1398/07/09 - 20 : 17
کد خبر: 19372
هديه يادگاري‌هاي شهيد تجلايي به موزه دفاع مقدس
احرار: همسر شهيد علي تجلايي بعد از گذشت 34سال يادگاري‌هاي بازمانده از همسرش را به موزه حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس در تبريز واگذار کرد.

خانم عبدالعليزاده " همسر شهيد علي تجلايي" در فراق همسرش، در اين سالها با لباس و چفيه و کوله پشتي شهيد خاطره بازي کرده است و حالا به قول خودش، دومين وداع با همسرش را بعد از 34سال تجربه مي کند.

از نيمه گمشده اش، فقط يک کوله پشتي نصيب "نسيبه" شده است.

خط به خط افکار علي را ازبر است؛ کوله پشتي مزين به آخرين دست خط همسرش را در آغوش گرفته و واژه هاي ثبت شده بر روي آن را هم چشم بسته مي خواند.

"علي تجلايي، تبريز، خيابان حافظ، کوچه شهيد مهدي تجلايي؛ برادر مرتضي! در صورت وقوع خبري لطفا زحمت قبول فرماييد و اين کيف وسايل را برايم تبريز بفرستيد. "

کوله پشتي زخم سالهاي گذشته را دارد، رد تاريخ بر رويش نقش بسته است، عطر خاک جبهه را دارد، حتي قطره خون روي آن نيز براي ما که جبهه و جنگ نديديم، تازه است، زنده است.

اين کوله پشتي با همه عظمتش، جايي براي روزمره گي ها ندارد، هميشه بوده، انگار که همين الان از دست علي تجلايي گرفته باشد، تا خستگي جبهه را، لختي در ميان قهقهه مريم و حنانه از تن به در کند.

همين کوله پشتي و محتوياتش سالها، سنگ صبور اين همسر و دو فرزندش مريم و حنانه بوده، و خود علي تجلايي هم دورا دور حواسش به دخترها و ناموسش بوده است.

اين کوله پشتي جزاير مجنون، ديده است و در بدر در چند قدمي بهار، براي هميشه ماندگار شد و هنوز هم عطر آن ليلي اش را مجنون تر مي کند.

"نسيبه" از آخرين وداع با همسرش مي گويد: اينکه که خاکي ترين انتخاب را داشت.

برخلاف عادت، اين بار علي به جاي کيف سامسونت، کوله پشتي برداشته و شلواري که از  عمليات سوسنگرد رد گلوله بر آن نشسته بود را بر تن کرد.

علي مي گفت، با همين شلوار تير خورده، خدا را مجاب مي کنم، برگه شهادتم را امضا کند؛ و حالا همين محتويات خاکي کوله پشتي، براي همسر زندگي شده است.

محتوياتش اما خاکي تر از آنچه که فکر کني است، مردي که رسم مردانگي را به جاي آورد تا عطر تنش براي هميشه براي ليلي زندگي اش، به يادگار بماند.

 اين اولين ها براي نسيبه آخرين خاطره هاي بعد از علي را رقم زده است، علي تا بوده عادت داشته، لباس هاي جبهه را اتو شده و تميز به خانه بياورد، اما وقتي که قرار است، مرد زندگي ات برنگردد، پس چه بهتر که لباس هايش خاکي تر از قبل و با عطر تنش نصيبت شود.

همسر علي تجلايي امروز و بعد از 34سال عشق بازي با اين کوله پشتي، با اشک و حسرت از يادگارهاي همسرش خداحافظي کرد تا با نمايش اين آثار در موزه حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس، ياد و خاطره اين شهيد براي هميشه زنده بماند.

به گزارش ايرنا، شهيد علي تجلايي در روز پنجم مرداد ماه سال 1338در تبريز ديده به جهان گشود، در سال 1344قدم به عرصه علم و دانش نهاد و موفق به دريافت ديپلم از دبيرستان تربيت تبريز گشت و از سال 1356فعاليتهاي مبارزاتي خود را آغاز کرد.

او به عنوان مسئول طرح و عمليات قرارگاه خاتم (ص) در تاريخ  1363/12/25در شرق دجله و در عمليات بدر، بر اثر اصابت تير به ناحيه قلب، به ملکوت پيوست.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 9 + 5

  آخرین اخبار
اهداي 20 عدد دوربين عکاسي قديمي به موزه مطبوعات تبريز
2 يادمان دفاع مقدس آذربايجان شرقي ثبت ملي شدند
مهلت ارسال اثر به دومين دوره جايزه کتاب سال آذربايجان‌شرقي تمديد شد
431 مجازات جايگزين حبس در مرند صادر شد
فرماندار هوراند: رانش زمين در روستاي کرکسر روي نداده است
قاتل پزشک عمومي در ايلخچي دستگير شد
دماي آذربايجان‌شرقي 3 تا 10درجه کاهش مي‌يابد
 شفافيت يکي از مولفه هاي مهم توسعه است
حريرچي: کل کشور در وضعيت قرمز کرونايي است
منصوريان سرمربي تراکتور شد
  پربازدیدترین اخبار
 شفافيت يکي از مولفه هاي مهم توسعه است
دماي آذربايجان‌شرقي 3 تا 10درجه کاهش مي‌يابد
قاتل پزشک عمومي در ايلخچي دستگير شد
رکورد تعداد بستري‌ها در آذربايجان شرقي دو روز قبل زده شد
برگزاري نمايشگاه کتاب تبريز به شکل مجازي و با مشارکت کتابفروشي‌ها
فرماندار هوراند: رانش زمين در روستاي کرکسر روي نداده است
431 مجازات جايگزين حبس در مرند صادر شد
مهلت ارسال اثر به دومين دوره جايزه کتاب سال آذربايجان‌شرقي تمديد شد
اهداي 20 عدد دوربين عکاسي قديمي به موزه مطبوعات تبريز
2 يادمان دفاع مقدس آذربايجان شرقي ثبت ملي شدند
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.