1397/08/17 - 18 : 23
کد خبر: 18134
حضرت امام رضا(ع) از نظر تقوا، علم و سياست سرآمد دوران خود بودند
احرار: عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با تسليت شهادت حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت امام رضا (ع) هم از نظر تقواي الهي، سياستمداري و اقدامات علمي سرآمد دوران خود بوده و نقشه ها و توطئه هاي حکومت جور را با تدبير و حکمت خنثي مي کردند.

آيت الله حسن ممدوحي خاطرنشان کرد: وضعيت امام رضا (ع)، نسبت به ساير ائمه اطهار (ع) بسيار خاص و منحصر به فرد بود، زيرا از يک طرف ايشان با اقبال عمومي مردم مواجه بوده و از سوي ديگر، بني عباس با ترفندهاي مختلف سعي در بي احترامي و بي آبرو کردن حضرت را داشتند.
وي ادامه داد: مامون از محبوبيت، نفوذ کلام، علميت و شخصيت حضرت امام رضا (ع) دچار وحشت شده و به فکر چاره اي براي فاصله انداختن بين امام و مردم بود.
وي گفت: اولين اقدام مامون براي مقابله با حضرت، ترفند پيشنهاد ولايتعهدي به امام رضا(ع) بود تا با اين نيرنگ، مردم تصور کنند که حکومت به اهل بيت عصمت و طهارت (ع) نزديک و رابطه خوبي دارد و از اين طريق براي خود کسب مشروعيت کند.
آيت الله ممدوحي گفت: هدف ديگر مامون از پيشنهاد ولايتعهدي، نزديک شدن به حضرت و در نهايت به شهادت رساندن ايشان بود، ولي حضرت امام رضا(ع) با درايت اين نقشه ها را خنثي و مهاجرت کردند.
وي اظهار داشت: زماني که امام رضا (ع) در مسير سفر به ايران، به نيشابور رسيدند، نزديک 40 هزار نفر از مردم به استقبال ايشان آمدند و به محض مشاهده چهره امام، متحير شدند، و از ايشان خواستند که رخ بنمايد، زيرا ايشان بسيار شبيه به پيامبر اسلام (ص) بود و يک روايت يا حديث از پيامبر (ص) نقل کنند.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم خاطرنشان کرد: امام رضا (ع) روايتي را به صورت سلسله وار از پدران خود نقل کرده تا به پيامبر اسلام (ص) رسيدند و فرمودند: پيامبر نيز از خداوند نقل مي کند.چون آن مردم شيعه نبودند، امام با مهارت و تدبير خاصي، به آنها پاسخ دادند.
آيت الله ممدوحي اظهار داشت: حضرت امام رضا (ع) همانجا نيز اعلام کردند که 'من شرط ايمان و توحيد' هستم و اگر شما بخواهيد خداوند و پيامبر (ص) را قبول داشته باشيد بايد امام زمان خود را قبول داشته باشد.
وي ادامه داد: در نهايت دستگاه جوز، حضرت امام رضا (ع) را با ترفندهاي مختلف به شهادت رساندند، حضرت خدمات زيادي به اسلام و مردم آن زمان از نظر مالي، معنوي، اعتقادي ارائه دادند.
آيت الله ممدوحي با بيان اينکه مناظرات و مباحثات امام رضا (ع) عالمان دوران را متحير کرده بود، خاطرنشان کرد: امام در مباحثات و مناظرات علمي سرآمد بوده و معجره هاي علمي بسيار زيادي داشتند.
وي گفت: در زمان امام آراي متفاوتي از علماي شافعي، مالکي، حنفي، يهود، نصراني و مسيحي وجود داشت و مامون همه آنها را با وعده هاي عجيب و غريب بسيج کرده تا حضرت را مغلوب کنند ولي امام با هر کدام از علماي اديان و مذاهب، با زبان خود آنها بحث مي کردند و پاسخ هاي مستدلي را ارائه مي دادند.
آيت الله ممدوحي تصريح کرد: امام رضا(ع) به سوالات علماي مسيحي با زبان انجيل و با علماي يهود به زبان عبري پاسخ داده و اين توطئه دستگاه حاکم نيز نقش بر آب شد.

ايرنا

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 6 + 2

  آخرین اخبار
دستگيري مزاحمان شهروندان در پارک ائل گلي تبريز
اسکان اضطراري مسافران اتوبوس در روستاي پيام مرند
ثبت‌نام ششمين آزمون دستگاه‌هاي اجرايي از 30دي
کشف 18تن چوب قاچاق در اهر
نوزاد بستان آبادي در بالگرد اورژانس هوايي متولد شد
قتل عتيقه فروش تبريزي
قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/10/26
90درصد رسيدهاي خريد سرطان زا هستند
اينفوگرافي / 6خوراکي براي کاهش سردردهاي ميگرني
آغاز مطالعه سکه‌هاي کشف شده در محله «شنب غازان» تبريز
  پربازدیدترین اخبار
کشف 18تن چوب قاچاق در اهر
90درصد رسيدهاي خريد سرطان زا هستند
نوزاد بستان آبادي در بالگرد اورژانس هوايي متولد شد
قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/10/26
چهارمين جشنواره مطبوعات در آذربايجان شرقي برگزار مي‌شود
ثبت‌نام ششمين آزمون دستگاه‌هاي اجرايي از 30دي
آخرين وضعيت محورهاي مواصلاتي آذربايجان شرقي
قتل عتيقه فروش تبريزي
دستگيري مزاحمان شهروندان در پارک ائل گلي تبريز
اسکان اضطراري مسافران اتوبوس در روستاي پيام مرند
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.