1398/09/19 - 16 : 58
کد خبر: 19534
مشکل نيروي کار ماهر در آذربايجان‌شرقي
احرار: معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار آذربايجان‌شرقي با اشاره به اهميت آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي در حوزه اشتغال، گفت: مشکل تأمين نيروي کار ماهر براي واحدهاي صنعتي، توليدي و خدماتي يکي از آسيب‌هاي جدي اين حوزه است.

علي جهانگيري روز سه شنبه در نخستين نشست شوراي مهارت آذربايجان شرقي، به صنعتي بودن استان و ضرورت توسعه آموزش‌هاي مهارتي در بخش‌هاي صنعتي و توليدي اشاره کرد و افزود:  توسعه مهارت آموزي براي تامين نيروي کار ماهر بايد به يک موضوع مستقل در استان تبديل شود.

وي اضافه کرد: دستگاه‌ها و سازمان‌هاي مرتبط با آموزش و مهارت بايد با حذف نگرش ها و اقدامات جزيره‌اي براي تأمين نيروي کار ماهر براي صنايع اقدام کنند.

جهانگيري ادامه داد: شناخت وضع موجود و نيازسنجي بازار کار و تجهيزات و امکانات موجود در استان براي سياست‌گذاري در حوزه اشتغال و آموزش مهارت‌ها و مشاغل نو ضروري است.

به گزارش ايرنا، در استان ?.? ميليون نفري آذربايجان شرقي بيش از سه هزار واحد توليدي و صنعتي وجود دارد و اين استان از قطب هاي صنعتي کشور شناخته مي شود.
 

آموزش هاي مهارتي ماهيت بينبخشي دارند

مديرکل آموزش فني و حرفه‌اي آذربايجان شرقي نيز در اين  نشست با بيان اينکه آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي و مهارتي با هدف ارتقاي شغلي و توانمندسازي منابع انساني در سطوح و اشکال مختلف ارائه مي شود، گفت: اين آموزش ها، ماهيت بين بخشي و فرادستگاهي دارد و ايجاد بستري براي هماهنگي اين حوزه ضروري است.

يعقوب نماينده با اشاره به اينکه برنامه ريزي تعاملي و حکمراني محلي آموزش هاي فني و حرفه اي از ضروريات امروز است، افزود: اين امر، موجب انسجام بخشي، ارتقاي بهره وري و استفاده حداکثري از منابع انساني و مادي شده و در ارائه فعاليت هاي آموزشي و برنامه ريزي تامين نيازهاي آموزشي نيروي جوياي کار و مشاغل بخش هاي مختلف استان موثر واقع مي شود.

وي يادآوري کرد: در شرايط فعلي جامعه، کمترين توجه به هماهنگي در اين بخش بوده و به همين دليل کارهاي موازي موجب ايجاد هزينه‌هاي گزاف نيز مي شود و اين در حالي است که تعداد قابل توجهي از دستگاه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و ارگان‌هاي صرفا دولتي غيرمرتبط، از بودجه عمومي براي ارائه آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي استفاده مي‌کنند.

نماينده با اشاره به تشکيل شوراي مهارت در آذربايجان شرقي گفت: در راستاي انسجام بخشي و امکان استفاده از امکانات منابع انساني، مادي و فيزيکي و استقرار مديريت همسو و جامع در امر مهارت‌آموزي و اشتغال استان، شوراي توسعه مهارت متشکل از دستگاه‌هاي اجرايي ذي مدخل در حوزه آموزش هاي مهارتي و اشتغال به رياست معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار و با دبيرخانه اداره کل آموزش فني و حرفه اي استان و در شهرستان‌ها نيز، اين شورا به رياست فرمانداران شهرستان تشکيل مي‌شود.

هم اکنون ?? مرکز آموزش فني و حرفه اي دولتي در کليه شهرستان هاي آذربايجان شرقي جز چاراويماق فعاليت مي کنند که تعداد مراکز تبريز چهار مورد است. اين مراکز ظرفيت آموزش 37 هزار نفر دوره را دارند، ضمن اينکه مراکز خصوصي آموزش هاي مهارتي نيز ظفيتي مشابه براي تربيت نيروي کار ماهر را در استان دارند.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 3 + 9

  آخرین اخبار
مسابقه کتابخواني غدير برگزار مي‌شود
40پرونده در حوزه مشاغل سخت و زيان آور بررسي شد
تلاش مي‌کنيم اسدي و سليمي را به بازي با شاهين برسانيم
10 پايگاه اورژانس در آذربايجان شرقي افتتاح شد
زمين‌لرزه هاي پياپي ورزقان خسارت نداشت
قرارداد شمسايي اندازه سه ملي پوش است/ مي‌خواهند مس به حاشيه برود
ابتلاي 70 مهمان به کرونا در جشن عروسي/ يک نفر جان باخت
تعداد مبتلايان به کرونا در کشور به 17هزار و 617 نفررسيد/ آذربايجان شرقي همچنان در وضعيت قرمز
همکاري مردم با نظام سلامت راهکار قطع زنجيره کرونا است
استاندار: تکليف بازسازي مناطق زلزله زده قبل از فصل سرما مشخص شود
  پربازدیدترین اخبار
کثرت مجوز هاي رسانه اي، عامل افت کيفيت رسانه هاست
قرارداد شمسايي اندازه سه ملي پوش است/ مي‌خواهند مس به حاشيه برود
ابتلاي 70 مهمان به کرونا در جشن عروسي/ يک نفر جان باخت
40پرونده در حوزه مشاغل سخت و زيان آور بررسي شد
تاکيد رئيس کل دادگستري استان آذربايجان شرقي بر لزوم تسريع در رسيدگي و پرهيز از اطاله دادرسي
برگزيدگان رويداد رسانه اي تب ريز تجليل مي شوند
10 پايگاه اورژانس در آذربايجان شرقي افتتاح شد
تلاش مي‌کنيم اسدي و سليمي را به بازي با شاهين برسانيم
زمين‌لرزه هاي پياپي ورزقان خسارت نداشت
مسابقه کتابخواني غدير برگزار مي‌شود
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.