1397/04/16 - 14 : 53
کد خبر: 17955
جنجال يک دستورالعمل براي اتاق‌هاي عمل
احرار خبر:  ابلاغ دستورالعمل وزارت بهداشت درباره "فرآوري مجدد و ايمن وسايل پزشکي" و واکنش‌هاي مثبت و منفي به آن در هفته‌اي که گذشت، باز هم بحث سلامت مردم آن هم در اتاق‌هاي عمل را بر سر زبان‌ها انداخت. 

به گزارش احرار خبر به نقل از ايسنا در شرايطي که برخي‌ها اين دستورالعمل را صرفه‌جويي ارزي و ريالي در اتاق‌هاي عمل مي‌خوانند، اما جامعه جراحان با آن موافق است و وزارت بهداشتي‌ها نيز در اظهاراتي جداگانه اصرار دارند که اين دستورالعمل موضوع جديدي نيست و ربطي به تحريم‌ها ندارد.در هر حال در اين دستور العمل به روش ضد عفوني و فرآوري مجدد وسايل پزشکي نيمه حياتي و تجهيزات جانبي - نه يکبار مصرف - اشاره و بر حفظ موازين پيشگيري و کنترل عفونت تاکيد شده است.

تجهيزات قابل استفاده مجدد پزشکي، وسايلي هستند که ارائه دهندگان مراقبت‌هاي درماني ميتوانند از آنها براي تشخيص و درمان چندين بيمار مجددا استفاده کنند. براي جلوگيري از هر گونه انتقال عفونت، دستگاه‌هايي که قابليت استفاده مجدد دارند، تحت پردازشي دقيق و چند مرحله‌اي براي تميز کردن، ضد عفوني يا استريل کردن قرار مي‌گيرند. سازمان غذا و داروي آمريکا(FDA)  نيز در يکي از مطالب خود به اين موضوع پرداخته و راهکارهايي براي انجام آن ارائه داده است.

ابلاغ اين دستور العمل، اين شائبه را به دنبال داشت که وزارت بهداشت با توجه به مشکلات اقتصادي کشور، تحريم‌هاي اقتصادي و کمبود منابع مالي که بارها درباره آن هشدار داده، صرفه جويي در منابع را در اتاق‌هاي عمل نيز اعمال مي‌کند؛ مبحثي که البته از سوي مسوولان مختلف اين وزارتخانه رد و تاکيد شد که چنين دستورالعمل‌هايي مدت‌هاست در بيمارستان‌هاي اروپايي و امريکايي هم اعمال مي‌شود و ربطي به صرفه‌جويي و تحريم‌ها ندارد.

دکتر ايرج حريرچي - سخنگوي وزارت بهداشت در اين باره گفت: هيچ اتفاق جديدي در اين زمينه رخ نداده است و روال 20 ساله گذشته کشورهاي غربي و سازنده تجهيزات پزشکي با قابليت استفاده چندين باره است و در ايران نيز مشابه کشورهاي پيشرفته، کماکان با استاندارد علمي ادامه دارد. اين بخشنامه در واقع جمع بندي بخشنامه‌هاي جداگانه 20 ساله اخير بوده که آخرين آنها در دي ماه 96 بوده و بخشنامه اخير ربطي به موضوع تحريم ها ندارد.

دکتر بهزاد کلانتري -مديرکل دفتر مديريت بيمارستاني و تعالي خدمات باليني وزارت بهداشت نيز در پاسخ به اين ابهام تاکيد کرد:« اين موضوع، صرفه‌جويي براي وزارت بهداشت ندارد و تنها مديريت منابع را به همراه داشته و بايد صرفه‌جويي کلان را در کل کشور در اين زمينه ديد. وقتي بيمه پول کمتري به وزارت بهداشت دهد، نوعي صرفه جويي در سطح کلان است. همه وزارتخانه‌ها اعم از وزارت بهداشت موظفند مديريت منابع را انجام دهند و با توجه به سياست دولت و شرايط کشور بايد از هزينه‌هاي جاري دولت کاست تا بر همين اساس فشار کمتري به مردم وارد شود. به‌طور مثال ملحفه، لباس و... پکي است که بيمار مي‌خرد يا بيمه پولش را پرداخت مي‌کند که از طريق استريل مجدد قابل استفاده بوده و اين به نفع مردم و بيمه‌هاست.»

دکتر قاسم جان بابايي-معاون درمان وزير بهداشت-  نيز تاکيد کرد:« استفاده مجدد از وسايل پزشکي چندبار مصرف در بيمارستان‌ها اقدامي است که از سال‌ها قبل در بيمارستان‌هاي اروپا و امريکا هم انجام ميشود.»

ليست جامعه جراحان براي استفاده مجدد از برخي وسايل پزشکي

دکتر ايرج فاضل -رئيس کل سازمان نظام پزشکي و رييس جامعه جراحان از موافقان استفاده دوباره از وسايل گرانقيمت پزشکي است و گويا چندي پيش ليستي از وسايل پزشکي که قابليت چند بار مصرف دارند را آماده و به وزارت بهداشت ارايه کرده‌اند، اما در ابتدا مورد قبول اين وزارتخانه قرار نگرفته است. وي در اين باره مي‌گويد:« متاسفانه بر خلاف آنچه گفته مي‌شود، تحريم‌ها شامل مسايل پزشکي نيز مي‌شود، هميشه هم بوده است و داروها و مسايل پزشکي به شدت تحت تاثير تحريم‌ها قرار مي‌گيرند. اما سال‌هاست که ما به اين مساله عادت کرده‌ايم و خودمان را وفق داده‌ايم. مشکلاتي تحت تاثير تحريم‌ها قرار دارد که با راهکارهاي مختلف مي‌توان آن را رفع کرد. يکي از اين راهکارها صرفه جويي است؛ به طوري که بسياري از وسايل گران قيمت پزشکي هستند که قابليت مصرف دوباره را دارند و به لحاظ پزشکي مشکلي در اين زمينه نيست. جامعه جراحان اعلام آمادگي کرده که ليستي از اين وسايل را به وزارتخانه ارايه دهد. اما در مساله اعتباربخشي بيمارستان‌ها بخشنامه شده که استفاده دوباره از اين وسايل ممنوع است و ما رسما خواستيم که اين بخشنامه را لغو کنند.»

عضو هيئت مديره جامعه جراحان: چهار دهه تجربه در اين زمينه داريم 

دکتر مصطفي جابر انصاري- عضو هيئت مديره جامعه جراحان ايران نيز يکي از موافقان اين دستورالعمل است. طبق اظهارات وي جراحان ايراني سال‌ها به همين شيوه از تجهيزات پزشکي استفاده کرده‌اند و در دنيا نيز بيسابقه نيست. تنها برخي از کشورهاي اروپايي و همچنين آمريکا برخلاف اين رويه عمل مي‌کنند.

جابرانصاري در گفت‌وگو با ايسنا،‌ با بيان اينکه يازدهمين صنعت سودآور در کشورهاي غربي به خصوص آمريکا، تجهيزات پزشکي و دارويي است، اظهار کرد: بخشي از گفته‌هايي که بر خلاف اين رويه گفته مي‌شود، تحت تاثير شرکت‌هاي نمايندگي پزشکي است. کشورهاي غربي و اروپايي که آمريکا در راس آنها قرار دارد، سيستم‌هاي بسيار پيشرفته و گرانقيمت براي استريل کردن تجهيزات پزشکي دارند و هيچ کمپاني ديگري نمي‌تواند اين کار را انجام دهد؛ به همين دليل بازار کار بسيار قوي در اين زمينه ايجاد مي‌شود. اين کشورها نيز تلاش مي‌کنند حوزه پزشکي خود را به سمت توليد وسايل و تجهيزات بسيار تخصصي، لوکس، گرانقيمت و يکبار مصرف ببرند تا اين صنعت تداوم داشته باشد. علاوه بر اين  از طريق ارتباطاتي که با بيمه‌ها دارند، جامعه پزشکي را مجبور به استفاده از اين تجهيزات مي‌کنند.

وي ادامه داد: ايران با توجه به مشکلات خود، مصرف کننده بودن در زمينه تجهيزات پزشکي و بودجه محدود حوزه سلامت وضعيت بسيار متفاوتي دارد. ما بايد روش کار خود را خودمان تعيين کنيم. براي مثال يک 80 سانتي متر رگ مصنوعي که براي جايگزيني شريان آئورت استفاده مي‌شود، در يک بسته بندي استريل شده قرار دارد. هيچ بيماري نياز به تمام اين80 سانتي متر رگ مصنوعي ندارد. جراح 10 سانتي متر از اين بسته را  بدون اين که با بافت‌هاي بيمار تماس داشته باشد و  قبل از اينکه وارد ميز اصلي شود بر مي‌دارد. 70 سانتي متر از اين پروتز باقي مي ماند که براي هفت بيمار ديگر قابل استفاده است. قيمت اين پروتز در شرايط فعلي بيش از چهار ميليون تومان است. آيا منطقي است که ?? سانتي متر آن را برداريم و باقي را دور بيندازيم؟

عضو هيئت مديره جامعه جراحان ايران تصريح کرد: ما سال‌هاست با اين روش کار مي‌کنيم و مي‌دانيم که چطور بايد اين وسايل را استريل کرد. چهار دهه تجربه در اين زمينه وجود دارد. آيا بايد به صرف تبليغات کمپاني‌هاي تجهيزات پزشکي اين تجربيات گرانقيمت را ناديده بگيريم؟

جابرانصاري در ادامه با اشاره به موافقت سازمان نظام پزشکي، جامعه جراحان و انجمن‌هاي تخصصي با استفاده دوباره از اين وسايل، بيان کرد: من حدود 25 سال است با اين روش از تجهيزات استفاده مي‌کنم. اگر کوچک‌ترين نشانه‌اي از اشکال يا عفونت ديده ميشد، براي سلامتي بيمار و حيثيت خودم به اين کار ادامه نمي‌دادم. صدها پزشک ارشد و کارشناس در کشور مي‌گويند اين موضوع اشکالي ندارد، اما ناديده گرفته مي‌شود.

وي با اشاره به پيشنهاد جامعه جراحان ايران براي اتخاذ اين تصميم، ادامه داد: ما در جامعه جراحان ايران روي اين موضوع کار کارشناسي انجام داديم و به وزارت بهداشت اعلام کرديم که استريل کردن دوباره تجهيزات در بيشتر موارد، مشکلي ندارد. فقط در مواردي نبايد انجام شود که پزشکان متخصص نيز به آن اشراف دارند. انجام ندادن اين کار دور ريختن منابع کشور است. حتي اگر خودمان هم بتوانيم اين تجهيزات را توليد کنيم، بايد بارها استفاده شوند. با توجه به وضعيت محدوديت‌هاي ارزي و همچنين تحريم، بايد درست و بهينه از اين وسايل استفاده کنيم.

جابرانصاري افزود: تمام بيمارستان‌هايي که اتاق عمل دارند واحدي براي ضدعفوني کردن تجهيزات دارند که به اين ترتيب با امکاناتي ساده مي‌توان اين تجهيزات را استريل کرد و کشورهاي اروپايي مصرف کننده که در رتبه دوم اقتصادي قرار دارند نيز به همين شيوه عمل مي‌کنند.

رئيس جامعه پزشکان داخلي: هيچ وسيله غيرفلزي قابل استفاده مجدد نيست

با وجود موافقت اين عضو از جامعه جراحان ايران و همچنين تاکيد معاون درمان وزارت بهداشت بر سابقه استفاده از اين روش در دنيا، دکتر ايرج خسرونيا- رئيس جامعه پزشکان داخلي- با استريل کردن دوباره تجهيزات پزشکي غيرفلزي مخالف است. وي با بيان اينکه غير از وسايل فلزي در اتاق عمل، وسيله ديگري قابل استفاده دوباره و استريل نيست، گفت: وقتي از اين وسايل دو يا سه بار مصرف کنيم، ممکن است ميکروبي از يک بيمار به  بيمار ديگري منتقل مي‌شود. 

رئيس جامعه پزشکان داخلي همچنين درباره استفاده مجدد از وسايل "يکبار مصرف" اين هشدار را داد که استفاده دوباره از اين وسايل اگر شاکي داشته باشد جرم است و اين کار براي هيچ جراحي نبايد انجام شود.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 3 + 1

  آخرین اخبار
قهرماني تبريزي‌ها در ليگ‌برتر شيرجه
مسئولان مراقب خدعه اروپايي‌ها باشند
اشتغال حتي يک نفر در شرايط فعلي براي ما مهم است
سنگين‌ترين بارش سال در اردبيل/ ارتفاع برف به 60سانتي‌متر رسيد
اسکان 25مسافر گرفتار در برف و کولاک در پايگاه امداد و نجات هلال‌احمر اهر
قيمت طلا، سکه و ارز امروز 97/11/27
فرشي که اقتصاد آذربايجان را به عرش مي‌برد
همسر "علي شريعتي" درگذشت
سرمربي تيم فوتبال تراکتورسازي تبريز: اين پيروزي را به هواداران تقديم مي کنم/شايسته اين برد بوديم
آغاز رانش زمين در اتوبان پاسداران تبريز از 3 روز پيش
  پربازدیدترین اخبار
همسر "علي شريعتي" درگذشت
قيمت طلا، سکه و ارز امروز 97/11/27
فرشي که اقتصاد آذربايجان را به عرش مي‌برد
سنگين‌ترين بارش سال در اردبيل/ ارتفاع برف به 60سانتي‌متر رسيد
اسکان 25مسافر گرفتار در برف و کولاک در پايگاه امداد و نجات هلال‌احمر اهر
سرمربي تيم فوتبال تراکتورسازي تبريز: اين پيروزي را به هواداران تقديم مي کنم/شايسته اين برد بوديم
زنجاني ها منتظر يخبندان باشند
مسئولان مراقب خدعه اروپايي‌ها باشند
اشتغال حتي يک نفر در شرايط فعلي براي ما مهم است
قهرماني تبريزي‌ها در ليگ‌برتر شيرجه
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.