1397/04/20 - 11 : 17
کد خبر: 17967
جهش 10 پله‌­اي ايران در رتبه‌بندي شاخص جهاني نوآوري
احرار خبر: بر اساس تازه‌ترين گزارش سازمان جهاني مالکيت فکري (WIPO) براي رتبه‌بندي کشورها در شاخص جهاني نوآوري، جمهوري اسلامي ايران در سال جديد ميلادي، جهش 10پله‌اي داشته است.

 به گزارش احرار خبر، امروز رتبه‌­بندي شاخص جهاني نوآوري در سال 2018 منتشر شد. بر همين اساس، جمهوري اسلامي ايران با جهشي قابل توجه از رتبه 75 در سال 2017 به جايگاه 65 در سال 2018 رسيده است. اين در حالي است که رتبه ايران در اين شاخص در سال 2015، 106 بوده است.

شاخص جهاني نوآوري نام گزارشي است که هر ساله توسط سازمان جهاني مالکيت فکري (WIPO) منتشر مي‌­شود و در آن به رتبه‌بندي کشورها از منظر نوآوري مي­‌پردازد. با توجه به اقدامات معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري اسلامي ايران در تعامل با وايپو و نيز دستگاه­‌ها و نهادهاي مرتبط علم و فناوري کشور، زمينه ارتقاي جايگاه ايران در  اين گزارش فراهم شده است.

نقش زيست بوم نوآوري و کارآفريني و توسعه استارتاپ‌ها

اين رشد قابل توجه مرهون رشد در ابعادي همچون خروجي­‌هاي دانش و فناوري (از جايگاه 90 در سال 2015 به جايگاه 41 در سال 2018) و خروجي­‌هاي خلاق (از جايگاه 116 در سال 2015 به جايگاه 59 در سال 2018) است که بي­‌شک توسعه زيست‌بوم نوآوري و کارآفريني و همچنين توسعه استارتاپ‌هاي فعال در بخش‌هاي مختلف اقتصادي نقش بي‌بديلي در کسب اين جايگاه داشته است.

ارائه خروجي‌هاي نوآورانه مطلوب

بر اساس گزارش سال 2018 سازمان جهاني مالکيت فکري، ايران با رشدي 10 پله‌­اي يکي از بيشترين رشدها را در ميان کشورهاي همتراز خود داشته است. نکته قابل توجه اينکه جايگاه کشورمان در شاخص کارايي نوآوري (Innovation Efficiency Ratio)، از رتبه 56 در سال 2017 به رتبه 11 در سال 2018 رسيده است.

اين امر بيشتر مرهون وضعيت مناسب شاخص‌­هاي مربوط به ابعاد خروجي است و نشان از اين موضوع دارد که ايران توانسته است عليرغم ضعف در برخي شاخص‌هاي مربوط به ورودي­‌ها، خروجي­‌هاي نوآورانه بسيار مطلوبي را ارائه دهد.

بر اساس گزارش مذکور، ايران در ميان 34 کشور با درآمد متوسط به بالا (upper-middle-income countries) در رتبه 16 و در ميان 9 کشور آسياي مرکزي و جنوب غربي آسيا در رتبه دوم قرار دارد.

 

رشد قابل اعتناي سرمايه انساني و پژوهش در ايران

رتبه کشورمان از جايگاه 106 در سال 2015 به جايگاه 65 در سال 2018 رسيده است؛ همچنين از نظر بعد سرمايه انساني و پژوهش در رتبه 45 بين کشورهاي مورد بررسي قرار دارد.

بعد زيرساخت در مقايسه با گزارش سال 2017 با 12 رتبه بهبود از جايگاه 99 به جايگاه 87، پيچيدگي کسب و کار با 7 پله بهبود از رتبه 115 به رتبه 108، پيچيدگي بازار با 6 پله بهبود رتبه از جايگاه 112 به جايگاه 106، در آخر بعد نهادها با 4 رتبه تنزل، از جايگاه 106 به جايگاه 110 در بين کشورهاي مورد بررسي رسيده است.

لزوم توجه جدي‌تر به ورودي‌هاي نوآوري

بنا بر اعلام روابط عمومي معاونت علمي، يکي از ويژگي‌­هاي گزارش شاخص جهاني نوآوري، نگاه همه جانبه و متوازن به همه ابعاد اثرگذار بر نوآوري  است و مرور داده­‌هاي جدول جديد رتبه‌بندي کشورها در سازمان جهاني مالکيت فکري نشان از اين دارد که رشد شاخص‌­هاي کشور، چه در بازه­‌هاي چهار ساله (از سال 2015 تا 2018) و چه در مقايسه با سال گذشته، در اغلب قريب به اتفاق ابعاد، با رشد همراه بوده است. اما نکته قابل توجه اينکه عليرغم رشد رتبه کلي کشور در سال­‌هاي اخير، برخي از ابعاد که به ورودي‌­هاي نوآوري برمي­‌گردد رتبه مطلوبي ندارند و اين ضعف و عدم توازن در رتبه ابعاد، نبايد با رشد قابل توجه و رتبه بسيار خوب ابعاد ديگر که منتج به بهبود در رتبه کلي شده است، ناديده گرفته شود.

 

 

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 3 + 3

  آخرین اخبار
نماينده تام الاختيار استاندار آذربايجان‌شرقي در ستاد تبريز 2018 استعفا داد
بيرانوند بالاتر از مودريچ و ام‌باپه در جام جهاني
ممنوعيت رقابت‌هاي فردي از مهر 97 در مدارس
اکنون نياز به اقدام عملي از سوي اروپا است
پابه‌پاي سطرها و واژه‌ها در کتابخانه راننده خوش‌ذوق تبريزي
فنايي: فينال حق داوران ايراني بود/ فيفا از ابتدا روي فغاني حساب‌ ويژه‌اي باز کرده‌ بود
داروي گران قيمت بيماران پيوند کليه رايگان شد
يادگارهاي داود رشيدي در انتظار محلي براي نگهداري و نمايش
انتقاد مايکروسافت از دولت امريکا/فناوري تشخيص چهره قانون مي‌خواهد
واريز سود سهام عدالت 400هزار نفر تا پايان تيرماه
  پربازدیدترین اخبار
فنايي: فينال حق داوران ايراني بود/ فيفا از ابتدا روي فغاني حساب‌ ويژه‌اي باز کرده‌ بود
پابه‌پاي سطرها و واژه‌ها در کتابخانه راننده خوش‌ذوق تبريزي
حذف عوارض براي مرزنشينان تا شعاع 25 کيلومتري
رکوردشکني ام‌باپه و دشان
نماينده تام الاختيار استاندار آذربايجان‌شرقي در ستاد تبريز 2018 استعفا داد
کمبود و قطع آب در تبريز
بيرانوند بالاتر از مودريچ و ام‌باپه در جام جهاني
ممنوعيت رقابت‌هاي فردي از مهر 97 در مدارس
اکنون نياز به اقدام عملي از سوي اروپا است
آغاز پروازهاي حج از صبح امروز
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.