1398/09/04 - 16 : 5
کد خبر: 19481
اقدامات دولت براي جبران خسارات زلزله‌ آذربايجان‌شرقي
احرار: دولت براي جبران خسارت زلزله‌زدگان در آذربايجان‌شرقي 111ميليارد و 500ميليون تومان کمک بلاعوض و 217ميليارد و 500ميليون تومان تسهيلات بانکي 4درصد اختصاص داده است.

دستگاه‌ها و نهادهاي استاني و کشوري بلافاصله پس از وقوع اين زلزله به محل اعزام شدند و کار امدادرساني از جمله آواربرداري، توزيع بسته‌هاي غذايي، وسايل گرمايشي، چادر و نصب اتاق امن به سرعت انجام شد.

همچنين با توجه به تخريب حدود دو هزار جايگاه دام، اماکن موقت نگهداري احشام توسط وزارت جهاد کشاورزي احداث شد.

بر اثر اين زلزله حدود 3هزارواحد مسکوني تخريب و 1500واحد آسيب ديد. بر اين اساس 3 هزار ميليارد ريال تسهيلات و کمک بلاعوض به اين واحدهاي مسکوني اختصاص يافت. هم اکنون که حدود دو هفته از اين زلزله مي گذرد، فرآيند ساخت و ساز و بازسازي خرابي‌ها در حال انجام است و بنا به اظهارات معاون اول رئيس جمهوري حداکثر تا تيرماه سال آينده، واحدهاي آسيب‌ديده نوسازي و بازسازي مي‌شوند.

 دولت براي جبران خسارت زلزله‌زدگان 111ميليارد و 500ميليون تومان کمک بلاعوض و 217ميليارد و 500ميليون تومان تسهيلات بانکي 4 درصد اختصاص داده است.

اين کمک هاي بلاعوض وتسهيلات شامل ساخت، تعمير، خريد لوازم خانه، کمک هزينه اسکان، احداث جايگاه دامي وخدمات فني است. در حال حاضر بيش از نيمي از اعتبارات بازسازي مناطق زلزله‌زده آذربايجان‌شرقي تخصيص يافته است.

بر اساس بخشنامه دولت، براي احداث هر واحد مسکوني روستايي آسيب ديده مبلغ 100ميليون ريال و براي تعمير واحدهاي مسکوني شهري و روستايي به ازاي هر واحد 50ميليون ريال کمک بلاعوض اختصاص مي يابد.

همچنين کمک بلاعوض براي  تامين لوازم معيشتي به ازاي هر واحد 50ميليون ريال و کمک هزينه اسکان موقت براي هر واحد مسکوني روستايي 100ميليون ريال تعيين شده است. علاوه بر آن کمک بلاعوض براي احداث هر جايگاه دامي نيز 50ميليون ريال است. همچنين براي ساخت واحدهاي مسکوني در شهر و روستا نيز به ترتيب تسهيلات بانکي 50و 40ميليون توماني با سود 4درصد در نظر گرفته شده است.

بيمه بيکاري کارگران منطقه زلزله‌زده نيز در حال انجام است و در حال حاضر براي کارگران حادثه‌ديده در اين زلزله فايل مشخصي باز شده و پرونده بيمه بيکاري اين افراد بنا به اظهارات معاون پارلماني و نماينده ويژه وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در امور زلزله‌زدگان آذربايجان‌شرقي بدون انجام آزمون وسع پذيرفته مي‌شود.

دولت در تلاش است تا با اهتمام ويژه مشکلات زلزله‌زدگان را برطرف کند.

معاون اول رئيس جمهوري و سخنگوي دولت و بسياري از مقام هاي دولتي در چند روز گذشته با سفر به مناطق زلزله‌زده در جريان مشکلات مردم قرار گرفته‌اند.

اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري در سفري که 22آبان به مناطق زلزله‌زده استان آذربايجان شرقي داشت ضمن تاکيد بر توجه دولت به حل مشکلات زلزله‌زدگان اين استان گفت: دولت يک روز پس از وقوع زمين لرزه آذربايجان‌شرقي مصوبه‌اي داشت که همه جوانب و مسايل مرتبط با زلزله از جمله اسکان موقت و بازسازي‌ها در آن ديده شده بود و امروز ?? درصد از منابع پيش‌بيني‌شده براي دوره بازسازي، تخصيص داده شده است.

وي با بيان اينکه حدود 111ميليارد تومان بودجه‌ي دولتي  و 217ميليارد تومان تسهيلات بانکي جزو مصوبات دولت براي مناطق زلزله‌زده‌ي آذربايجان شرقي است، گفت: مسکن مطمئن و مقاومي بايد براي مردم روستاهاي آذربايجان ساخته شود، تمامي نيروها از جمله ارتش جمهوري اسلامي ايران، نيروي انتظامي، ستاد بحران، هلال و احمر و تمامي دستگاه‌ها ياد گرفته‌اند در چنين مواقعي چگونه از درد مردم  بکاهند.

جهانگيري با بيان اينکه دولت کمک‌هاي بلاعوض براي احشام تلف شده‌ي روستاييان در نظر گرفته است، گفت: دولت در حد توان تلاش مي‌کند دردهاي مردم را برطرف کند، اميدوارم نيازها و دغدغه‌هاي مردم را به طور سريع برطرف کنيم.

معاون اول رئيس جمهوري افزود: با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده اميدواريم که ظرف 5ـ 6 ماه آينده روند بازسازي‌ها به نحو مطلوبي انجام شود و وضعيت روستاهاي آسيب ديده نيز از نظر واحدهاي مسکوني و شرايط توليد، کشاورزي و دامداري آنها بهتر از وضعيت پيش از زلزله خواهد شد.

عزيز الله مهديان، معاون بازسازي و مسکن روستايي بنياد مسکن انقلاب اسلامي نيز پيش بيني کرد که تا پايان نيمه اول سال آينده کار بازسازي واحدهاي تخريبي تمام شود.

علي ربيعي، سخنگوي دولت نيز در جريان سفر به مناطق زلزله‌زده آذربايجان شرقي با اشاره به تاکيد دولت بر استفاده از همه امکانات جهت کمک به آسيب‌ديدگان زمين‌لرزه شهرستان‌هاي ميانه و سراب گفت: دولت با همه توان در خدمت زلزله‌زدگان است.

سيدابوالفضل موسوي بيوکي، عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي عملکرد مديريت بحران در زلزله آذربايجان شرقي را مناسب ارزيابي کرد و گفت: دستگاه‌ها و نهادهاي استاني و کشوري بلافاصله پس از وقوع زلزله به محل اعزام شدند و کار امدادرساني به زلزله‌ديدگان به‌موقع صورت گرفت که اين حاکي از آمادگي خيلي خوب مديريت بحران کشور است.

ايرنا

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 1 + 8

  آخرین اخبار
14شرکت و واحدصنعتي آذربايجان‌شرقي وارد بورس مي‌شوند
تداوم ناکامي‌هاي ماشين‌سازي/ شاگردان مهاجري در خانه شکست خوردند
آمار جانباختگان کرونا در آذربايجان غربي رکورد زد/20 فوتي در 24 ساعت
محدوديت هاي کرونايي در آذربايجان غربي يک هفته ديگر تمديد شد
مراقب باشيد؛ ويروس کرونا روي هوا هم هست
ماشين درپي تضمين بقا در ليگ/ تلاش پرسپوليس براي قهرماني زودهنگام
مقاومت يک ماهه براي مقابله با کرونا ضروري است
ثبت رکورد جديد با فوت 221 نفر در 24 ساعت گذشته
افزايش 37 درصدي مصرف آب همزمان با شيوع کرونا/در هر شست‌وشوي 20ثانيه‌اي دست 6 ليتر آب هدر مي‌رود
مردم از تجمع و اتراق در پارک‌ها و اماکن تفريحي اجتناب کنند
  پربازدیدترین اخبار
محدوديت هاي کرونايي در آذربايجان غربي يک هفته ديگر تمديد شد
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در راستاي صيانت و حفظ اقشار مولد جامعه نقش خطيري دارد
مقاومت يک ماهه براي مقابله با کرونا ضروري است
مراقب باشيد؛ ويروس کرونا روي هوا هم هست
ماشين درپي تضمين بقا در ليگ/ تلاش پرسپوليس براي قهرماني زودهنگام
تداوم ناکامي‌هاي ماشين‌سازي/ شاگردان مهاجري در خانه شکست خوردند
آمار جانباختگان کرونا در آذربايجان غربي رکورد زد/20 فوتي در 24 ساعت
کرونا همبازي استقلال و تراکتور
روزانه 180کرونايي بيمارستان‌هاي آذربايجان‌شرقي بستري مي‌شوند
14شرکت و واحدصنعتي آذربايجان‌شرقي وارد بورس مي‌شوند
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.