1398/08/21 - 21 : 31
کد خبر: 19470
يادداشت؛
زلزله خبر نمي کند/قصه ادامه دار خانه هاي نامقاوم
احرار: سخني از قديم گفته‌اند که زلزله خبر نمي‌کند اين حادثه طبيعي هر ساله به طور متوسط جان 20هزار نفر را در سراسر دنيا مي گيرد و در حدود 40ميليارد دلار خسارت وارد مي‌کند.

از مجموع کشورهاي دنيا، 15کشور بيشترين زلزله‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و اکثراً 75 درصد مرگ و مير و خسارت مربوط به اين 15 کشور مي‌باشد که به ترتيب مي‌توان کشور چين، ژاپن، ايران، فيليپين، اندونزي، ترکيه، هند، مکزيک، نپال، پاکستان، بنگلادش، اکوادور، گواتمالا، آمريکا، پرو را مي‌توان کشورهاي پر زلزله به شمار آورد. کشور عزيزمان ايران نيز به خاطر واقع شدن در محل برخورد دو صفحه تکنونيکي عربستان و اوراسيا هميشه در آماج زلزله قرار دارد.

تقريبا همه ساله در ايران عزيز ما زلزله به وقوع پيوسته و يکي از 10کشور بلاخيز جهان مي‌باشد که از 40بلاياي طبيعي شناخته شده در جهان بيش از 30مورد آن در اين کشور رخ مي‌دهد در بين اين 40حادثه طبيعي، تنها در طول يک قرن گذشته بيش از يک هزار و 150مورد زمين لرزه مرگبار در ?? کشور جهان رخ داده که سهم ? کشور جهان بيش از ?? درصد مي‌باشد که ايران نيز با تلفاتي بالغ بر ?? هزار نفر در رتبه سوم دنيا قرار دارد.

با همه اوصاف و با توجه به رشد و دانش بشري، الان راه‌هاي زيادي براي مقابله و کاهش تلفات زلزله در دنيا صورت مي گيرد که مي‌توان به طور خلاصه راه‌هايي مانند ارتقاي سيستم هشدار اوليه، تقويت و ساختن زيرساخت‌ها، تقويت و ايمن سازي شبکه‌هاي حياتي شهري، استاندارد سازي و ايمني ساختمان‌ها، ضرورت افزايش سطح آگاهي عمومي و نيروهاي کمکي، توجه علمي و سازمان يافته به مشکلات رواني حادث شده از زمين لرزه و استفاده از جديدترين فناوري ايزوله سازي ساختمان ها  از لرزش که همان استفاده از بلبرينگ مانند از پي جدا مي‌شود و در واقع نسبت به لرزش‌هاي پي ساختمان ايمني مي‌کند و اين کار در ژاپن اجرا مي‌شود که مي‌تواند در زلزله هاي ? ريشتر و بالاتر، مثمر ثمر باشد را اجرا کرد.

حال با توجه به موقعيت جغرافيايي ايران و احتمال وقوع زلزله در اکثر استان‌هاي کشور چرا ما به فکر علاج واقعي نيستيم و به جاي پيشگيري در حال پرداخت هزينه‌هاي سنگين هستيم.

زلزله هاي دهه‌هاي اخير بم، رودبار، ورزقان، سرپل ذهاب و حال ميانه نشان مي‌دهد که اين حادثه طبيعي هميشه در کمين کشور ماست و حال اين سوال پيش مي‌آيد که چقدر بايد ما آزموده شويم تا پخته شويم؛ تا کي بايد به جاي مقابله با بلاياي طبيعي نسبت به آن بي تفاوت بوده و احتمال وقوع آن براي کشور، شهر و خانواده خود را نزديک به صفر در نظر بگيريم.

چرا مسئولين امر و متوليان نمي‌خواهند که هزينه زلزله را براي کشور با مقاوم سازي خانه هاي روستايي و حاشيه هاي شهر کم کنند مطمئناً اقدامات صورت گرفته با توجه به عدم استاندارد سازي مساکن در ساليان متمادي ناکافي بوده و زنگ خطر براي کشور ما هميشه روشن است.

در آخر لازم است اشاره‌اي به ابعاد رواني و تخريب زلزله نيز اشاره کنم که باعث بي پدر و مادر شدن و يابي فرزند شدن و داغدار شدن خانواده‌ها شده و به جز هزينه‌هاي مالي، هزينه‌هاي معنوي و رواني را تحميل خانواده‌ها مي‌کند اميد است با وحدت و همدلي مسئولين و دولتمردان و مردم، شاهد تلاش بيشتر در بحث مقابله با بلاياي طبيعي به خصوص زلزله باشيم و ديگر  در کشور شاهد خسارت از يک زلزله 5/9 ريشتر مانند ميانه و سراب نبوده و در راستاي استاندارد سازي خانه‌ها و سکونت‌گاه‌ها و زيرساخت ‌هاي شهري و روستايي، گام‌هاي بزرگ برداشته و بدانيم زلزله هميشه در کمين ما ايرانيان هست و خواهد بود.

اسد بابايي

مهر

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 1 + 2

  آخرین اخبار
نفوذ سامانه بارشي به آذربايجان ‌شرقي/ تبريز برفي مي شود
جلسه اضطراري باشگاه تراکتور با پيشکسوتان
«سهرابي» سرپرست تراکتور شد
مشکل نيروي کار ماهر در آذربايجان‌شرقي
تصادف دو ميني بوس در جاده آذرشهر 7مصدوم برجاي گذاشت
مديرعامل باشگاه تراکتور استعفا کرد/ دومين تغيير در تيم سرخ تبريز
گازگرفتگي 15نفر از کارشناسان بنياد مسکن در مناطق زلزله زده ميانه
افزايش 84سانتي متري تراز درياچه اروميه
راه‌هاي آذربايجان‌شرقي مه آلود و لغزنده است
دربي آذربايجان با مربيان تبريزي برگزار مي شود
  پربازدیدترین اخبار
آرزويش نگاهي خالي از ترحم/ معلوليت براي زندگيم دستاوردهاي مثبتي داشت
گازگرفتگي 15نفر از کارشناسان بنياد مسکن در مناطق زلزله زده ميانه
مديرعامل باشگاه تراکتور استعفا کرد/ دومين تغيير در تيم سرخ تبريز
افزايش 84سانتي متري تراز درياچه اروميه
«سهرابي» سرپرست تراکتور شد
مشکل نيروي کار ماهر در آذربايجان‌شرقي
تصادف دو ميني بوس در جاده آذرشهر 7مصدوم برجاي گذاشت
آرزويشان،نگاهي خالي از ترحم/معلوليت براي زندگي من دستاوردهاي مثبتي داشت
نفوذ سامانه بارشي به آذربايجان ‌شرقي/ تبريز برفي مي شود
جلسه اضطراري باشگاه تراکتور با پيشکسوتان
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.