1397/08/17 - 18 : 23
کد خبر: 18134
حضرت امام رضا(ع) از نظر تقوا، علم و سياست سرآمد دوران خود بودند
احرار: عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با تسليت شهادت حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت امام رضا (ع) هم از نظر تقواي الهي، سياستمداري و اقدامات علمي سرآمد دوران خود بوده و نقشه ها و توطئه هاي حکومت جور را با تدبير و حکمت خنثي مي کردند.

آيت الله حسن ممدوحي خاطرنشان کرد: وضعيت امام رضا (ع)، نسبت به ساير ائمه اطهار (ع) بسيار خاص و منحصر به فرد بود، زيرا از يک طرف ايشان با اقبال عمومي مردم مواجه بوده و از سوي ديگر، بني عباس با ترفندهاي مختلف سعي در بي احترامي و بي آبرو کردن حضرت را داشتند.
وي ادامه داد: مامون از محبوبيت، نفوذ کلام، علميت و شخصيت حضرت امام رضا (ع) دچار وحشت شده و به فکر چاره اي براي فاصله انداختن بين امام و مردم بود.
وي گفت: اولين اقدام مامون براي مقابله با حضرت، ترفند پيشنهاد ولايتعهدي به امام رضا(ع) بود تا با اين نيرنگ، مردم تصور کنند که حکومت به اهل بيت عصمت و طهارت (ع) نزديک و رابطه خوبي دارد و از اين طريق براي خود کسب مشروعيت کند.
آيت الله ممدوحي گفت: هدف ديگر مامون از پيشنهاد ولايتعهدي، نزديک شدن به حضرت و در نهايت به شهادت رساندن ايشان بود، ولي حضرت امام رضا(ع) با درايت اين نقشه ها را خنثي و مهاجرت کردند.
وي اظهار داشت: زماني که امام رضا (ع) در مسير سفر به ايران، به نيشابور رسيدند، نزديک 40 هزار نفر از مردم به استقبال ايشان آمدند و به محض مشاهده چهره امام، متحير شدند، و از ايشان خواستند که رخ بنمايد، زيرا ايشان بسيار شبيه به پيامبر اسلام (ص) بود و يک روايت يا حديث از پيامبر (ص) نقل کنند.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم خاطرنشان کرد: امام رضا (ع) روايتي را به صورت سلسله وار از پدران خود نقل کرده تا به پيامبر اسلام (ص) رسيدند و فرمودند: پيامبر نيز از خداوند نقل مي کند.چون آن مردم شيعه نبودند، امام با مهارت و تدبير خاصي، به آنها پاسخ دادند.
آيت الله ممدوحي اظهار داشت: حضرت امام رضا (ع) همانجا نيز اعلام کردند که 'من شرط ايمان و توحيد' هستم و اگر شما بخواهيد خداوند و پيامبر (ص) را قبول داشته باشيد بايد امام زمان خود را قبول داشته باشد.
وي ادامه داد: در نهايت دستگاه جوز، حضرت امام رضا (ع) را با ترفندهاي مختلف به شهادت رساندند، حضرت خدمات زيادي به اسلام و مردم آن زمان از نظر مالي، معنوي، اعتقادي ارائه دادند.
آيت الله ممدوحي با بيان اينکه مناظرات و مباحثات امام رضا (ع) عالمان دوران را متحير کرده بود، خاطرنشان کرد: امام در مباحثات و مناظرات علمي سرآمد بوده و معجره هاي علمي بسيار زيادي داشتند.
وي گفت: در زمان امام آراي متفاوتي از علماي شافعي، مالکي، حنفي، يهود، نصراني و مسيحي وجود داشت و مامون همه آنها را با وعده هاي عجيب و غريب بسيج کرده تا حضرت را مغلوب کنند ولي امام با هر کدام از علماي اديان و مذاهب، با زبان خود آنها بحث مي کردند و پاسخ هاي مستدلي را ارائه مي دادند.
آيت الله ممدوحي تصريح کرد: امام رضا(ع) به سوالات علماي مسيحي با زبان انجيل و با علماي يهود به زبان عبري پاسخ داده و اين توطئه دستگاه حاکم نيز نقش بر آب شد.

ايرنا

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 3 + 5

  آخرین اخبار
درخواست «آبدار» براي انتقال مرکز ملي فرش ايران به تبريز
حضور زنان در ورزشگاه جاي نگراني ندارد
وام مسکن160ميليوني،موقع خريدخانه چقدر مي ارزد؟
استيضاح "ظريف" در مجلس کليد خورد
چرا سالي 20هزار ميليارد تومان يارانه به ثروتمندان تعلق مي گيرد؟
از بازار لوازم خانگي چه خبر؟
قيمت طلا، سکه و ارز امروز 97/08/28
اينفوگرافي / 10راه ساده براي تقويت مغز
کنکور حذف نمي‌شود
10 ورزشکار ثروتمند جهان
  پربازدیدترین اخبار
اينفوگرافي / 10راه ساده براي تقويت مغز
از بازار لوازم خانگي چه خبر؟
قيمت طلا، سکه و ارز امروز 97/08/28
چرا سالي 20هزار ميليارد تومان يارانه به ثروتمندان تعلق مي گيرد؟
وام مسکن160ميليوني،موقع خريدخانه چقدر مي ارزد؟
استيضاح "ظريف" در مجلس کليد خورد
اعزام نيروي کار از آذربايجان شرقي به خارج از کشور با مجوز وزارت کار
درخواست «آبدار» براي انتقال مرکز ملي فرش ايران به تبريز
روحاني: به ازاي هر نفر 175هزار تومان سهام عدالت اختصاص داده مي‌شود
حضور زنان در ورزشگاه جاي نگراني ندارد
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.