1395/10/12 - 14 : 51
کد خبر: 14746
آيرين رحيميان
نقدي بر روند احياي درياچه اروميه: نگين آذربايجان در اغما
احرار: نويسندگان نيز دست به قلم شده اند، 550کارشناس داخلي و50کارشناس خارجي ايراني بيکار ننشسته و در جهت بيرون کشيدن درياچه از حالت اغما راهکارهاي مختلف ارائه کرده اند.

نويسندگان نيز دست به قلم شده اند، 550کارشناس داخلي و50کارشناس خارجي ايراني بيکار ننشسته و در جهت بيرون کشيدن درياچه از حالت اغما راهکارهاي مختلف ارائه کرده اند.

 فارغ از روزمرگيها، اين روزها همه با عزمي راسخ دست به دست هم داده اند  تا نگين آذربايجان آبي به کف آرد و به غفلت، بيشتر از اين رو به خشکسالي نرود.

مسعود تجريشي مديردفتر”ستاد برنامه ريزي و تلفيق احياي درياچه اروميه”گفت: «سرعت برنامه هاي اجرايي براي احياي درياچه بالا گرفته است.»

اين درحالي است که، زمان همچنان در حال از دست رفتن است  و طرح ها همچنان روي ميز بررسي! و ما همچنان اميدوارهستيم که هماهنگي بين دستگاههاي اجرايي بوجود آيد و بودجه احيا، به زودي تزريق شود تا شايد روحي در رگ هاي خشکيده درياچه دميده شود.

البته از طرف مسئولين برخي طرح ها قبلا اجرايي شده، اما بيشتر پروژه ها منتظر اجرايي شدن است.

در اين ميان نويسندگان نيز دست به قلم شده اند، 550کارشناس داخلي و50کارشناس خارجي ايراني بيکار ننشسته و در جهت بيرون کشيدن درياچه از حالت اغما راهکارهاي مختلف ارائه کرده اند.

در حالي که در کتابهاي درسي سال دهم دبيرستان استراليا، از خشکسالي درياچه اروميه که”بزرگترين درياچه نمکي جهان”است، به عنوان درسي از يک تجربه تلخ ياد مي شود، در ايران مسؤلين مربوطه همچنان کد احيا(بودجه هاي ميلياردي)تعيين مي کنند، تحقيقات بدون خروجي با طرح ها که هنوز در دست بررسي است ارائه مي دهند و بودجه اي که صرف پروژه نويسي مي شود همچنان ادامه دارد…

که اما…، مي تواند اين بودجه صرف پروژه هاي جايگزيني باشد که دست کم دو قرص نان را بر سر سفره روستاييان برده، کمکي باشد به معيشت خانوارهاي اطراف درياچه تا جلوي کوچ مردم گرفته شود، و به جمعيت فاجعه بار شهرهاي اطراف بيش از اين افزوده نشود، درکنارش با محيط زيست درياچه نيز انطباق داشته باشد.

اصلاح الگوي کشاورزي و کشت پاييزي، ارائه طرح جايگزين براي برداشتهاي بي رويه ازحوضه هاي آبريز اين منطقه و نيز جلوگيري از حفر چاه هاي غيرمجاز ازجمله  نسخه هاي مسکنيي است  که بارها و بارها  ازسوي کارشناسان در حوزه هاي گوناگون و فعالان محيط زيست مطرح شده است.

در اين ميان پل رو گذر نيز قوزي بالاي قوز شده است.

کارشناسان همچون دکتر مجتهدي و دکتر داوود رضا عرب با مستنداتي که حاصل تلاش شبانه روزيشان مي باشد، در رابطه با اشتباه احداث پل ميانگذر درياچه بارها سخن گفته اند و براي اصلاح اين پروژه طرح ها و راهکارهاي جامه اي ارائه کرده اند.

دکتر داوود رضا عرب که خود دستي در رسانه دارد و زماني سردبير نشريه بوده است، درباره تاثيرات منفي احداث ميان گذر چنين سخن مي گويد: با توجه به اطلاعاتي که در دوره دکتراي(دانشگاه شريف)به دست آوردم، متوجه شدم که متاسفانه پل ميانگذر، درياچه را به دو بخش شمال و جنوب تقسيم کرده و باعث شده يک قسمت آب شورتر و قسمت ديگر شيرين تر شود، که هم روي تبخير تاثير دارد و هم روي اثرات شيميايي که ممکن است وجود داشته باشد.

تحقيقات با هدف شناسايي مناسب ترين گزينه آبگذاري با در نظر گرفتن ملزومات سازه اي – اقتصادي زيست محيطي و هيدروديناميکي و هيدروشيميايي بوده است.

در کل هدف بنده و تمامي همکارانم بررسي بحران درياچه به صورت کلان بوده تا بلکه حال درياچه از حالت بحران زدگي حاظر خارج شده، روند احيا را طي کند.

تن تب دار و قلب ويران شده درياچه، اما يک روي سکّه است و روي ديگر سکّه ريزگردهايي هستند که بر اثر تخريب هاي زيست محيطي براي ساکنين حاشيه درياچه به معضلي بزرگ تبديل شده است.

بيماريهاي قلبي و تنفسي، خطرات عفونت چشمي و سنگ کليه تنها بخش کوچکي از آثار بجاي مانده از ريزگردها است.

سدهاي بلا استفاده اي که آب را برلبان تشنه ي درياچه بسته است، اميد بازشدن دارند تا فصل تازه اي براي بازگرداندن زندگي و احياي درياچه باشند.

شرح همه اين ناجوانمردي ها در اين ميان نمکي شده  بر زخم دل مطبوعات.

صفحات هولناک تاريخ درياچه تيتر اول روزنامه هاي عصرکنوني است و گوشزدهاي پياپي مسؤلين هم فشار خون رسانه را بارها بالا و پايين کرده.

مغز رنجور فلک درد گرفته از خس خس نفس هاي درحال احتضار درياچه، غروب سرخ رنگ، خون بر قلب فيروزه اي به جا گذاشته … و ما همچنان کد احيا صادر مي کنيم ولي نمي گوييم درياچه نفس بکش…

نگارنده : آيرين رحيميان

منبع : اذر قلم

کلیدواژه ها:
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 3 + 5

  آخرین اخبار
کاهش 18 سانتي متري سطح درياچه‎ي اروميه
دعوت از 4بازيکن تراکتورسازي و گسترش فولاد براي حضور در تيم ملي اميد
وليعهد سعودي به ايران اعلان جنگ کرد
ثبت نام در آزمون استخدام دولتي 10 هزار نفري آغاز شد / چهارمين آزمون استخدامي مشترک فراگير دستگاه‌هاي اجرايي کشور
خبرهايي از تراکتورسازان
تصويب 40 ميليارد ريال براي توسعه زيرساخت‌هاي شهرک‎هاي صنعتي مرند
اطلاعيه وزارت کشور درباره انتشار مطالب خلاف واقع در حوزه امنيتي
تاکيد فرماندار هريس بر افزايش فعاليت هاي اجتماعي جوانان
اعتياد صنعتي، چهارمين دغدغه مردم استان
حذف بانوي شمشيرباز آذربايجان‌شرقي از دور رقابت‌هاي قهرماني آسيا
  پربازدیدترین اخبار
اطلاعيه وزارت کشور درباره انتشار مطالب خلاف واقع در حوزه امنيتي
اعتياد صنعتي، چهارمين دغدغه مردم استان
تاکيد فرماندار هريس بر افزايش فعاليت هاي اجتماعي جوانان
تصويب 40 ميليارد ريال براي توسعه زيرساخت‌هاي شهرک‎هاي صنعتي مرند
خبرهايي از تراکتورسازان
ثبت نام در آزمون استخدام دولتي 10 هزار نفري آغاز شد / چهارمين آزمون استخدامي مشترک فراگير دستگاه‌هاي اجرايي کشور
وليعهد سعودي به ايران اعلان جنگ کرد
دعوت از 4بازيکن تراکتورسازي و گسترش فولاد براي حضور در تيم ملي اميد
کاهش 18 سانتي متري سطح درياچه‎ي اروميه
بيکاري دانشجويان نتيجه‎ي گسترش بي‎هدف دانشگاه‎ها است
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.