1397/04/24 - 13 : 33
کد خبر: 17978
فنايي: فينال حق داوران ايراني بود/ فيفا از ابتدا روي فغاني حساب‌ ويژه‌اي باز کرده‌ بود
احرار خبر: کمک‌داور ايراني در فينال جام جهاني 1994 آمريکا مي‌گويد دليلي ندارد که فغاني به اين زودي از داوري کنار بکشد، زيرا هنوز تورنمنت‌هايي بزرگي هست که اين داور و تيمش مي‌توانند در آن بدرخشند.

به گزارش احرار خبر، محمد فنايي، پيشکسوت داوري که سابقه پرچم زدن و قضاوت در فينال جام جهاني دارد در گفت‌وگو با ايسنا درباره عملکرد عليرضا فغاني در جام جهاني 2018 روسيه، بيان‌ کرد: فغاني شروع خوبي را با ديدار آلمان ـ مکزيک داشت. از ابتدا نيز فيفا روي فغاني به عنوان يکي از داوران بزرگ جام حساب کرده بود و به همين دليل بازي‌هاي بسيار مهم به او داده مي‌شد.

وي افزود: عملکرد فغاني به گونه‌اي بود که نگاه همه کارشناسان جهان را به خود خيره ساخت و باعث شد پيشکسوتان داوري جهان نيز از او به عنوان شانس اول داوري در فينال جام جهاني 2018 روسيه نام ببرند. گر چه اين اتفاق نيفتاد و دلايلي غير از دلايل فني موجب شد تا پيتاناي آرژانتيني فينال را سوت بزند. فغاني عملکرد فوق‌العاده‌اي در ديدار برزيل ـ صربستان و آرژانتين و فرانسه داشت که قضاوت بي نقص او در مرحله يک شانزدهم نهايي باعث شد تا او جزو سه داور برتر فيفا قرار بگيرد.

اين پيشکسوت داوري درباره قضاوت فغاني در ديدار رده بندي، اظهار کرد: دليل اين که فينال به فغاني نرسيد، نوع چيدمان فيفا بر حسب قاره‌ها بود. پس از اين که تمامي نمايندگان آمريکاي جنوبي تا مرحله يک چهارم نهايي حذف شدند و چهار تيم باقي‌ مانده اروپايي بودند، فيفا با انتخاب پيتانا براي داور فينال قصد اين را داشت که نگاه روشني را به آمريکاي لاتين دهد و اميد آنها را براي مسابقات آتي زنده نگه دارد. عملکرد فغاني به گونه‌اي بود که حتي نياز به استفاده از کمک داور ويديويي يا همان VAR نداشت و تصميم‌هاي او بدون غلط گرفته مي‌شد. اين که فغاني ديدار رده بندي جام جهاني را سوت زد هيچ چيز از ارزش‌هاي او کم نمي‌کند.

فنايي درباره نقص‌هاي تيم داوري ايران در جام جهاني 2018 روسيه، گفت‌: اگر تيم داوري ايرادي داشته، اين اشکال از هر سه داوري ايراني بوده و اگر آنها توانسته‌اند عملکرد خوبي داشته باشند، نشان دهنده اين است که هم منصوري و هم سخندان به خوبي توانسته‌اند فغاني را در تصميمات و قضاوت‌هايش ياري کنند. در ابتدا ناهماهنگي‌هايي ديده مي‌شد اما به مرور زمان ايرادات اين تيم داوري بر طرف شده در بازي فرانسه و آرژانتين ديديم که هم داور وسط ما و هم کمک داوران ما به موقع سوت و پرچم زدند. آنها اين جام جهاني را با خاطره خوبي ترک خواهند کرد و اين خاطرات خوب نشان دهنده انگيزه زياد آنها از ابتداي مسابقات بود. چيزي که باعث شد فغاني و کمک‌هايش پس از هر بازي بهتر شوند.

کمک داور ايراني که سابقه قضاوت در فينال جام جهاني را دارد، درباره شايعه خداحافظي عليرضا فغاني پس از جام ملت‌هاي آسيا، گفت‌: به نظر من و بسياري از دارواني که در جام جهاني حضور داشتند و حتي به گفته خود فغاني فينال حق داوران ايراني بود. دليلي ندارد که او به اين زودي خداحافظي کند. به‌ هر حال مسابقات زيادي در آينده پيش رو وجود دارد که فغاني شانس درخشش دوباره در آنها را دارد. البته فوتبال ايران نيز مديون به چنين داوران با کيفيتي است و بايد آنها را تشويق کنند. اين وظيفه افرادي فوتبالي ايران است که به گونه‌اي بتوانند به فغاني و تيمش انگيزه دهند که آماده حضور در تورنمنت‌هاي پيش رو باشند.

وي افزود: همچنين بايد از فغاني، سخندان و منصوري پس از بازنشسته شدنشان از داوري در بحث‌هاي آموزشي فيفا و AFC استفاده شود. آنها توانايي اين را دارند که داوراني هم سطح خود را و يا حتي بالاتر آموزش دهند. البته در کشور ما نيز احترام به داوري بايد فرهنگ‌سازي شود، زيرا اين احترام در آينده، احترام به ورزش و جامعه را به وجود خواهد آورد.

کمک داور سابق ايران در پايان درباره تفاوت اشتباه‌هاي داوران در جام جهاني و ليگ برتر نيز، گفت‌: جدا از بحث ويديو چک که براي نخستين بار در اين جام جهاني از آن استفاده شد، اشتباه‌هايي که توسط داوران رخ مي‌دهد سهوي است. اگر اين اشتباه‌هاي سهوي به صورت متعدد از يک داور سر بزند، نشان از کيفيت پايين آن داور دارد اما وقتي يک داور  در دو مسابقه مختلف کيفيت بالايي از خود نشان مي‌دهد، نشان از بزرگي او دارد. در کشور ما فشار روي داوري زياد است و همين باعث از بين رفتن تمرکز آنها مي‌شود. ايران نشان داده است که مي‌تواند داوران خوبي را به جامعه ورزش معرفي کند و اگر اين فشارها کاسته شود، ما داوران زيادي در رشته‌هاي مختلف و به خصوص فوتبال در جهان خواهيم داشت.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 2 + 2

  آخرین اخبار
آب درياچه اروميه 2 برابر شد/ افزايش 79سانتي‌متري تراز درياچه اروميه
تحولي نوين در نحوه ارائه خدمات تأمين اجتماعي در حال شکل گيري است
امنيت شغلي چالش اصلي جامعه کارگري است
صنعت گردشگري مي‌تواند به مهم‌ترين منبع کسب درآمد کشور تبديل شود
هشدار جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي درباره خسارات سرماي ديررس
واکنش زنوزي به شکايت محسن فروزان
فروزان درمعرض اتهام است/تعلل دررسيدگي به پرونده سئوال برانگيزاست
برف و باران آذربايجان شرقي را فرا گرفت/ دما تا 12 درجه کاهش مي‌يابد
نخستين "همايش بين‌المللي فقه گردشگردي" در تبريز برگزار مي‌شود
حضور دانشگاه‌هاي ترکيه و آذربايجان در جشنواره حرکت تبريز
  پربازدیدترین اخبار
فروزان درمعرض اتهام است/تعلل دررسيدگي به پرونده سئوال برانگيزاست
راي کميته انضباطي باشگاه تراکتورسازي در مورد فروزان صادر مي‌شود
هشدار جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي درباره خسارات سرماي ديررس
واکنش زنوزي به شکايت محسن فروزان
قاتل خاموش در آذربايجان شرقي قرباني گرفت
راه‌يابي 247اثر به بخش مسابقه جشنواره مطبوعات آذربايجان‌ شرقي
صنعت گردشگري مي‌تواند به مهم‌ترين منبع کسب درآمد کشور تبديل شود
امنيت شغلي چالش اصلي جامعه کارگري است
تحولي نوين در نحوه ارائه خدمات تأمين اجتماعي در حال شکل گيري است
آب درياچه اروميه 2 برابر شد/ افزايش 79سانتي‌متري تراز درياچه اروميه
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.