1397/03/07 - 15 : 8
کد خبر: 17828
عمده‎ترين جرايم سايبري در آذربايجان شرقي چه چيزهايي است؟
احرارخبر: رييس پليس فتا آذربايجان شرقي با اشاره به جايگاه آذربايجان شرقي در ارتکاب جرايم سايبري گفت: آذربايجان شرقي يکي از استان‎هايي است که جرائم سايبري در آن زياد اتفاق مي‎افتد، جرايم سايبري رايج در استان ما عمدتاً بر نشر اکاذيب، هتک حيثيت و برداشت‌هاي غيرمجاز اينترنتي از حساب‌هاي بانکي متمرکز شده است.

سرهنگ محسن محمودي ،  با بيان اين که شاهد يک سري بداخلاقي‌هايي در زيست بوم فضاي مجازي استان هستيم، گفت: لازم است تا نهادها و سازمان‌ها، آگاه‌سازي عمومي و آموزش شهروندان در برنامه‎هايشان را مورد توجه قرار دهند، پليس با تدابير و برنامه‌هاي پيشگيرانه و تعامل سازنده با نهادها و سازمان‎هاي مسئول، همواره کوشيده است با آگاه‌سازي‌هاي عمومي و پيشگيري‌هاي اجتماعي، وضعي و توسعه‌اي نسبت به کاهش جرايم اقدام کند، با توجه به تغيير شکل جرايم و وقوع جرايم سايبري مانند ساپوتاژ، فيشينگ، فارمينگ، اسميشينگ، کلاهبرداري‌هاي خاص رايانه‌اي‌، سرقت داده‌ها و ساير جرائم لازم است اين امر با استفاده از فنون آموزشي به روز انجام شود.
 
وي با اشاره به خطراتي که امنيت فضاي مجازي را تهديد مي‎کنند، گفت: امنيت در فضاي مجازي مقوله‌اي است که متاسفانه بسياري از شهروندان به اين موضوع بي توجه بوده و يا اصلاً در اين خصوص اطلاعات دقيقي در دسترس نداشته و در برخي موارد حتي تلاشي براي ارتقاء امنيت خود انجام نمي‎کنند! جرائمي مانند هک، سرقت داده‌ها و حملات سايبري جزو شايع ترين جرائمي هستند که شايد بتوان با اندکي افزايش اطلاعات در خصوص امکانات، تجهيزات و يا بستر شبکه‌هاي سايبري از آسيب‌هاي اين جرائم در امان بود.
 
رييس پليس فتا آذربايجان شرقي با بيان اين که امروزه کلاهبرداران از روش‌هاي مختلفي براي کلاهبرداري‎هاي اينترنتي استفاده مي‎کنند، عنوان کرد: يکي از اين روش‎ها شامل، ارسال نرم افزارهاي مختلف از طريق رايانش‌هاي متعدد در شبکه‌هاي اجتماعي مانند کي لاگرهايي است که هم به صورت نرم افزاري و هم به صورت سخت افزاري از طريق فلش مموري و يا ساير حامل‎هاي داده انجام مي‎شود، اما کاربران ما از اين امکانات و نحوه‎ي استفاده‌ي کلاهبرداران اطلاعي ندارند و با وجود اين که حاضر نيستند اطلاعات خصوصي و خانوادگي خود را به راحتي در اختيار ديگران قراردهند، اما رعايت نکردن مسائل امنيتي در برخي موارد باعث مي‌شود اين اطلاعات به وفور مورد بهره برداري کلاهبرداران قرار بگيرد.
 
وي اضافه کرد: کاربران بايد تلاش کنند تا اطلاعات حداقلي در اين زمينه و بسترهاي مناسب دريافت کرده و با صرف زمان و هزينه، امنيت خود در فضاي مجازي را حفظ کنند، در صورت وقوع جرم يا تشخيص بزه ديده‌گي لازم است تا کابران در اسرع وقت با مراجعه به يکي از شعبات دادگستري و ارائه شکوائيه نسبت به تشکيل پرونده‌هاي قضايي جهت رسيدگي پليس فتا اقدام کنند .
 
وي بيان کرد: ايميل‎هايي که از طريق پست الکترونيکي فتا استان (az.sh_fata@police.ir ) دريافت شده و همچنين شماره تلفن 2188755 (بدون نياز به گرفتن شماره 3 در اول آن ) نيز بسترهايي هستند که ارتباط و مشاوره‌ در خصوص جرائم سايبري و صيانت از جرائم سايبري امکان پذير کرده و آموزش‌هاي لازم نيز ارائه مي‎شود.
 
سرهنگ محمودي با اشاره به جرايم رايانه‌اي گفت: جرايم رايانه‌اي به سه دسته جرائم بر رايانه، جرائم با رايانه و جرائم محض رايانه‌اي تقسيم بندي مي‌شود، با يک نگاه کلي، انجام هر چيزي که قانون مجازاتي براي آن تعيين کرده، جرم است و به طور عمده، اين قانون شامل آن دسته از جرايمي است که در حوزه رايانه نيز رخ مي‌دهد، به بيان ديگر، هر گونه اقدامي که با استفاده از رايانه و بسترهاي برخط (آنلاين) و استفاده از ابزار و تجهيزات يا سيگنال‎هاي مخابراتي جهت دسترسي، تخريب، انکار، افشاء داده‌ها به ويژه داده‎هاي محافظت شده‎ي خصوصي و عمومي، انجام مي‎شود، جرم بوده و جزو جرائم فضاي مجازي به شمار مي‎آيد.
 
وي خاطرنشان کرد: کلمه جرائم رايانه‌اي از سال 1960 در مطبوعات عمومي و ادبيات علمي پديدار شد، قانون جرائم رايانه‌اي در سال 88 و قانون تجارت الکترونيک در سال 82 در کشور ما پس از تصويب، لازم‌الاجرا شد، با نگاه کلي بر سير مراحل تحولي - تاريخي جرائم رايانه‎اي، شروع اين جرائم از زمان پيدايش رايانه آغاز شده است که پروفسور «الريش زيبر» اطلاعاتي در اين خصوص در کتابي تحت عنوان «پيدايش بين‌المللي حقوق کيفري» تدوين کرده است.

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 6 + 4

  آخرین اخبار
دستورالعمل تبديل کارمندان پيماني به رسمي ابلاغ شد/ شروط رسمي شدن کارمندان + متن
کي‌روش مالکيت توپ را به اسپانيا مي‌دهد و دل به ضد حملات مي‌بندد/ ابراهيمي و بيرانوند بهترين‌هاي يوزها
استقرار سازمان بازرسي در ايران خودرو/ آغاز تغييرات بازار از هفته آينده
آغاز پرداخت قسط اول پاداش فرهنگيان بازنشسته از ?? روز آينده/ هيچ وزارتخانه‌اي پاداش پايان خدمت ?? کارکنان خود را نداده است
جاده‌هاي آذربايجان‌شرقي قرباني گرفت
برنامه روز هفتم جام جهاني
صالحي پيشنهادهاي دريافتي از اتحاديه اروپا براي انتظارات ايران درباره برجام را کافي ندانست
نيمي از تيم ملي ايران لژيونر اروپايي هستند/منتظر تغييرات کي‌روش در ترکيب ايران مقابل اسپانيا باشيد
فوت راننده بر اثر واژگوني خودرو دربناب
برقراري پرواز تبريز- ازمير و بالعکس از فرودگاه تبريز
  پربازدیدترین اخبار
استقرار سازمان بازرسي در ايران خودرو/ آغاز تغييرات بازار از هفته آينده
دستورالعمل تبديل کارمندان پيماني به رسمي ابلاغ شد/ شروط رسمي شدن کارمندان + متن
کي‌روش مالکيت توپ را به اسپانيا مي‌دهد و دل به ضد حملات مي‌بندد/ ابراهيمي و بيرانوند بهترين‌هاي يوزها
جاده‌هاي آذربايجان‌شرقي قرباني گرفت
برنامه روز هفتم جام جهاني
نمايشگاه بين‌المللي گرافيک و پوستر در تبريز گشايش يافت
تبديل «عينالي» به يکي از مقاصد مهم گردشگري تبريز
صالحي پيشنهادهاي دريافتي از اتحاديه اروپا براي انتظارات ايران درباره برجام را کافي ندانست
نمايندگان مجلس به ديدار رهبر معظم انقلاب رفتند
آغاز پرداخت قسط اول پاداش فرهنگيان بازنشسته از ?? روز آينده/ هيچ وزارتخانه‌اي پاداش پايان خدمت ?? کارکنان خود را نداده است
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.