1397/10/17 - 21 : 1
کد خبر: 18378
ساماندهي مسير دسترسي "قلعه تاريخي ضحاک" هشترود
احرار: مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي از ساماندهي مسير دسترسي "قلعه تاريخي ضحاک" هشترود خبر داد.

، مرتضي آبدار با بيان اين‌که اين قلعه يکي از مقاصد مهم گردشگري استان به شمار مي‌رود، اظهار کرد: قلعه ضحاک پس از قلعه بابک يکي از پر بازديدترين قلعه‌هاي استان است که همواره از استقبال چشمگير گردشگران برخوردار بوده، به طوري‌که در ايام نوروز سال گذشته شاهد بازيد 11هزار گردشگر از اين مکان تاريخي بوديم. 

 

 وي افزود: با توجه به لزوم ساماندهي اين منطقه در راستاي ايجاد رفاه براي گردشگران در مسير دسترسي به اين قلعه، پروژه ساماندهي اين منطقه با اعتباري به ميزان 300ميليون تومان با احداث پياده رو با سنگ لاشه محلي در مساحت 1800متر مربع، ديوار حايل براي جلو گيري از ريزش خاک و رسوبات به مسير پياده رو در طول 200متر به عرض 2متر و پله عابر پياده در مسيرهاي با شيب تند بطول 100متر در عرض 5.2متر در دستور کار اداره کل ميراث فرهنگي استان قرار گرفت. 

 

 وي ادامه داد: همچنين در مراحل اوليه اين پروژه، پل فلزي به طول ?? متر بر روي رودخانه جهت عبور و دسترسي به قلعه و کف سازي قسمت ورودي پل به پايه کوه براي عبور بهتر بازديد کنندگان به طول 100 متر اجرا شده، همچنين يک پل ديگر با پايه‌هاي سنگي در مسير دسترسي به اين قلعه در حال احداث است. 

 

 آبدار با بيان اين‌که برنامه‌هاي آتي اين پروژه با اعتباري بالغ بر يک ميليارد تومان تکميل خواهد شد، اظهار کرد: براي توسعه زير ساخت‌هاي گردشگري منطقه قلعه ضحاک هشترود، با توجه به وجود فضاي کافي براي احداث کمپ گردشگري، احداث سرويس بهداشتي، نمازخانه و بوفه در اين مکان در برنامه هاي آتي اين پروژه قرار گرفته است. 

 

بر اساس اين گزارش،  آذربايجان شرقي سرزمين قلعه‌ها است و در اغلب شهرستان هاي آن قلعه‌هاي متفاوتي وجود دارد. اين قلعه‌ها که به صورت پراکنده در مناطق مختلف وجود دارند برخي داراي موقعيت کوهستاني  برخي نيز در درون دهکده ها يا شهرها ساخته شده‌اند. قلعه‌هايي که در مناطق کوهستاني و صعب‌العبور ساخته مي‌شوند يا کارکرد نظامي دارند و يا به قصد امنيتي شکل گرفته‌اند. 

 

قلعه ضحاک در شهرستان هشترود نيز يکي از قلعه‌هايي است که در منطقه‌اي کوهستاني و صخره‌اي ساخته شده است که شواهد نشان مي‌دهد به احتمال زياد دژي نظامي بوده است. 

 

اين قلعه که با نام محلي نارين قالا نيز شناخته مي‌شود، در ?? کيلومتري جنوب شرق شهرستان هشترود قرار گرفته که آن را طبق بناهاي بازمانده متعلق به پايان دوره اشکاني و ساساني مي‌دانند که برخي براين عقيده‌اند که بنا کارکرد نظامي داشته است.

ايسنا

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 5 + 4

  آخرین اخبار
ثبت‌نام ششمين آزمون دستگاه‌هاي اجرايي از 30دي
کشف 18تن چوب قاچاق در اهر
نوزاد بستان آبادي در بالگرد اورژانس هوايي متولد شد
قتل عتيقه فروش تبريزي
قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/10/26
90درصد رسيدهاي خريد سرطان زا هستند
اينفوگرافي / 6خوراکي براي کاهش سردردهاي ميگرني
آغاز مطالعه سکه‌هاي کشف شده در محله «شنب غازان» تبريز
اردوي نيم‌فصل تراکتورسازان در کيش برپا مي‌شود
برف و کولاک در راه است/هوا 8درجه سردتر مي شود
  پربازدیدترین اخبار
آغاز مطالعه سکه‌هاي کشف شده در محله «شنب غازان» تبريز
کشف 18تن چوب قاچاق در اهر
90درصد رسيدهاي خريد سرطان زا هستند
اينفوگرافي / 6خوراکي براي کاهش سردردهاي ميگرني
قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/10/26
نوزاد بستان آبادي در بالگرد اورژانس هوايي متولد شد
چهارمين جشنواره مطبوعات در آذربايجان شرقي برگزار مي‌شود
ثبت‌نام ششمين آزمون دستگاه‌هاي اجرايي از 30دي
آخرين وضعيت محورهاي مواصلاتي آذربايجان شرقي
قتل عتيقه فروش تبريزي
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.