1397/04/17 - 12 : 22
کد خبر: 17960
عضو کميسيون کشاورزي مجلس هشدار داد
تهديد زندگي در 23 استان ايران با آبگيري سد ايليسو ترکيه با 40 ميليارد متر مکعب ظرفيت آبگيري
احرار خبر: عضو کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس گفت: با آبگيري سد ايلسو تالاب هورالعظيم به صورت کامل خشک خواهد شد.

به گزارش احرار خبر به نقل از خانه ملت، عبدالله حاتميان، با اشاره به سد سازي هاي کشور ترکيه بر روي رودهاي دجله و فرات و تاثيرت اين پروژه بر محيط زيست ايران اظهار داشت: ما متاسفانه در جغرافيا و اقليم بد و در کنار همسايگان بدي قرار گرفته ايم. امروز علاوه بر مشکلات سياسي و نظامي مانند داعش که در دو کشور عراق و سوريه براي ما به وجود آمد، مشکلات زيست محيطي نيز از کشورهاي همسايه گريبان گير ما شده است.

 نماينده مردم درگز در مجلس در شوراي اسلامي ادامه داد: اما برعکس ما که هزينه متحمل شده، کشور ترکيه از وضعيت بحراني عراق و سوريه با سوء استفاده بهره برداري مي کند.

سد آتاترک بيش از600 سد ايران ظرفيت آبگيري دارد

وي گفت: يکي از سوء استفاده هاي اين کشور از اوضاع منطقه، ساخت سد آتاترک بر روي رود فرات و سد ايليسو بر روي رود دجله است، سدي که بيش از 40 ميليارد متر مکعب ظرفيت آبگيري و يا سد آتاترک که بيش از600 سد ايران ظرفيت آبگيري دارد. ترکيه با اين پروژه عظيم به دنبال سياست آب در مقابل نفت، آب در مقابل امنيت و در نهايت آب در مقابل همه چيز است.

وي تاکيد کرد: با آب گيري سد آتاترک در سال 1992 مساحت زيادي از زمين هاي کشاورزي و دشت هاي کشور عراق خشک  و تبديل به کانون و منبع ريزگردهاي ايران شد، امسال نيز با اتمام سد ايلسو بر روي دجله 650 تا 1 ميليون هکتار ديگر از اراضي کشور عراق خشک خواهد شد و با ازبين رفتن امکان زندگي در اين مناطق، مردم عراق به سوي ايران هجوم خواهد آورد، از طرف ديگر، ورودي آب به  تالاب هورالعظيم در قسمت عراق و ايران تقريباً به صفر خواهد رسيد. هر چه قدر ميزان رطوبت هورالعظيم کم تر شود ميزان ريزگردها بيشتر مي شود و اين ريزگردها به گونه هاي گياهي منطقه و محصولات کشاورزي آسيب خواهد زد و از اين جنبه باعث خسارت خواهد شد.

حاتميان افزود: نزديک پانصد هزار هکتار، اراضي هورالعظيم است که قسمت ايران در حال حاضر خشک شده است و با آبگيري ايلسو قسمت عراق نيز به صورت کامل خشک خواهد شد و زندگي در 23 استان ما غير ممکن مي شود و مردم اين مناطق مجبور به مهاجرت به مناطق مرکزي و شمالي کشور مي شوند. به همين دليل با اب گيري اين سد در ترکيه وضعيت بسيار بسيار نگران کننده تر خواهد شد.

عضو کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس با تاکيد براين که متاسفانه ما امروز در ديپلماسي آب ضعيف هستيم، بيان داشت: متاسفانه برخي کشورها با سرگرم کردن ما به مسائلي چون انرژي هسته اي در زمينه هاي ديگر منافع ما را نابود مي کنند در حالي که ما فرصت پرداختن به آن ها را نداريم.

وي اضافه کرد: لازم است که دولت اين موضوع سد سازي ها را بسيار بسيار جدي بگيرد. ما بايد در حال حاضر ديپلماسي آب داشته باشيم و ديپلمات هاي متخصص با کشورهاي همسايه مذاکره کنند؛ همچنين بايد در دادگاه ها و ديوان‌هاي مختلف جهاني عليه اين کشورها طرح دعوا کنيم. چرا که در حال حاضر نه تنها ترکيه بلکه ديگر همسايگان ما مانند ترکمنستان و افغانستان  دست بر روي منابع آبي ما گذاشته اند و حقوق زيست محيطي را رعايت نمي کنند اما ما نميتوانيم هيچ گونه مذاکره اي با آن ها در اين موارد انجام دهيم.

نماينده مردم درکز گفت: بنده و يکي ديگر از نمايندگان  در مجلس شوراي اسلامي در اين مورد به وزارت خارجه تذکر داده ايم منتها اين تذکرها نتيجه بخش نخواهد بود چرا که آن ها هم يک سري مسائل فرعي برايشان اصل شده است.

عضو کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس گفت: در نهايت من فکر مي کنم ما با تقويت ديپلماسي آب و با کمک جوانانمان بايد در مقابل غارت آب منطقه توسط ترکيه، کمپين هاي داخلي و جهاني ايجاد کنيم تا بتوانيم از منافع ملي خود دفاع کنيم.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 9 + 1

  آخرین اخبار
قهرماني تبريزي‌ها در ليگ‌برتر شيرجه
مسئولان مراقب خدعه اروپايي‌ها باشند
اشتغال حتي يک نفر در شرايط فعلي براي ما مهم است
سنگين‌ترين بارش سال در اردبيل/ ارتفاع برف به 60سانتي‌متر رسيد
اسکان 25مسافر گرفتار در برف و کولاک در پايگاه امداد و نجات هلال‌احمر اهر
قيمت طلا، سکه و ارز امروز 97/11/27
فرشي که اقتصاد آذربايجان را به عرش مي‌برد
همسر "علي شريعتي" درگذشت
سرمربي تيم فوتبال تراکتورسازي تبريز: اين پيروزي را به هواداران تقديم مي کنم/شايسته اين برد بوديم
آغاز رانش زمين در اتوبان پاسداران تبريز از 3 روز پيش
  پربازدیدترین اخبار
همسر "علي شريعتي" درگذشت
قيمت طلا، سکه و ارز امروز 97/11/27
فرشي که اقتصاد آذربايجان را به عرش مي‌برد
سنگين‌ترين بارش سال در اردبيل/ ارتفاع برف به 60سانتي‌متر رسيد
اسکان 25مسافر گرفتار در برف و کولاک در پايگاه امداد و نجات هلال‌احمر اهر
سرمربي تيم فوتبال تراکتورسازي تبريز: اين پيروزي را به هواداران تقديم مي کنم/شايسته اين برد بوديم
زنجاني ها منتظر يخبندان باشند
مسئولان مراقب خدعه اروپايي‌ها باشند
اشتغال حتي يک نفر در شرايط فعلي براي ما مهم است
قهرماني تبريزي‌ها در ليگ‌برتر شيرجه
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.