1398/02/16 - 20 : 27
کد خبر: 18772
اظهارات براتي نسنجيده بود؛
پاسخ حقوقي باشگاه تراکتورسازي به فدراسيون فوتبال در مورد شرط‌بندي
احرار: باشگاه تراکتورسازي تبريز ضمن نسنجيده دانستن اظهارت رئيس کميته تدوين مقررات فدراسيون فوتبال اعلام کرد تا حصو نتيجه، موضوع مربوط به تباني و شرط بندي را دنبال خواهد کرد.

باشگاه تراکتورسازي تبريز نسبت به صحبت‌هاي احمدرضا براتي رئيس کميته تدوين مقررات فدراسيون فوتبال در خصوص نحوه برخورد قانوني با مساله مربوط به شرط بندي واکنش نشان داد.

در اين اطلاعيه که از سوي مصطفي کارانديش معاون حقوقي باشگاه فرهنگي ورزشي تراکتور سازي تبريز تدوين شده، آمده است:

«پيرو مصاحبه‌ي آقاي براتي، رئيس کميته تدوين مقررات فدراسيون فوتبال جمهوري اسلامي ايران، پيرامون بحث شرط‌بندي که در رسانه‌ها نيز قرار گرفته است، با ابراز تأسف نسبت به اين اظهارات نسنجيده و برخلاف اخلاق حرفه‌اي و اصول حقوقي، معاونت حقوقي باشگاه تراکتورسازي پاسخي پيرامون ادعاهاي مطرح‌شده نسبت به اين اظهارات به شرح ذيل در دو بخش حقوقي و اخلاق حرفه‌اي ارائه مي‌نمايد که با التفات به اصل ضرورت بي‌طرفي رکن قضائي رسيدگي کننده و ايجاد شائبه در اين خصوص تا در آينده شاهد چنين اظهارنظرهايي توسط کارکنان و کارمندان فدراسيون فوتبال نباشيم:

1- از منظر حقوقي:

الف- سنگين‌تر بودن مجازات شرط‌بندي به نسبت مقررات فيفا در شرايطي که اين عمل در جامعه ما و ازنظر شرع جرم انگاري شده است و ماده ??? قانون مجازات اسلامي براي آن حبس و شلاق مدنظر قرار داده است امري است بديهي و نمي‌توان ميزان آن را با کشورهايي که شرط‌بندي و قمار در آن‌ها آزاد است مقايسه نمود. کما اينکه بنا بر فرمايش ايشان در همين مصاحبه، ميزان جريمه نقدي مقررات ما مطابق شرايط جامعه تدوين گرديده است اما در خصوص ميزان محروميت‌ها ظاهراً مدنظر قرار دادن اين شرايط خاص از درجه اهميت برخوردار نيست. اين تفاوت ديدگاه در اين موضوع جاي سوال است.

ب- بند ? ماده ?? مقررات انضباطي بيان مي‌کند که: «اگر بعد از خاتمه ليگ، ادعايي مبني بر تباني مطرح شود اين موضوع نمي‌تواند منجر به تغيير نتايج شود و مسابقه مذکور هم تکرار نخواهد شد اما ساير مجازات‌ها قابل‌اعمال هستند.» مطابق اين بند به‌وضوح امکان تکرار يا تغيير نتيجه در فرض تباني و نقض سلامت مسابقات و تأثير ناروا و غيرقانوني بر روند يک مسابقه و يا نتيجه آن با التفات به مقررات ذيل ماده ?? وجود دارد. استدلال و مستندات ما نيز در پرونده موجود است و انتشار آن ازنظر قانوني و اخلاقي صحيح نيست.

2- از منظر حرفه‌اي:

الف- حتماً بايد بررسي شود تا مشخص گردد اظهار نظر آقاي براتي بر اساس اطلاع ايشان از محتويات پرونده بوده است يا خير. درصورتي‌که مشخص شود ايشان بر اساس اطلاعات محرمانه پرونده اظهار نظر نموده‌اند، از فدراسيون فوتبال ايران درخواست رسيدگي به اين نقض محرمانگي گسترده را توسط يکي از کارکنان فدراسيون را خواستاريم و بايد با ايشان برخورد جدي شود تا در آينده شاهد اين قبيل اقدامات نباشيم.

از سوي ديگر اگر ايشان هيچ اطلاعي از محتويات پرونده ندارند، موافق اصول حرفه‌اي نيست و بهتر است ايشان قبل از اظهار نظر حتماً اين موضوع را عنوان نمايند و در مصاحبه نيز تأکيد نمايند تا شائبه‌اي براي فوتبال دوستان به وجود نيايد. به‌عنوان يک همکار به شما پيشنهاد مي‌کنم تا با رعايت اصول حرفه‌اي، مانع از دامن زدن به شائبه‌هايي که امروزه در فوتبال کشور وجود دارد بشوند.

ب- جناب براتي، شما در کميته تدوين مقررات وظايفي داريد و به شما پيشنهاد مي‌کنم وظايف خود را پيگيري نمائيد و به‌روزرساني مقررات و رفع کاستي‌هاي قانوني را انجام دهيد. ارکان قضائي فدراسيون در صورت لزوم، از نظر شما به عنوان کارشناس بهره خواهند برد. بهتر بود در همين راستا و اين مساله به سراغ بخشنامه شماره ???? فيفا رفته بوديد و دستورالعمل ضميمه اين بخشنامه را در مقررات ما منظور مي‌فرموديد. همچنين بهتر است به جاي حضور در رسانه‌ها، اساسنامه فدراسيون را مطالعه و اصلاح نمائيد که ابهام و ايراد در آن بسيار است.

ج- شما با وجود چنين مصاحبه‌هايي موجب مي‌شويد تا کميته محترم در هنگام رسيدگي خود با فشار رسانه‌ها مواجه گردد که بهتر است چنين جو رسانه‌اي توسط خود کارکنان فدراسيون ايجاد نگردد.

در پايان موکداً اعلام مي‌دارد باشگاه تراکتورسازي با تمکين از قوانين و مقررات موضوعه و طرح موضوع در ارکان ذيصلاح مراتب را پيگيري نموده و از هرگونه اقدامي جهت احقاق حقوق باشگاه و هواداران دريغ نخواهيم نمود.

‌لازم به توضيح مي‌باشد با توجه به اظهار نظرهاي معموله از جانب آقاي براتي با التفات به انتساب و ارتباط ايشان با ارکان قضايي فدراسيون و زير سوال رفتن اصل بي طرفي و تأثير نارواي اين اظهارات بر افکار عمومي و همچنين هرگونه تصميم احتمالي از جانب کميته اخلاق فدراسيون اقدام مقتضي عليه ايشان نيز معمول خواهد گرديد.

مهر

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 9 + 2

  آخرین اخبار
تبيين ساز و کارهاي تامين منابع مالي پروژه هاي گردشگري با محوريت توسعه گردشگري ديجيتال در مراغه
90 درصد هزينه درمان بيماران کرونايي توسط بيمه سلامت پرداخت مي‌شود
2 عامل آتش سوزي جنگل هاي ارسباران زنداني هستند
تغييراتي در دماي آذربايجان شرقي رخ نخواهد داد
فرماندار: 100درصد مردم عجب‌شير غربالگري کرونا شدند
اقدامات دستگاه قضائي نياز به اطلاع‌رساني مداوم دارد
چراغ سبز مدافع برزيلي براي بازگشت به تراکتور(عکس)
توليد بيش از 558هزار تن شير در آذربايجان‌شرقي
سحرخيزي باعث پيشگيري از افسردگي مي شود
تعداد مبتلايان کرونا در آذربايجان غربي به مرز5500نفر رسيد
  پربازدیدترین اخبار
چراغ سبز مدافع برزيلي براي بازگشت به تراکتور(عکس)
اقدامات دستگاه قضائي نياز به اطلاع‌رساني مداوم دارد
تغييراتي در دماي آذربايجان شرقي رخ نخواهد داد
فرماندار: 100درصد مردم عجب‌شير غربالگري کرونا شدند
ساعات کاري موزه‌هاي آذربايجان‌شرقي اعلام شد
رئيس شوراي شهر تبريز بازداشت شد
90 درصد هزينه درمان بيماران کرونايي توسط بيمه سلامت پرداخت مي‌شود
امام خميني، عمل‌گراي اخلاق سياسي
2 عامل آتش سوزي جنگل هاي ارسباران زنداني هستند
تبيين ساز و کارهاي تامين منابع مالي پروژه هاي گردشگري با محوريت توسعه گردشگري ديجيتال در مراغه
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.