1398/04/24 - 16 : 9
کد خبر: 19071
کاهش تراز آب درياچه اروميه در فصل گرما طبيعي است
احرار: مدير مطالعات پايه منابع آب شرکت آب منطقه‌اي آذربايجان‌شرقي با بيان اينکه تراز درياچه اروميه نسبت به بيشترين ميزان خود در سالجاري 24سانتيمتر کاهش يافته، گفت: اين روند که از يک ماه پيش آغاز شده در فصل گرما طبيعي است.

عقيل اقدسي با بيان اينکه اکنون تراز آب درياچه اروميه به 1271.70متر از سطح آب‌هاي آزاد رسيده است، اظهار داشت: اين ميزان در روز مشابه سال گذشته 1270.65متر بوده و امسال به رغم کاهش تراز هنوز يک متر و ? سانتيمتر از سال گذشته بيشتر آب دارد.

وي با اشاره به اينکه روند نزولي کاهش تراز درياچه اروميه و عقب‌نشيني آب در سال‌هاي گذشته از نيمه دوم ارديبهشت آغاز مي‌شود اما امسال به علت بارندگي‌هاي مناسب و خنکي هوا، اين روند ديرتر آغاز شد، افزود: اکنون وسعت درياچه اروميه 3093.70کيلومترمربع است که سال گذشته در چنين روزي 2173.60کيلومترمربع بود که نسبت به سال قبل بيش از 920کيلومترمربع افزايش يافته اما نسبت به متوسط درازمدت 1439کيلومترمربع کاهش وسعت دارد.

اقدسي گفت: با توجه به روند افزايش بارش‌ها در سال آبي (از اول مهر سال 97) روند افزايش تراز در درياچه اروميه تا هشتم خرداد امسال ادامه داشته و تا 1271.94متر رسيد اما پس از آن به علت افزايش ميزان تبخير و نسبت به ورودي آب به درياچه روند کاهشي بوده و در مدت ?? روز گذشته حدود ?? سانتيمتر از تراز آن کاسته شده است.

مدير مطالعات پايه منابع آب شرکت آب منطقه‌اي آذربايجان شرقي ادامه داد: روند نزولي تراز درياچه اروميه تا 20مهر ادامه خواهد داشت و مقدار آن نسبت به شدت گرما و ميزان بارندگي متغير خواهد بود.

اقدسي، حجم کنوني آب درياچه اروميه را 4.620ميليارد مترمکعب اعلام کرد و افزود: حجم آب درياچه پارسال همين موقع (24خرداد) 1.80 ميليارد متر مکعب گزارش شده بود، البته امسال حجم آب درياچه اروميه تا بيش از 5.2 ميليارد مترمکعب نيز رسيد که به خاطر تبخير و کاهش بارندگي‌ها کاهش يافت.

به گزارش ايرنا، تراز درياچه اروميه از سال 1344تا سال 1372خورشيدي حد فاصل يک هزار و 274متر تا يک هزار و 278متر متغير بود، اما از اين تاريخ به بعد روند کاهشي تراز درياچه آغاز شد و تا سال 1393کاهش متوسط سالانه ?? سانتي متر و در مجموع 8متر از تراز درياچه اروميه به ثبت رسيد.
پس از تصويب طرح نجات درياچه اروميه و با وجود تغيير نداشتن چشمگير بارش‌هاي حوضه در چهار سال گذشته، تراز درياچه اروميه نسبت به تراز احتمالي از روند گذشته با افزايش همراه شد که اين نشان دهنده توقف روند کاهشي و تثبيت وضعيت درياچه است.
به واسطه بارش‌هاي مناسب سال آبي جاري اميدواري به احياي اين گنجينه آبي شمال غرب کشور و تحقق اهداف برنامه‌ريزي براي بازگشت به تراز واسط درياچه (1272متر) بيشتر شده است.
حوضه آبريز اين درياچه با مساحت 51هزار و 876کيلومترمربع يکي از 6حوضه آبريز اصلي کشور است.

ايرنا

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 5 + 5

  آخرین اخبار
تعويض طلايي ؛ شليک نهايي
شوک ماشين به استقلال در دقيقه 95/آبي‌ها ليگ را با باخت شروع کردند
روايت رئيس سازمان مديريت بحران کشور از دلايل آتش‌سوزي در جنگل‌ها
سه فروند بالگرد ارتش عازم جنگل‌هاي ارسباران شد
اولين ديدار تراکتور و ضعف هايي که رخ نمود
آتش نشانان تبريز براي اطفاي حريق جنگل هاي ارسباران اعزام شدند
طرح زوج و فرد در تبريز اجرا مي شود
علل آتش سوزي جنگل‌هاي ارسباران در دست بررسي است
ارائه خدمات اتوبوسراني به تماشاگران بازي‌هاي تراکتور و ماشين‌سازي تبريز
واگذاري بناهاي تاريخي آذربايجان‌شرقي به بخش خصوصي سرعت مي‌گيرد
  پربازدیدترین اخبار
اولين ديدار تراکتور و ضعف هايي که رخ نمود
تعويض طلايي ؛ شليک نهايي
آتش نشانان تبريز براي اطفاي حريق جنگل هاي ارسباران اعزام شدند
آتش به ارسباران بازگشت
سه فروند بالگرد ارتش عازم جنگل‌هاي ارسباران شد
شوک ماشين به استقلال در دقيقه 95/آبي‌ها ليگ را با باخت شروع کردند
روايت رئيس سازمان مديريت بحران کشور از دلايل آتش‌سوزي در جنگل‌ها
آتش "ارسباران" خاموش شد
تمامي ظرفيت استان براي مهار آتش‌سوزي جنگل‌هاي ارسباران پاي کار است
وزير کشور پاسخ دهد، چرا بعد از 4آتش‌ جنگل‌هاي ارسباران مهار نشده است؟
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.