1397/08/17 - 18 : 46
کد خبر: 18138
عباراتي که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمي‌برند
احرار: ديگران حرف‌هاي ما را بسيار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تفسير مي‌کنند. وقتي شما بدون ملاحظه چيزي مي‌گوييد، حرف‌هاي‌تان منجر به ايجاد احساسي بد در سايرين مي‌شود. اين اشتباهات زماني اتفاق مي‌افتد که ما در مورد چيزي که اطلاعي از آن نداريم اظهار نظر مي‌‌کنيم.

 درک پيامدهاي حرف‌ها نياز به آگاهيِ اجتماعي دارد که به معناي توانايي درک احساسات و موقعيت ساير افراد است. در اين نوشته شما با جملات منفي‌ آشنا مي‌شويد که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمي‌برند 
موسسه‌ي تلنت اسمارت (TalentSmart) با آزمايشِ هوشِ عاطفيِ (EQ) بيش از يک ميليون نفر، کشف کرده که آگاهي اجتماعي،‌ مهارتي است که بسياري از افراد از آن بي‌بهره هستند. ما دچارِ کمبودِ آگاهيِ اجتماعي هستيم زيرا اغلب بر حرف‌هايي که مي‌خواهيم در جوابِ سايرين بدهيم و تاثير حرف‌هاي ديگران روي خودمان تمرکز داريم به همين دليل معمولا توجهي به ديدگاه ديگران نداريم. اين مسئله،‌ مشکل‌آفرين است زيرا آدم‌ها پيچيده هستند و شما نمي‌توانيد بدون توجه کامل به افراد، آنها را درک کنيد. خوبيِ آگاهيِ اجتماعي اين است که مي‌توان تنها با اصلاحاتي اندک در گفتار، به طور عميقي روابط با افراد را بهبود بخشيد.

به اين دليل افرادي که هوش هيجاني بالاتري دارند، مراقب هستند تا در محاورات خود از برخي اصطلاحات رايج خودداري کنند. در ادامه 9مورد از بدترين جملات منفي که بايد از آنها اجتناب کنيد، بيان مي‌شود.

 

خسته به نظر مي‌رسي

افراد خسته،‌ از نظر ديگران اصلا جذاب نيستند. آنها اغلب چشماني گود‌افتاده و موهايي آشفته دارند،‌ تمرکز ندارند و بدخُلق به نظر مي‌رسند. گفتن اين عبارت به افراد به اين معني است که آنها ويژگي‌هاي مذکور را دارا مي‌باشند.

به جاي گفتن اين عبارت بگوييد: «همه چيز رو‌به‌راه است؟»

برخي افراد وقتي مي‌بينند کسي خسته و آشفته به نظر مي‌رسد، مي‌خواهند به او کمک کنند بنابراين مي‌پرسند آيا همه چيز خوب است يا نه. به جاي توجه به وضعيت ظاهري نامناسبِ فرد، تنها حالش را بپرسيد تا باب گفتگو باز شود و او بتواند احساسش را با شما در ميان بگذارد. مهم‌تر از هر چيز اين است که از نظر او، شما فردي دلسوز و همراه خواهيد بود نه گستاخ و بي‌ملاحظه.

. واي! چقدر لاغر شدي

باز هم يک عبارت به ظاهر خوب که در واقع نوعي تعارف است. اين جمله، اين حس را در فرد ايجاد مي‌کند که مورد نقد قرار گرفته است. گفتن عبارت «چقدر لاغر شده‌اي» باعث مي‌شود طرف مقابل فکر کند که قبلا چاق يا نامناسب به نظر مي‌رسيده است.

به جاي گفتن اين عبارت بگوييد: «عالي به نظر مي‌رسي.» اين عبارت خيلي خوب است. سعي کنيد به جاي مقايسه‌ي ظاهر فرد با گذشته‌اش،‌ تنها از ظاهر مناسب فعليِ او تعريف کنيد و به ظاهر قبلي‌اش اشاره نکنيد.
لياقتت بيشتر از اينهاست

تو از او خيلي بهتر هستي

وقتي کسي از رابطه‌اي شخصي يا حرفه‌اي خارج شده است،‌ گفتن اين عبارت به اين معناست که او انتخاب مناسبي نداشته و سليقه‌ي خوبي ندارد.

به جاي گفتن اين عبارت، به او بگوييد: «خودش ضرر کرده». اين عبارت نشان‌دهنده‌ي ديد خوش‌بينانه و مشتاقانه‌ي شماست و داراي لحن منتقدانه نيست.

. تو هميشه… يا تو هيچ‌وقت…

هيچ‌کس هميشه يا هرگز کاري را انجام نمي‌دهد. افراد خودشان را در يک بُعد يا موقعيت نمي‌بينند، بنابراين نبايد آنها را اين‌گونه توصيف کنيد. اين عبارات باعث مي‌شود افراد موضع دفاعي بگيرند و دلشان نخواد حرف شما را بشنوند. که حالت خيلي بدي است، زيرا احتمالا شما وقتي اين عبارات را به کار مي‌بريد که مي‌خواهيد چيز مهمي بگوييد و بحث راه بياندازيد.

به جاي اين عبارات به سادگي به اين نکته اشاره کنيد که طرف مقابل چه کاري انجام داده که به نظر شما اشتباه بوده. حقيقت را بگوييد. اگر تکرار اين رفتار،‌ واقعا مسئله‌ساز شده است مي‌توانيد بگوييد «به نظر مي‌رسد که تو اغلب اين کار را انجام مي‌دهي» يا «متوجه شده‌ام که تو اغلب اين کار را انجام مي‌دهي».
محصولات پيشنهادي: مشاهده محبوب‌ترين کتاب هاي موفقيت
. نسبت به سن‌ات خيلي جوان به نظر مي‌رسي

خوب موندي - پرهيز از بکاربردن عبارات منفي

عبارت «تو نسبت به» به عنوان يک توصيف‌کننده مي‌تواند توأمان هم مهربانانه هم بي‌ادبانه باشد. هيچ‌کس نمي‌خواهد تا دمِ مرگ مانند يک ورزشکار عالي به نظر برسد يا خيلي خوب باشد. افراد تنها مي‌خواهند سالم و متناسب باشند.

به جاي گفتن اين عبارت بگوييد: «فوق‌العاده به نظر مي‌رسي.»

اين عبارت معجزه مي‌کند. عبارات هوشمندانه نيازي به توصيف‌کننده ندارند.
حتما بخوانيد: اين جملات مثبت را افراد موفق هر روز به خود مي‌گويند
. به تو گفته بودم که…

ما گاهي بعضي چيزها را فراموش مي‌کنيم. به نظر مي‌رسد که بيان اين عبارت و تکرار آن نوعي توهين تلقي مي‌شود و پذيرش آن براي افراد سخت است، مخصوصا افرادي که واقعا مشتاق هستند تا ديدگاه شما را بدانند. تکرار اين جمله بيان‌گر آن است که شما شخصيت متزلزلي داريد يا خود را بهتر از ديگران مي‌دانيد يا هر دو. افرادي که از اين عبارت استفاده مي‌کنند واقعا چنين احساسي دارند.

به جاي اينکه اين عبارت را تکرار ‌کنيد، ببينيد چطور مي‌توانيد حرف‌هاي‌تان را به طور واضح‌تر و جالب‌تري منتقل کنيد. به اين ترتيب هيچ‌کس حرف‌هاي شما را فراموش نخواهد کرد.
. موفق باشي

آرزوي موفقيت - پرهيز از بکاربردن عبارات منفي

مسلما اگر براي کسي آرزوي موفقيت بکنيد،‌ دنيا به آخر نمي‌رسد اما مي‌توانيد آرزوي بهتري براي او داشته باشيد، زيرا اين عبارت به طور نامحسوسي بر اين دلالت دارد که او براي موفق شدن به شانس نياز دارد.

به جاي گفتن اين عبارت بگوييد: «من مطمئنم که از پسِ اين کار برمي‌آيي.»

اين جمله بهتر از آرزوي موفقيت است، زيرا نشان مي‌‌دهد که آن شخص شايستگي و اعتماد به نفس لازم براي کسب موفقيت را دارد و شما با گفتن اين جمله از سايرين که تنها آرزوي موفقيت مي‌کنند متمايز خواهيد شد.
حتما بخوانيد: ?? اشتباه زبان بدن که افراد موفق مرتکب نمي‌شوند
?حق انتخاب با توست يا هر طور خودت صلاح مي‌داني

شايد نسبت به سوال و نظري که از شما خواسته شده، بي‌تفاوت باشيد اما نظر شما براي کسي که سوال را پرسيده مهم است و گرنه نظرتان را نمي‌پرسيد.

به جاي گفتن اين عبارت بگوييد: «من نمي‌توانم با قاطعيت در اين مورد نظري بدهم، اما به نظر من بعضي موارد هستند که بهتر است آنها را مد نظر داشته باشي…»

وقتي نظرتان را ارائه مي‌دهيد،‌ حتي اگر بي‌طرف باشيد و نظر خاصي نداشته باشيد، نشان مي‌دهيد که براي کسي که از شما نظر خواسته اهميت قائل هستيد.
. حداقل من هرگز…

اين عبارت منفي يک روش پرخاش‌گرانه براي توجيه اشتباهاتِ خود و معطوف کردن توجه ديگران به اشتباه ساير افراد است (کسي که حالا ديگر بايد اشتباه او را بخشيده باشيد).

به جاي آن بگوييد: «متاسفم.»

پذيرش اشتباهات بهترين راه براي منطقي و آرام کردن بحث است. پذيرشِ خطا يک راه شگفت‌انگيز براي جلوگيري از تشديد آن است.
حتما بخوانيد: 10نکته شگفت‌انگيزي که بر جذابيت رفتاري شما ‌مي‌افزايد

براي مشاهده خلاصه اين مطلب، ويديوي زير را ببينيد.
ختم کلام

در مکالمات روزانه، چيزهايي به ظاهر کوچک وجود دارند که مي‌توانند همه چيز را عوض کنند. اين پيشنهادات را در صحبت‌هاي‌تان لحاظ کنيد و از بکاربردن عبارات منفي اجتناب کنيد تا بازخوردهاي مثبت آن را در زندگي ببينيد. > 

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 9 + 5

  آخرین اخبار
ورود مدعي‎العموم به آتش سوزي جنگل‌هاي ارسباران/ دستورات قضايي براي بررسي علت حادثه و شناسايي مقصران احتمالي صادر شد
سه نفر از مفاخر فرهنگ و ادب آذربايجان‌شرقي تجليل مي‌شوند
آتش بازهم به جان ارسباران افتاد/ حضور 3فروند بالگرد در منطقه
اتهام نرم تباني به ماشين سازي و تراکتور
کليبر قطب توليد زغال اخته در آذربايجان شرقي
ساعات کاري موزه ها و اماکن تاريخي تبريز افزايش يافت
موزه فوتبال آذربايجان فردا افتتاح مي‌شود
تعويض طلايي ؛ شليک نهايي
شوک ماشين به استقلال در دقيقه 95/آبي‌ها ليگ را با باخت شروع کردند
روايت رئيس سازمان مديريت بحران کشور از دلايل آتش‌سوزي در جنگل‌ها
  پربازدیدترین اخبار
تعويض طلايي ؛ شليک نهايي
اتهام نرم تباني به ماشين سازي و تراکتور
شوک ماشين به استقلال در دقيقه 95/آبي‌ها ليگ را با باخت شروع کردند
وزير کشور پاسخ دهد، چرا بعد از 4آتش‌ جنگل‌هاي ارسباران مهار نشده است؟
کليبر قطب توليد زغال اخته در آذربايجان شرقي
موزه فوتبال آذربايجان فردا افتتاح مي‌شود
ساعات کاري موزه ها و اماکن تاريخي تبريز افزايش يافت
سه نفر از مفاخر فرهنگ و ادب آذربايجان‌شرقي تجليل مي‌شوند
آتش بازهم به جان ارسباران افتاد/ حضور 3فروند بالگرد در منطقه
ورود مدعي‎العموم به آتش سوزي جنگل‌هاي ارسباران/ دستورات قضايي براي بررسي علت حادثه و شناسايي مقصران احتمالي صادر شد
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.