1397/04/24 - 13 : 33
کد خبر: 17978
فنايي: فينال حق داوران ايراني بود/ فيفا از ابتدا روي فغاني حساب‌ ويژه‌اي باز کرده‌ بود
احرار خبر: کمک‌داور ايراني در فينال جام جهاني 1994 آمريکا مي‌گويد دليلي ندارد که فغاني به اين زودي از داوري کنار بکشد، زيرا هنوز تورنمنت‌هايي بزرگي هست که اين داور و تيمش مي‌توانند در آن بدرخشند.

به گزارش احرار خبر، محمد فنايي، پيشکسوت داوري که سابقه پرچم زدن و قضاوت در فينال جام جهاني دارد در گفت‌وگو با ايسنا درباره عملکرد عليرضا فغاني در جام جهاني 2018 روسيه، بيان‌ کرد: فغاني شروع خوبي را با ديدار آلمان ـ مکزيک داشت. از ابتدا نيز فيفا روي فغاني به عنوان يکي از داوران بزرگ جام حساب کرده بود و به همين دليل بازي‌هاي بسيار مهم به او داده مي‌شد.

وي افزود: عملکرد فغاني به گونه‌اي بود که نگاه همه کارشناسان جهان را به خود خيره ساخت و باعث شد پيشکسوتان داوري جهان نيز از او به عنوان شانس اول داوري در فينال جام جهاني 2018 روسيه نام ببرند. گر چه اين اتفاق نيفتاد و دلايلي غير از دلايل فني موجب شد تا پيتاناي آرژانتيني فينال را سوت بزند. فغاني عملکرد فوق‌العاده‌اي در ديدار برزيل ـ صربستان و آرژانتين و فرانسه داشت که قضاوت بي نقص او در مرحله يک شانزدهم نهايي باعث شد تا او جزو سه داور برتر فيفا قرار بگيرد.

اين پيشکسوت داوري درباره قضاوت فغاني در ديدار رده بندي، اظهار کرد: دليل اين که فينال به فغاني نرسيد، نوع چيدمان فيفا بر حسب قاره‌ها بود. پس از اين که تمامي نمايندگان آمريکاي جنوبي تا مرحله يک چهارم نهايي حذف شدند و چهار تيم باقي‌ مانده اروپايي بودند، فيفا با انتخاب پيتانا براي داور فينال قصد اين را داشت که نگاه روشني را به آمريکاي لاتين دهد و اميد آنها را براي مسابقات آتي زنده نگه دارد. عملکرد فغاني به گونه‌اي بود که حتي نياز به استفاده از کمک داور ويديويي يا همان VAR نداشت و تصميم‌هاي او بدون غلط گرفته مي‌شد. اين که فغاني ديدار رده بندي جام جهاني را سوت زد هيچ چيز از ارزش‌هاي او کم نمي‌کند.

فنايي درباره نقص‌هاي تيم داوري ايران در جام جهاني 2018 روسيه، گفت‌: اگر تيم داوري ايرادي داشته، اين اشکال از هر سه داوري ايراني بوده و اگر آنها توانسته‌اند عملکرد خوبي داشته باشند، نشان دهنده اين است که هم منصوري و هم سخندان به خوبي توانسته‌اند فغاني را در تصميمات و قضاوت‌هايش ياري کنند. در ابتدا ناهماهنگي‌هايي ديده مي‌شد اما به مرور زمان ايرادات اين تيم داوري بر طرف شده در بازي فرانسه و آرژانتين ديديم که هم داور وسط ما و هم کمک داوران ما به موقع سوت و پرچم زدند. آنها اين جام جهاني را با خاطره خوبي ترک خواهند کرد و اين خاطرات خوب نشان دهنده انگيزه زياد آنها از ابتداي مسابقات بود. چيزي که باعث شد فغاني و کمک‌هايش پس از هر بازي بهتر شوند.

کمک داور ايراني که سابقه قضاوت در فينال جام جهاني را دارد، درباره شايعه خداحافظي عليرضا فغاني پس از جام ملت‌هاي آسيا، گفت‌: به نظر من و بسياري از دارواني که در جام جهاني حضور داشتند و حتي به گفته خود فغاني فينال حق داوران ايراني بود. دليلي ندارد که او به اين زودي خداحافظي کند. به‌ هر حال مسابقات زيادي در آينده پيش رو وجود دارد که فغاني شانس درخشش دوباره در آنها را دارد. البته فوتبال ايران نيز مديون به چنين داوران با کيفيتي است و بايد آنها را تشويق کنند. اين وظيفه افرادي فوتبالي ايران است که به گونه‌اي بتوانند به فغاني و تيمش انگيزه دهند که آماده حضور در تورنمنت‌هاي پيش رو باشند.

وي افزود: همچنين بايد از فغاني، سخندان و منصوري پس از بازنشسته شدنشان از داوري در بحث‌هاي آموزشي فيفا و AFC استفاده شود. آنها توانايي اين را دارند که داوراني هم سطح خود را و يا حتي بالاتر آموزش دهند. البته در کشور ما نيز احترام به داوري بايد فرهنگ‌سازي شود، زيرا اين احترام در آينده، احترام به ورزش و جامعه را به وجود خواهد آورد.

کمک داور سابق ايران در پايان درباره تفاوت اشتباه‌هاي داوران در جام جهاني و ليگ برتر نيز، گفت‌: جدا از بحث ويديو چک که براي نخستين بار در اين جام جهاني از آن استفاده شد، اشتباه‌هايي که توسط داوران رخ مي‌دهد سهوي است. اگر اين اشتباه‌هاي سهوي به صورت متعدد از يک داور سر بزند، نشان از کيفيت پايين آن داور دارد اما وقتي يک داور  در دو مسابقه مختلف کيفيت بالايي از خود نشان مي‌دهد، نشان از بزرگي او دارد. در کشور ما فشار روي داوري زياد است و همين باعث از بين رفتن تمرکز آنها مي‌شود. ايران نشان داده است که مي‌تواند داوران خوبي را به جامعه ورزش معرفي کند و اگر اين فشارها کاسته شود، ما داوران زيادي در رشته‌هاي مختلف و به خصوص فوتبال در جهان خواهيم داشت.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 3 + 8

  آخرین اخبار
ثبت‌نام ششمين آزمون دستگاه‌هاي اجرايي از 30دي
کشف 18تن چوب قاچاق در اهر
نوزاد بستان آبادي در بالگرد اورژانس هوايي متولد شد
قتل عتيقه فروش تبريزي
قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/10/26
90درصد رسيدهاي خريد سرطان زا هستند
اينفوگرافي / 6خوراکي براي کاهش سردردهاي ميگرني
آغاز مطالعه سکه‌هاي کشف شده در محله «شنب غازان» تبريز
اردوي نيم‌فصل تراکتورسازان در کيش برپا مي‌شود
برف و کولاک در راه است/هوا 8درجه سردتر مي شود
  پربازدیدترین اخبار
کشف 18تن چوب قاچاق در اهر
90درصد رسيدهاي خريد سرطان زا هستند
اينفوگرافي / 6خوراکي براي کاهش سردردهاي ميگرني
نوزاد بستان آبادي در بالگرد اورژانس هوايي متولد شد
چهارمين جشنواره مطبوعات در آذربايجان شرقي برگزار مي‌شود
ثبت‌نام ششمين آزمون دستگاه‌هاي اجرايي از 30دي
قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/10/26
آخرين وضعيت محورهاي مواصلاتي آذربايجان شرقي
قتل عتيقه فروش تبريزي
اسکان اضطراري مسافران اتوبوس در روستاي پيام مرند
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.