق مختلف شهرداري خلاصه مي شود و هيچ خبري از نمک پاشي در محلات و کوچه ها نيست.

يکي از شهروندان ساکن منطقه ? شهرداري تبريز واقع در کوي منظريه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا، اظهار داشت: متاسفانه شهرداري اين منطقه به هيچ عنوان نسبت به نمک پاشي در داخل کوچه ها و رفع مشکلات شهروندان اهميتي نمي دهد و بارها در تماس هاي مختلف تلفني و حضوري اهالي محل با عوامل شهرداري به صراحت اعلام کرده اند مسئوليتي در قبال برف روبي  کوچه ها ندارند.

حميد محمدنامدار افزود: پرسش ما از شهرداري اين است که آيا در قبال اخذ ماليات، عوارض و تحميل انواع هزينه ها مسئوليتي در قبال پاکسازي محلات از برف و يخ ندارد؟ 

وي گفت: حتي در زمان بارش هاي برف هفته هاي گذشته نيز شهرداري نسبت به نمک پاشي معابر و کوچه ها اقدام کافي نکرد و با اين عمل خود شهروندان را با دهها مشکل مواجه کرد که يکي از مهترين آنها امکان پذير نبودن تردد مردم در داخل کوچه ها است.

محمدنامدار با بيان اينکه شهرداري بايد در مواقع اضطراري به کمک شهروندان خود بشتابد، اظهار داشت: طي سال هاي اخير بارش هاي امسال بي سابقه بود، اما با وجود اعلام و هشدارهاي هواشناسي انتظار مي رفت شهرداري با تمام امکانات و تجهيزات خود و با به کارگيري عامل انساني به کمک شهروندان مي آمد که متاسفانه تاکنون به اين انتظارات پاسخي داده نشده است.

يکي ديگر از شهروندان منطقه ? شهرداري نيز با تاکيد بر اينکه ما به هيچ عنوان از عملکرد شهرداري در پاکسازي محلات راضي نيستيم، گفت: جاي تاسف است که پس از سپري شدن ? روز از اولين بارش هاي سنگين اخير، کوچکترين خدماتي از سوي شهرداري را مشاهده نکرده ايم.

خانم طيبه غفاري اظهار داشت: الان مدت سه روز است که به دليل انباشت حجم سنگين برف در داخل معابر و کوچه ها نمي توانيم از درب منزل خارج شويم و چون اهالي براي بيرون آوردن خودروهاي خود اقدام به پاروي برف از منازل به کوچه ها  مي شوند، امکان تردد عملا" غيرممکن شده است و در اين ميان خبري از شهرداري نيست.

وي ادامه داد: هم اکنون بسياري از اهالي محله با انواع مشکلات مواجه بوده و بارها خودروها داخل حجم سنگين برف مدفون شده و براي بيرون آوردن آنها بايد چندين نفر کمک کنند تا مردم از اين مشکل جزيي نجات يابند، در حالي که شايد با چند مامور شهرداري و نمک پاشي به موقع چنين مشکلاتي امروز وجود نداشت. 

يکي ديگر از ساکنان منطقه 2شهرداري با اشاره به اينکه تاکنون هيچ اقدامي براي برف روبي داخل کوچه ها نشده است، گفت: اين امر موجب به وجود آمدن انواع مکلات در تردد و عبور و مرور ساکنان شده و بسياري از آنها نمي توانند از منالز خارج شوند.

پرويز جوانشير با بيان اينکه منطقه زعفرانيه داراي پستي و بلندي هاي متعدد است، افزود: همين امر موجب لغزندگي شديد معابر شده و بسياري از  خودروها به طور نامنظم در حاشيه هاي معابر پارک شدند که البته رانندگان با توجه به شرايط موجود چاره اي جز اين کار ندارند.

وي ادامه داد: اين در حالي است که تمام ساکنان اين محله داراي پارکينگ هاي اختصاصي در داخل ساختمان هستند اما برف موجود در محلات و لغزندگي کوچه ها مانع از ورود خودروها به پاکينگ ها شده است.

جوانشير اضافه کرد: در حالي که بايد شهرداري در چنين مواقعي به داد شهروندان برسد و مشکلات را کاهش دهد، اين خود مردم هستند که اقدام به پاروي برف جلوي منازل مي کنند که اين امر نيز انباشت برف و يخ زدگي معابر را سبب مي شود چون علاج اصلي اين مشکلات نمک پاشي و محلول پاشي است که بايد توسط شهرداري صورت بگيرد.

شهروند ديگر ساکن در منطقه 8تاريخي- فرهنگي شهرداري از عملکرد شهرداري در پاکسازي محلات انتقاد و اضافه کرد: ما نمي دانيم شهرداري چه وظيفه اي در قبال برف روبي و پاکسازي معابر دارد و بي توجهي مسئولان به اين موضوع مردم را کلافه کرده است.

سجاد چايچي با بيان اينکه شهرداري طي هفته هاي اخير هيچ اقدامي براي نمک پاشي داخل کوچه ها نکرده است، اظهار داشت: تماس هاي ما با شهرداري نيز براي اين امر بي نتيجه بوده است و اعلام کرده اند چون برف سنگين است ما تنها به بازگشايي خيابان ها اقدام مي کنيم که چنين پاسخي در نوع خود تامل برانگيز است.

وي ادامه داد: اگر چنين است شهرداري بايد عوارض را نيز از مغازه ها و منازلي اخذ کند که در کنار خيابان هاي اصلي واقع شده اند و منازل داخل کوچه ها بايد معاف از پرداخت اين عوارض شوند چون هيچ خدماتي از سوي شهرداري دريافت نمي کنند.

عذرخواهي فرماندار تبريز از مردم

در همين حال فرماندار تبريز با قدرداني از حضور پرشور و گسترده مردم تبريز در مراسم راهپيمايي 22بهمن با وجود بارش سنگين برف، گفت: به دليل برخي مشکلات و محدوديت هاي پيش آمده به دنبال بارش برف بايد از مردم عذرخواهي کرد.

بهروز مهدوي در گفت و گو با خبرنگاران در خصوص برخي مشکلات پيش آمده پس از بارش برف در تردد مردم به منظور شرکت در مراسم راهپيمايي 22بهمن ، اظهار داشت: با توجه به غافلگير کننده بودن بارش برف متاسفانه عوامل شهرداري تبريز براي چنين بحراني با اين وسعت آمادگي نداشتند.

شهردار تبريز: با بسيج همه امکنات براي مسيرگشايي مي کوشيم

در همين زمينه شهردار تبريز با اشاره به حجم بالاي بارش‌ برف طي چند روز اخير، گفت: تلاش داريم با بسيج تمامي امکانات، مسيرگشايي‌ها در سطح شهر جهت بهره مندي شهروندان در سريع ترين زمان ممکن صورت گيرد.

ايرج شهين باهر اظهار داشت: در کنار موضوع مسيرگشايي و رفع مشکلات برف و يخبندان سطح شهر، سعي مديريت شهري بر اين است تا اين اقدامات، زيرساخت هاي شهري را دچار آسيب و خسارت نکند.

وي با بيان اينکه سال هاي قبل 2هزار تن نمک پاشي جهت مسيرگشايي در مواقع بحران و برف انجام مي شد، افزود: اين در حالي است که اين اقدام آسيب‌هاي زيادي براي آب هاي زير زميني، درختان و فضاي سبز، آلودگي خاک، ريه هاي شهروندان در فصل تابستان وارد مي کند، که براي جلوگيري از اين موضوع اقدام به محلول پاشي کررده ايم.

شهين باهر گفت: برف روبي و مسيرگشايي ها از معابر بايد با کمترين آسيب انجام شود و در اين رابطه از شهروندان تبريزي درخواست داريم در کنار مديريت شهري بوده و از سفرهاي غيرضروري در اين مواقع خودداري کنند.

وي اضافه کرد: هنگام بارش برف شهروندان خواستار مسيرگشايي و محلول پاشي سريع با حجم بالا هستند، در حالي که پس از آب شدن برف ها اين اقدامات خسارات زيادي براي زيرساخت هاي شهري همچون آسفالت وارد مي کند.

به گزارش ايرنا، با تمام اين اوصاف شهروندان مناطق 1 گانه شهر تبريز در تماس با ايرنا، از اينکه در محلات مختلف و معابر با مشکلات عديده مواجه هستند ابراز گلايه کرده و خواستار اقدام به موقع شهرداري در پاکسازي محلات و کوچه ها شدند.

گزارش اداره کل هواشناسي آذربايجان شرقي حاکي است که برودت هواي تبريز در ساعات گذشته تا 15زير صفر کاهش يافته و دماي کنوني اين شهر 10درسجه سانتي گراد زير صفر است که نسبت به روز گذشته در همين زمان 2درجه کاهش دارد.

بر همين اساس تا بعد از ظهر فردا / پنجشنبه / جوي پايدار و همراه با افزايش نسبي 2تا 3 درجه اي دما در آذربايجان شرقي حاکم خواهد شد و از اواخر پنجشنبه سامانه بارشي نسبتا فعالي وارد استان شده و تا اواخر روز جمعه موجب ابرناکي، وزش باد گاهي نسبتا شديد و بارش برف خواهد شد.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 1 + 4

  آخرین اخبار
مجوز راه‌اندازي موزه مطبوعات آذربايجان اعطا شد
زمين لرزه 3.6ريشتري تسوج را لرزند
مسابقه کتابخواني غدير برگزار مي‌شود
40پرونده در حوزه مشاغل سخت و زيان آور بررسي شد
تلاش مي‌کنيم اسدي و سليمي را به بازي با شاهين برسانيم
10 پايگاه اورژانس در آذربايجان شرقي افتتاح شد
زمين‌لرزه هاي پياپي ورزقان خسارت نداشت
قرارداد شمسايي اندازه سه ملي پوش است/ مي‌خواهند مس به حاشيه برود
ابتلاي 70 مهمان به کرونا در جشن عروسي/ يک نفر جان باخت
تعداد مبتلايان به کرونا در کشور به 17هزار و 617 نفررسيد/ آذربايجان شرقي همچنان در وضعيت قرمز
  پربازدیدترین اخبار
کثرت مجوز هاي رسانه اي، عامل افت کيفيت رسانه هاست
40پرونده در حوزه مشاغل سخت و زيان آور بررسي شد
تاکيد رئيس کل دادگستري استان آذربايجان شرقي بر لزوم تسريع در رسيدگي و پرهيز از اطاله دادرسي
برگزيدگان رويداد رسانه اي تب ريز تجليل مي شوند
10 پايگاه اورژانس در آذربايجان شرقي افتتاح شد
تلاش مي‌کنيم اسدي و سليمي را به بازي با شاهين برسانيم
زمين‌لرزه هاي پياپي ورزقان خسارت نداشت
مسابقه کتابخواني غدير برگزار مي‌شود
مجوز راه‌اندازي موزه مطبوعات آذربايجان اعطا شد
زمين لرزه 3.6ريشتري تسوج را لرزند
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.