1395/09/19 - 2 : 23
کد خبر: 14511
اصلاح پول ملي؛ گامي مثبت
احرارخبر: طرح اصلاح پول ملي بايد حذف سه يا چهار صفر از پول ملي را نيز مد نظر قرار دهد چرا که واحد پول اگر به تومان هم تبديل شود چندان کارکرد اعتباري نخواهد داشت زيرا در مبادلات اقتصادي و روزمره نه يک ريال استفاده خواهد شد و نه 10 ريال.

تصميم دولت براي تغيير واحد پول ملي ايران از ريال به تومان را بايد گام مثبتي تلقي کرد. با توجه به ثبات اقتصادي موجود و موفقيت سياست‌هاي کنترل تورمي دولت، طرح اصلاح پول ملي در شرايط خوبي پياده مي‌شود. آنچه در ميان مردم طي سال‌هاي پيش تا کنون جريان داشته است استفاده عملي از واحد تومان بوده است که در جريان مبادلات و محاورات و مکتوبات عامه مردم مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

استفاده از واحد پولي ريال تنها مختص مکاتبات و اسناد رسمي دولتي بوده که عملاً با آنچه در متن مبادلات جامعه و بازار جريان داشته و دارد متفاوت بود. اکنون مي‌توان گفت که اين خواست عمومي مردم رسميت يافته و پيام مثبتي به اقتصاد خواهد بود.

در ادامه، طرح اصلاح پول ملي بايد حذف سه يا چهار صفر از پول ملي را نيز مد نظر قرار دهد چرا که واحد پول اگر به تومان هم تبديل شود چندان کارکرد اعتباري نخواهد داشت زيرا در مبادلات اقتصادي و روزمره نه يک ريال استفاده خواهد شد و نه 10 ريال.

زيرا ارزش و قيمت واقعي ندارد. از اين نظر با حذف سه يا چهار صفر، اعتبار پول ملي ما در برابر واحد‌هاي پولي کشورهاي همسايه تقويت خواهد شد و مردمي که سفرهاي زيادي به کشورهاي مختلف دنيا دارند، شاهد تناسب و قدرت اعتبار پول ملي در برابر ارزهاي ديگر خواهند بود.

ضمن اينکه از نقطه نظر تسهيل تبادلات و امور حسابداري و اسنادي شاهد گشايش‌هايي خواهيم بود. کشور ترکيه 20 سال قبل 6 صفر را از واحد پولي خود حذف کرد و تجربه موفقي در اين زمينه به حساب مي‌آيد. قبلاً يک ميليون لير ترکيه برابر با خريد يک نوشابه بود و يا استفاده از يک کورس تاکسي با يک و نيم ميليون لير مقدور بود. همين موضوع هم رنجش ملي را به همراه داشت و هم براي مردم ترکيه واقعيت تلخ بي‌اعتباري پول ملي را يادآور مي‌شد.

اگر چه وضعيت فعلي واحد پول ملي ما با بي‌اعتباري آن موقع لير ترکيه قابل قياس نيست اما باز هم مردم از بي‌اعتباري پول ملي رنج مي‌برند.

ايرانياني که به ترکيه مي‌روند و يا براي اربعين به عراق مي‌روند وقتي اين بي‌اعتباري پول ملي را در برابر واحدهاي لير و دينار مشاهده مي‌کنند، احساس ناخوشايندي دارند. معمولاً اقتصادهايي که بعد از دوره‌هايي بي‌ثباتي و روند افزايشي نرخ تورم، موفق به برقراري ثبات اقتصادي و کنترل تورم مي‌شوند، اقدام به اصلاح پول ملي و برداشتن چند صفر از پول ملي مي‌کنند.

اکنون اين شرايط در اقتصاد ايران مهياست و بايد در اين زمينه گام‌هاي بعدي از سوي دولت و حذف چند صفر از واحد پولي اتخاذ شود.

البته يک نگراني در اين زمينه هم بين تصميم‌گيران و سياستگذاران وجود دارد و آن هم اين است که با حذف چند صفر از پول ملي، توهم پولي در کشور ايجاد شود و مردم به يکباره احساس کمبود و افت درآمد کنند. مثلاً فردي که 2 ميليون تومان درآمد داشت اگر به يکباره ببيند که درآمدش به 2 هزار تومان رسيده است ممکن است دچار شوک ناگهاني و توهم پولي شود.

با اين حال حل اين مشکل هم آسان است. مي‌توان در دوره‌اي که حذف صفر از واحد پولي اتفاق افتاد، طي چند ماه نخست و تا يک‌سال صفرهاي پول را با استفاده از قرار دادن يک مميز بعد از عدد پول و يا به رنگ متفاوتي درآوردن اين صفرها، همچنان به صورت صوري حفظ کرد و بعد از طي دوره مشخص شده اقدام به حذف کامل اين صفرها نمود. دراين صورت مردم و صاحبان درآمد احساس بدي نخواهند داشت و توهم پولي از بين خواهد رفت.

تجربه حذف 14 صفر از واحد پول ملي آلمان که موجب تقويت اعتبار اين واحد پولي شد نيز پيش روي ما قرار دارد. اميدوارم با همکاري مجلس اين اصلاح پول ملي سرعت بيشتري به خود گرفته و دولت و مجلس همگام با هم زمينه را براي اعتبار بخشي هر چه بيشتر به واحد پول ملي فراهم کنند.

از:غلامرضا مصباحي‌ مقدم  اقتصاددان

منبع ايرنا

کلیدواژه ها:
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 5 + 4

  آخرین اخبار
اعطاي حکم سرپرستي شهرداري تبريز به اسحقي
حاتمي، تنها محروم سرخابي‌هاي فوتبال تبريز در هفته پنجم ليگ برتر
5 ميليون ايراني مبتلا به ديابت هستند
گل‌محمدي: دايي از سايپا يک مدعي ساخته است/ پرسپوليس تنها نخواهد بود
بازديد رئيس کل دادگستري آذربايجان‌شرقي از مرکز مهر خانواده تبريز
نايب قهرماني قادر ميزباني در اولين مرحله ليگ برتر دوچرخه‌سواري
گزينه‌هاي شهرداري تبريز مشخص شدند
خبرهايي از تراکتورسازان
«شکور اکبرنژاد» رئيس شورا شد
نماينده تبريز: مشکلات صندوق‌هاي بازنشستگي هر چه سريعتر رفع شود
  پربازدیدترین اخبار
خبرهايي از تراکتورسازان
«شکور اکبرنژاد» رئيس شورا شد
نايب قهرماني قادر ميزباني در اولين مرحله ليگ برتر دوچرخه‌سواري
5 ميليون ايراني مبتلا به ديابت هستند
گل‌محمدي: دايي از سايپا يک مدعي ساخته است/ پرسپوليس تنها نخواهد بود
حاتمي، تنها محروم سرخابي‌هاي فوتبال تبريز در هفته پنجم ليگ برتر
گزينه‌هاي شهرداري تبريز مشخص شدند
بازديد رئيس کل دادگستري آذربايجان‌شرقي از مرکز مهر خانواده تبريز
اعطاي حکم سرپرستي شهرداري تبريز به اسحقي
تداوم خط پروازي تبريز- هامبورگ، نيازمند تسهيل در صدور رواديد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.