1397/09/07 - 19 : 59
کد خبر: 18228
استاندار آذربايجان شرقي مطرح کرد؛
پيگيري تخصيص بودجه‌ي احياي درياچه اروميه/ دانشگاه يعني همه چيز
احرار: استاندار آذربايجان شرقي پيگيري تخصيص بودجه احياي درياچه اروميه را يکي از مهمترين برنامه‌هايش براي استان عنوان کرد.

به گزارش احرار به نقل از ايسنا  محمدرضا پورمحمدي ، با اشاره به ظرفيت‌هاي خاص آذربايجان شرقي اظهار کرد: خوشبختانه استان ما به لحاظ تاريخي، سياسي و فرهنگي جزو استان‌هاي مهم کشور بوده، همچنين وضعيت جغرافيايي، آذربايجان شرقي را به پل ارتباطي بين ايران و اروپا و دروازه مشرق زمين تبديل کرده است.

 

وي اضافه کرد: از نظر اقتصادي نيز توانمندي‌هاي قابل توجهي در استان ما وجود دارد که وجود پنج هزار واحد توليدي، منطقه آزاد ارس و ?? شهرک، ناحيه و منطقه ويژه صنعتي از آن جمله هستند.

 

وي با بيان اين که ??? هزار هکتار اراضي آبي و ??? هزار هکتار اراضي ديمي در سطح استان وجود دارد، اظهار کرد: زيرساخت‌هاي کشاورزي در استان نيز از وضعيت خوبي برخودار هستند.

 

استاندار آذربايجان شرقي، وجود يک هزار و ??? آثار باستاني ثبت شده در سطح ملي و جهاني را از ديگر ظرفيت‌هاي اين استان برشمرد و ادامه داد: جاده‌هاي مواصلاتي و راه‌هاي ارتباطي آذربايجان شرقي، استان ما را به مهم‌ترين مرکز صادرات و واردات کالا تبديل کرده است و اين استان، توانايي‌هاي قابل توجهي در زمينه دانشگاهي، علمي و پژوهشي دارد.

 

وي در بخش ديگري از سخنانش در پاسخ به اين که چه خلاهايي در استان جود دارد؟ گفت: تقليل سهم جمعيتي استان، کاهش نقش استان در ارزش افزوده کشور، مشکل بيکاري به ويژه در ميان فارغ‌التحصيلان دانشگاهي و مشکلات زيست محيطي از جمله درياچه اروميه و کاهش تراز آبي، آلودگي کلانشهرها، حاشيه نشيني و اسکان غير رسمي از جمله خلأهاي موجود در استان بوده و در کنار آن يک سري چالش‌هاي جدي وجود دارد که به مرور زمان و با مديريت درست، برطرف مي‌شوند.

 

پورمحمدي تأکيد کرد: ضعف‌هاي موجود با تدبير و عزم جدي و مصمم، رويکرد علمي، شايسته‌سالاري و مشارکت گروه‌ها و اقشار مختلف اعم از بخش خصوصي و مردم که اصلي‌ترين بخش توسعه است و با تعامل و هماهنگي با سطوح بالاتر و پايين‌تر، قابل حل شدن هستند.

 

وي تصريح کرد: تلاش مي‌کنيم زمينه را براي حضور بانوان و جوانان در عرصه مديريت فراهم کنيم.

 

پورمحمدي در ادامه با اشاره به برنامه‌‌اي که براي ارتقاء آذربايجان شرقي در زمينه‌هاي مختلف دارد، گفت: تلاش خواهيم کرد تا ضمن رفع موانع توليد و حفظ فرصت‌هاي شغلي موجود، فرصت‌هاي شغلي جديدي نيز ايجاد کنيم.

 

 وي در ادامه، پيگيري تخصيص‌ بودجه احياي درياچه اروميه را از ديگر اولويت‌هاي کاري‌اش در حوزه مشکلات زيست محيطي عنوان کرد.

 

وي با اشاره به برنامه‌هايش در زمينه پروژه‌هاي زيربنايي، ادامه داد: پروژه‌هايي مثل راه آهن "ميانه - تبريز"، بزرگراه "تبريز-مرند"، "مرند - بازرگان" و اتوبان "تبريز-اهر" را به طور جدي پيگيري خواهيم کرد.

 

پورمحمدي در ادامه تاکيد کرد: معتقد هستيم که آموزش، ارتقاء مهارت و تربيت انسان‌هاي توسعه يافته يا به عبارت ديگر، توسعه انسان محور و عزم عمومي، راه حل مشکلات بوده و اين تنها دولت نيست که مي‌تواند در حل مشکلات نقش داشته باشد، هر چند که مساعدت دولت در پروژه‌هاي ملي يک اصل مهم است.

 

وي افزود: اعتقاد داريم که بخش خصوصي و عموم مردم بايد وارد ميدان شوند و ساز و کارهايي نيز در اين راستا داريم تا شاخص‌هاي توسعه استان را به طور شايسته‌اي ارتقا دهيم.

 

وي در واکنش به اينکه «با وجود تلاش نمايندگان آذربايجان شرقي براي انتخاب يک فرد صنعتي به عنوان استاندار، يک فرد دانشگاهي انتخاب شد»، گفت: معتقد هستم دانشگاه يعني همه چيز، برخي اعتقاد دارند که يک فرد دانشگاهي فقط مي‌تواند در حوزه نظري و مديريت آکادميک فعاليت کند، مسائلي مثل مسائل اداري، پروژه‌هاي عمراني، پشتيباني فرهنگي، صنعت، خدمات و کشاورزي در دانشگاه هم هستند.

 

 استاندار آذربايجان شرقي تاکيد کرد: همه چيز را همگان ندانند، هر کسي صاحب يک تخصص بوده و فکر مي‌کنم تخصص من که برنامه‌ريزي شهري و منطقه‌اي است، از هر تخصص ديگري به مسائل توسعه استان نزديک‌تر باشد، اما در زمينه‌هايي که خودمان تبحر و تخصص نداريم، چه با حضور مستقيم در امور اجرايي و چه در قالب اتاق فکر، از صاحب نظران استفاده خواهيم کرد.

 

 وي در پايان با اشاره به برنامه‌هايش براي ارتقاء وضعيت فرهنگي آذربايجان شرقي، خاطرنشان کرد: فرهنگ زيربناي هر کاري بوده و کارهايي مثل اجراي پروژه‌هاي عمراني، زماني ماندگار خواهند بود که فرهنگ نيز ارتقاء پيدا کند.

 

وي متذکر شد: مسائل فرهنگي بايد جزو اولويت‌هاي ما باشند، ولي مسئله فرهنگ به گونه‌اي نيست که امروز براي ارتقاء آن تلاش کرده و فردا نتيجه اش را ببينيم، اين پروژه طولاني مدت بوده و در اين راستا، آموزش‌هاي رسمي و غيررسمي مثل آموزش‌هاي همگاني و حقوق شهروندي را به طور جدي پيگيري خواهيم کرد و از رسانه‌ها نيز براي ارتقاء فرهنگ و دانش مردم، کمک خواهيم گرفت، معتقد هستم اگر اين اقدامات را به طور جدي پيگيري و اجرايي کنيم، غناي فرهنگي و ادبياتي ما به قدري است که به راحتي مي‌توانيم با مشکلاتي مانند مشکلات رفتاري، آسيب‌هاي اجتماعي و گسست نسلي مبارزه کنيم.

 

 گفتني است؛ با مطرح شدن قانون منع به کارگيري بازنشستگان، مجيد خدابخش که بازنشسته بود،  جاي خود را به محمدرضا پورمحمدي داد.

 

پورمحمدي، از اساتيد دانشگاه تبريز بوده و از سوابق اجرايي او مي‎توان به رياست دانشکده علوم انساني و اجتماعي دانشگاه تبريز، رياست دانشگاه تبريز و رايزن علمي ايران در ت

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 2 + 1

  آخرین اخبار
دانشگاه تبريز در ميان دانشگاه‌هاي برتر جهان قرار گرفت
تراکتور کهکشاني، بي‌ستاره مي‌شود
شجاعي از تراکتور خداحافظي کرد
مروري بر عملکرد جرج ليکنز در تراکتورسازي/ 2روي سکه براي پيرمرد بلژيکي
نفوذ سامانه بارشي از روز يکشنبه به آذربايجان شرقي
سقوط در چاه مرد جوان مراغه اي را به کام مرگ کشاند
تکواندوکاران آذربايجانشرقي قرباني بازي‌ سياسي انگليسيها شدند
آمريکا براي حمله نظامي به ايران هيچ بهانه و دليلي ندارد
موزه کليساي سنت استپانوس
مردم شناسي جامعه تبريز از دل يک بناي تاريخي
  پربازدیدترین اخبار
مردم شناسي جامعه تبريز از دل يک بناي تاريخي
موزه کليساي سنت استپانوس
آمريکا براي حمله نظامي به ايران هيچ بهانه و دليلي ندارد
شجاعي از تراکتور خداحافظي کرد
سقوط در چاه مرد جوان مراغه اي را به کام مرگ کشاند
تکواندوکاران آذربايجانشرقي قرباني بازي‌ سياسي انگليسيها شدند
مروري بر عملکرد جرج ليکنز در تراکتورسازي/ 2روي سکه براي پيرمرد بلژيکي
نفوذ سامانه بارشي از روز يکشنبه به آذربايجان شرقي
تراکتور کهکشاني، بي‌ستاره مي‌شود
دانشگاه تبريز در ميان دانشگاه‌هاي برتر جهان قرار گرفت
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.