1398/01/26 - 22 : 20
کد خبر: 18697
مديرکل ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي:
مرمت خانه پدري استاد شهريار امسال به پايان مي‌رسد
احرار: مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي از پايان مرمت و بازسازي خانه پدري استاد شهريار در روستاي خشکناب تا پايان امسال خبر داد.

مرتضي آبدار،، با بيان اينکه از اجراي مرمت خانه‌ها و بناهاي تاريخي آذربايجان شرقي در قالب‌هاي مشارکتي، بخش خصوصي و مستقيم خبر داد و ابراز داشت: اين خانه‌ها و بناها توسط اداره کل ميراث فرهنگي استان بازسازي مي‌شود که ?? ميليارد ريال نيز براي عملياتي کردن آنها در سال جاري اعتبا. اختصاص پيدا کرده است.

وي با اشاره به طرح‌هاي مشارکتي خانه‌هاي تاريخي استان آذربايجان شرقي تصريح کرد: با توجه به اينکه برخي از بناها و خانه‌هاي تاريخي متعلق به بخش خصوصي و يا ساير ارگان‌هاي استاني است، مرمت و بازسازي برخي از اين بناها با مشارکت اداره کل ميراث فرهنگي استان انجام مي‌شود.

آبدار افزود: 13بنا و خانه تاريخي «ساوجبلاغي، عهدي، گنجعلي زاده، نقشينه، جداره‌هاي هتل ژاله، گراند هتل و هتل جهان نما و حمام نظافت تبريز»، «خانه جهادي ديزج خليل و عمارت تيل شبستر»، «جوادي اسکو»، «خانه سليماني آذرشهر» و «خانه اربابي پيرآباد ايلخچي» به صورت مشارکتي در حال مرمت و بازسازي قرار دارند.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان آذربايجان شرقي با اشاره به واگذاري برخي از خانه‌هاي تاريخي به بخش خصوصي اذعان داشت: در راستاي مرمت خانه‌هاي تاريخي، بخشي از آنها با شرايط خاص براي تغيير کاربري‌هاي مناسب در اختيار بخش خصوصي نيز قرار داده شده است، «خانه سرخه اي تبريز» و «خانه امير ارشد ورزقان» طرح‌هايي است که امسال بخش خصوصي آنها را مرمت مي‌کند.

وي ادامه داد: مرمت «خانه هاي سلطان قرائي، ناصح زاده، سرکاراتي، کلانتر، معبودي و اميرفاطمي، کارگاه سفال استاد قابچي و جداره‌هاي خانه فتح اله يف و ساختمان اکرامي تبريز»، «خانه پدري استاد شهريار در روستاي خشکناب» و «عمارت اربابي ليقوان» نيز به صورت مستقيم و فعال در استان به همت اداره کل ميراث فرهنگي در حال انجام است.

آبدار از اتمام مرمت 4خانه تاريخي در استان تا پايان امسال خبر داد و ابراز داشت: طبق برنامه‌ريزي انجام شده تا پايان امسال، مرمت خانه‌هاي سلطان قرائي، معبودي و ناصح زاده تبريز و همچنين خانه پدري استاد شهريار در روستاي خشکناب بستان آباد به اتمام مي‌رسد.

وي با بيان اينکه تاکنون 100خانه تاريخي در استان آذربايجان شرقي در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است، افزود: از اين ميان حدود 50خانه و بناي تاريخي به طور کامل مرمت شده و مورد بهره برداري قرار گرفته است.

مهر

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 2 + 8

  آخرین اخبار
پيکر عضو فقيد شوراي اسلامي شهر تبريز تشييع و به خاک سپرده شد
روزهاي سخت تراکتور به پايان مي‌رسد
سانحه مرگبار رانندگي در آزاد راه پيامبر اعظم (ص)
تراکتور بالاخره برد
نفوذ سامانه بارشي به آذربايجان ‌شرقي/ تبريز برفي مي شود
جلسه اضطراري باشگاه تراکتور با پيشکسوتان
«سهرابي» سرپرست تراکتور شد
مشکل نيروي کار ماهر در آذربايجان‌شرقي
تصادف دو ميني بوس در جاده آذرشهر 7مصدوم برجاي گذاشت
مديرعامل باشگاه تراکتور استعفا کرد/ دومين تغيير در تيم سرخ تبريز
  پربازدیدترین اخبار
آرزويش نگاهي خالي از ترحم/ معلوليت براي زندگيم دستاوردهاي مثبتي داشت
جلسه اضطراري باشگاه تراکتور با پيشکسوتان
«سهرابي» سرپرست تراکتور شد
مشکل نيروي کار ماهر در آذربايجان‌شرقي
نفوذ سامانه بارشي به آذربايجان ‌شرقي/ تبريز برفي مي شود
تراکتور بالاخره برد
پيکر عضو فقيد شوراي اسلامي شهر تبريز تشييع و به خاک سپرده شد
شيخ‌لاري: آن‌طور که بايد روي تيم تراکتور کار نشده است/ نمي‌توانيم کار 2ماهه را در 5روز انجام دهيم
روزهاي سخت تراکتور به پايان مي‌رسد
سانحه مرگبار رانندگي در آزاد راه پيامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.