1398/06/22 - 20 : 9
کد خبر: 19323
خطبه‌هاي نماز جمعه تبريز؛
کانديداها تحمل افکار رقبا را داشته باشند/ انتقاد از حذف نام شهدا
احرار: نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي با اشاره به درپيش بودن انتخابات مجلس شوراي اسلامي گفت: کانديداهاي مجلس تحمل افکار رقبا را داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمين سيد محمدعلي آل هاشم ظهر امروز جمعه در خطبه هاي نماز جمعه تبريز گفت: يکي از صفات متقين درست حرف زدن و راست حرف زدن است.

وي تذکر انتخاباتي نيز به کانديداها داد و گفت: يکي از نکاتي که کانديداها بايد رعايت کنند، تحمل افکار ديگران است. نماينده مجلس بايد نسبت به افکار ديگران تحمل داشته باشد و گرنه اين نماينده به درد نمي خورد.

آل هاشم سپس با اشاره به برگزاري باشکوه عزاداري هاي دهه اول محرم اظهار داشت: تشکر مي کنم از مردم قهرمان آذربايجان بخاطر برگزاري مراسم عزاداري امام حسين(ع)، اگر يک ايراد آنهم در دير شروع کردن و دير تمام کردن مراسم عزاداري ها نبود، مراسم ها خيلي خوب برگزار شد.

وي از تلاش صداوسيما، هيات امناي مساجد و ساير مسؤولين قدر داني کرد و افزود: آفرين بر شما مردم ايران و آفرين بر مردم کشورهاي همسايه، چه کسي مي تواند اينهمه مردم را در خيابان ها جمع کند. آفرين بر مردم قهرمان آذربايجان که با اين عزاداري سنتي در بازار به عزاداري پرداختند.

وي به حادثه اخير کربلا اشاره داشت و ادامه داد: البته فروريختن ديوار بتني در حرم امام حسين(ع) حادثه تلخ روزهاي اخير بود.

قدرداني از اقدامات اخير رئيس قوه قضاييه

امام جمعه افزود: اخيرا مشاهده شده که اسامي شهدا را از کوچه ها، خيابان ها، موسسات، بانک ها و ورزشگاه ها برمي دارند و اسم شهيد را بدون «شهيد» مي نويسند. من به آقاي شهردار گفتم و گفتند حتما اين موضوع را حل مي‌کنند. ما هرچه داريم به برکت خون شهدا است البته پروژه شهيد زدايي چندين سال است شروع شده و مختص تبريز هم نيست.

وي اظهار داشت: در اين مرحله اول تذکر مي دهم که کساني که نام شهيد را از کوچه و خيابان و بانک ها و ورزشگاه ها و... برداشته اند، نام شهدا را برگردانند وگرنه با خشم مردم آذربايجان مواجه خواهند شد.

وي افزود: نيروهاي مردمي طوماري در حمايت از اقدامات آيت الله رئيسي در برخورد با مفسدين اقتصادي امضا کرده اند، ما هم اين ط‌ومار را امضا و حمايت خود را از ايت الله رئيسي اعلام مي کنيم و اميدواريم اين روش ادامه داشته باشد و با برخورد با مفسدين اقتصادي اميد به جامعه برگردد.

حجت الاسلام آل هاشم افزود: امام علي(ع) مي فرمايد از صفات متقين اين است که موقع راه رفتن با تواضع راه مي روند. سعي کنيم در راه رفتن، سلام دادن و جواب سلام دادن تقوا داشته باشيم.

ضرورت توجه به امر به معروف و نهي از منکر

وي ادامه داد: اصول تبليغي براي امر به معروف و نهي از منکر خيلي مهم است و علما و امران و ناهيان بايد دقت کنند.

وي ابراز داشت: دهه اول ماه محرم تمام شده اما بايد جلسات تبليغ تا اخر ماه محرم برپا باشد. بايد به اصول قراني اشاره شود. يکي از اصول امر به معروف و نهي از منکر دفاع از مظلوم است. حتي اگر کافر باشد، واجب است.

وي ابراز داشت: يکي ديگر از اصول امر به معروف و نهي از منکر فرياد براي مظلوم در مقابل ظالم است و فلسفه عزاداري امام حسين(ع) بايد اين باشد. مبلغان عزيز بدانند که هدايت کار خدا است. قران مي فرمايد کساني که به خدا دعوت مي‌کنند، بهترين مردم هستند.

امام جمعه تبريز سپس افزود: ما شنيديم و از قرآن خوانده ايم که هرکس يک نفر را نجات دهد، گويي همه مردم را نجات داده و هروقت اين را ميخوانيم فکرمان به پزشکان مي رود در حاليکه مراد از نجات همان هدايت بشر است. تبليغ دين، رحمت است. آقايان خطبا و مبلغين دين بدانيد که کارتان خيلي بزرگ است و هرگز از دعوت مردم به توحيد و کارهاي نيک خسته نباشيد.

انتقاد از وضعيت نامناسب مقبره الشعراي تبريز

حجت الاسلام آل هاشم سپس به روز شعر و ادب فارسي اشاره داشت و افزود: ?? شهريور سالروز درگذشت استاد شهريار است. در روزهاي پيروزي انقلاب خيلي ها بودند که مي خواستند شهريار را از انقلاب جدا کنند اما اين شاعر وفاداري خود را به انقلاب و رهبر اعلام کرد. شهريار هيچ خدمتي هم نمي کرد، شعر «علي اي هماي رحمت» او کافي بود.

وي با انتقاد از وضعيت مقبره الشعراي تبريز گفت: مقبره الشعرا وضعيت مناسبي ندارد، گردشگران زيادي به تبريز مي آيند و مي خواهند مقبره الشعرا را ببينند. من نمي دانم مسئوليت بازسازي با چه کساني است. شهرداري، شوراي شهر، ميراث فرهنگي يا ارشاد، اميدوارم تلاش مضاعفي داشته باشند.

 

وي ابراز داشت: شهيد بزرگوار آيت الله مدني عالم عارف و عامل و زاهد پيرو خط امام و حامي مستضعفان در سال ?? به شهادت رسيد. مردم تبريز هيچ وقت مهرباني اين شهيد را فراموش نمي کنند. در هر شهري تبعيد بود، مردم آن شهر به نيکي از اين شهيد ياد مي کنند. تبريز امتياز ويژه اي دارد که دو شهيد محراب تقديم انقلاب کرده است.

شکست سياست هاي جنگ طلبانه آمريکا

وي به اخراج جان بولتون نيز اشاره داشت و گفت: اين اخراج نشانه شکست سياست هاي جنگ طلبانه امريکا است. جان بولتون عضو تند رو در امريکا و فردي جنگ طلب بود و از زمان حضورش در شوراي امنيت ملي به هيچ‌کدام از اهدافش نرسيد و در ونزوئلا، افغانستان و کوبا شکست خورد.

وي افزود: بولتون گفته بود ايران چهلمين سال انقلاب را نخواهد ديد اما خودش دومين سال حضورش در کاخ سفيد را نديد.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 7 + 9

  آخرین اخبار
تجليل امام جمعه تبريز از اقدام سپاه در دستگيري مدير کانال «آمد نيوز»
سرما و برف در راه آذربايجان شرقي/ تبريز سرد مي شود
داوران ديدارهاي هفته هفتم تيم‌هاي تراکتور و ماشين‌سازي مشخص شدند
کشاورز عجب‌شيري در اثر سقوط از درخت گردو جان باخت
دانش آموزان مدرسه اي در بستان آباد راهي بيمارستان شدند
شعار ملي هفته غذا" اصلاح الگوي تغذيه براي حفظ و ارتقا سلامت است"
چهار کشته و شش مصدوم در سوانح رانندگي آذربايجان شرقي
ايجاد گذر فرهنگي با رويکرد رونق گردشگري در محدوده تاريخي تبريز
وضعيت مبهم دژاگه پس از مصدوميت در اردوي تيم ملي؛ بازيکنان ملي‌پوش از فردا در تمرينات تراکتور
دستگيري عامل توزيع و فروش مواد روانگردان در سراب
  پربازدیدترین اخبار
بازگشت کاپيتان ها به تمرينات تراکتور
شعار ملي هفته غذا" اصلاح الگوي تغذيه براي حفظ و ارتقا سلامت است"
چهار کشته و شش مصدوم در سوانح رانندگي آذربايجان شرقي
استقبال اهالي رسانه از حضور در دهمين نمايشگاه مطبوعات آذربايجان شرقي
دانش آموزان مدرسه اي در بستان آباد راهي بيمارستان شدند
داوران ديدارهاي هفته هفتم تيم‌هاي تراکتور و ماشين‌سازي مشخص شدند
کشاورز عجب‌شيري در اثر سقوط از درخت گردو جان باخت
سرما و برف در راه آذربايجان شرقي/ تبريز سرد مي شود
فراخوان اولين جشنواره «شهر و رسانه» در تبريز
تجليل امام جمعه تبريز از اقدام سپاه در دستگيري مدير کانال «آمد نيوز»
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.