1398/07/16 - 21 : 26
کد خبر: 19390
گذرهاي فرهنگ و هنر در تبريز ايجاد مي‌شود
احرار: تفاهم‌نامه‌ همکاري به منظور توسعه کسب و کارهاي فرهنگي و هنري و راه‌اندازي گذرهاي فرهنگ و هنر در تبريز ميان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي و اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان، شهرداري و شوراي اسلامي شهر تبريز امضا شد.

اين تفاهم نامه را محمد محمدپور مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان، مرتضي آبدار مديرکل ميراث فرهنگي، ‌صنايع دستي و گردشگري استان، شهرام دبيري رئيس شوراي اسلامي شهر تبريز و  ايرج شهين باهر شهردار تبريز ‌امضا کردند.

در اين تفاهم‌نامه در گام اول پياده گذر ارک واقع در چهارراه شريعتي، جنب بناي تاريخي ارک تبريز به عنوان محل مورد توافق نهادهاي ياد شده براي ايجاد گذر فرهنگ و هنر انتخاب شد.

براساس اين گزارش، همکاري و اقدام مشترک براي توسعه کسب و کارهاي فرهنگي و هنري با راه‌اندازي گذر فرهنگ و هنر ارک در شهر تبريز، بر اساس تعريف و مفاد شيوه‌نامه توسعه کسب و کارهاي فرهنگي و هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و مطالعه براي ايجاد گذرهاي فرهنگ و هنر در ساير نقاط شهر تبريز پيگيري خواهد شد.

هر چهار امضا کننده ‌اين تفاهم نامه براساس مفاد تفاهم‌نامه‌ي ياد شده تشکيل و فعاليت شوراي سياستگذاري و کميته مشترک اجرايي گذر فرهنگ و هنر ارک، ايجاد ساختار مديريت مشترک و فراسازماني براي مديريت گذر، ترغيب و حمايت از فعالان و صنوف فرهنگي، هنري و رسانه‌اي براي استقرار در گذر، تسهيل تغيير کاربري و صدور مجوز فعاليت براي متقاضيان فعاليت در صنوف فرهنگي، هنري در گذر، هماهنگي اعطاي تسهيلات وام به متقاضيان فعاليت در صنوف فرهنگي، هنري در گذر و تمهيد اجراي برنامه هاي زنده فرهنگي و هنري در اماکن و فضاهاي باز گذر فرهنگ و هنر ارک را متعهد شدند.

گذر فرهنگ و هنر طرحي تازه براي گسترش فضاي کسب و کار در اين حوزه است و خارج شدن از فضاي بسته فرهنگي و هنري و رفتن به سمت اجتماعي شدن فرهنگ و هنر از اهداف مهم ايجاد گذر فرهنگ و هنر است .

گذر فرهنگ و هنر، خيابان، ميدان، بازار يا گذري است که در آن مجموعه اي از کسب و کارهاي فرهنگي و هنري فعاليت مي کنند و فضاي بيروني آن؛ پياده راهي براي عرضه هنر خياباني، آئيني و ديگر فعاليت هاي فرهنگي و هنري است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از موسسه‌ها، انجمن ها، مراکز و شرکت هايي که قصد راه اندازي کسب و کارهاي فرهنگي در گذرهاي فرهنگ و هنر يا فضاهاي قابل تغيير به فضاهاي فرهنگي و هنري را داشته باشند؛ حمايت مي کند.

حمايت از سرمايه گذاري بخش خصوصي در راه اندازي کسب و کار فرهنگي، پشتيباني از کارآفريني و فعاليت هاي نوآورانه در حوزه فرهنگ و هنر، فراهم آوردن امکانات لازم براي افزايش دسترسي مردم به آثار فرهنگي و هنري، افزايش نشاط اجتماعي، کمک به توسعه پايدار شهري و احياي هويت فرهنگي شهرها از اهداف عمده طرح يادشده است.

کتاب فروشي ها و محصولات فرهنگي و هنري، تماشاخانه، نگارخانه، نمايشگاه دايمي تجسمي، سالن هاي کوچک خصوصي نمايش فيلم، کارگاه هاي آموزشي و هنري، فروشگاه و کارگاه طراحي مد و لباس ايراني، فعاليت هاي نوپاي فرهنگي و هنري (شتاب دهنده ها و استارت آپ ها)، موزه هاي خصوصي فرهنگي و هنري، خدمات ديجيتال و کسب کارهاي پويا، کافه هاي اينترنتي فرهنگي و هنري، کافه موزه هاي فرهنگي و هنري و کارگاه هاي توليدي صنايع پشتيبان فرهنگ و هنر، کسب و کارهاي فرهنگي و هنري مشمول حمايت بر اساس ماده يک آئين نامه گذر فرهنگ و هنر هستند.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 7 + 9

  آخرین اخبار
3مرزبان ناجا در سردشت به شهادت رسيدند
واريز بيمه بيکاري کرونايي از هفته آينده
فرهنگي سخنگوي هيات رييسه مجلس يازدهم شد
سهام عدالت را بفروشيم يا نفروشيم؟
دود سياه پالايشگاه تبريز به زودي برطرف مي‌شود
«فورچونه» منتظر شکايت رسمي تراکتور باشد
پدر ماهنشاني به قتل فرزند معتاد خود اعتراف کرد
سه پيست اسکي در استان اردبيل احداث مي‌شود
آتش‌سوزي برج‌هاي دوقلوي تبريز مهار شد
تراز درياچه اروميه با اقدامات دولت يازدهم به بيش از 5ميليارد مترمکعب رسيد
  پربازدیدترین اخبار
دود سياه پالايشگاه تبريز به زودي برطرف مي‌شود
«فورچونه» منتظر شکايت رسمي تراکتور باشد
سه پيست اسکي در استان اردبيل احداث مي‌شود
پدر ماهنشاني به قتل فرزند معتاد خود اعتراف کرد
سهام عدالت را بفروشيم يا نفروشيم؟
فرهنگي سخنگوي هيات رييسه مجلس يازدهم شد
واريز بيمه بيکاري کرونايي از هفته آينده
درخواست از بهبوديافتگان کرونا در آذربايجان‌شرقي براي اهداي خون
3مرزبان ناجا در سردشت به شهادت رسيدند
2819ابتلاي جديد کرونا در کشور/ آذربايجان شرقي در وضعيت هشدار
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.